• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Priešiškų valstybių žvalgybos nesnaudžia – įspėja Valstybės saugumo departamentas (toliau – VSD). Specialistai patarė, kaip atpažinti, kad jumis norima pasinaudoti ir užkirsti tam kelią. 

Priešiškų valstybių žvalgybos nesnaudžia – įspėja Valstybės saugumo departamentas (toliau – VSD). Specialistai patarė, kaip atpažinti, kad jumis norima pasinaudoti ir užkirsti tam kelią. 

REKLAMA

Vienas dažniausių Kinijos žvalgybos vykdomų Lietuvos bei kitų Vakarų valstybių piliečių verbavimo metodų – kontaktų mezgimas socialiniuose tinkluose, pabrėžiama šių metų VSD „Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo” ataskaitoje.

Pakviečia „į draugus“

Nenuostabu, kad didžiausias dėmesys teikiamas su jautria ir konfidencialia informacija dirbantiems asmenims. Jiems siūloma bendradarbiauti už piniginį atlygį. Tačiau kontaktų mezgimo pradžia – kur kas subtilesnė.

VSD paviešino tris verbavimo istorijas, paremtas tikrais įvykiais. Vienoje iš jų – pasakojimas apie būtent tokį verbavimo būdą.

REKLAMA
REKLAMA

LinkedIn“ gavau žinutę, rašė vyras anglišku vardu, atstovaujantis kompanijai Azijoje. Ieškojo žmonių, rašančių straipsnius apie Lietuvos politiką ir ekonomiką“, – pasakojimą pradėjo vyras.

REKLAMA

Pasak VSD, taikinių paieškai Kinijos žvalgyba aktyviai naudojasi socialiniu tinklu „LinkedIn“, nes jo vartotojai viešai apie save atskleidžia daug informacijos. 

Siūlo didelius pinigus

Viena svarbių tikrais faktais paremtos istorijos detalių – minėtas kompanijos atstovas Azijoje „LinkedIn“ drauguose turėjo istorijos herojaus kolegų. Tai verbuojamam asmeniui suteikia didesnį pasitikėjimą žvalgybos agentu.

REKLAMA
REKLAMA

Ir nors istorijos herojui patikrinus susisiekusio žmogaus atstovaujamą įmonę, jam sukėlė įtarimą tai, kad pinigus turėjo pervesti kita, Europos įmonė, jis pasiūlymą priėmė.

„Iš pradžių straipsnių temos buvo gana plačios, užteko viešos informacijos internete. Vėliau jos tapo vis sudėtingesnės ir gilesnės. Kartą užsiminė, kad jį domino mano analitinio centro konfidencialūs valstybės institucijų tyrimai. Nurodė į mobilųjį atsisiųsti kinišką programėlę ir viską siųsti per ją. Už tai siūlė dideles premijas“, – pasakojimą tęsė vyras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taikiniais gali tapti kiekvienas

„Tikimybė tapti užsienio žvalgybos tarnybų taikiniu didėja, jei asmuo lankosi Lietuvai priešiškose šalyse. Juo labiau, jei nedraugiškose mums valstybėse turi ar turėjo giminystės, verslo, mokslo ar kitų ryšių“, – rašoma VSD pranešime spaudai.

VSD pabrėžia, kad priešiškų valstybių žvalgybas pirmiausia domina valstybinių institucijų darbuotojai, teisėsaugos pareigūnai, kariškiai, verslininkai, politikai, žurnalistai, kurie dėl savo pareigų gali turėti dominančios informacijos arba reikiamų kontaktų.

REKLAMA

Vis tik, esą nereikėtų apsigauti – priešiškų tarnybų verbavimo taikiniais tampa ir asmenys, kurie nedirba su slapta ar jautraus pobūdžio informacija, bet gali atlikti įvairias kitas užduotis.

Tikrais faktais paremtą istoriją apie tai, kaip priešiškų valstybių žvalgyba verbuoja asmenis, turinčius giminaičių Baltarusijoje, galite išvysti čia. O dar viename vaizdo įraše VSD papasakojo apie tai, kaip, pasitelkiant socialinius tinklus „Facebook“ ar „Telegram“ skatinamas vandalizmas ir agresyvus elgesys.

Kilus įtarimams apie galimą verbavimą kreiptis galima čia: 

VSD Pasitikėjimo linijos telefonas +370 700 70 007 arba rašykite el. paštu [email protected].

Visą verbavimo istoriją išgirskite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų