• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien vyksta išrinktojo prezidento Gitano Nausėdos inauguracija. Įtempta diena laukia ne tik prezidento, bet ir visos šeimos.

79

Šiandien vyksta išrinktojo prezidento Gitano Nausėdos inauguracija. Įtempta diena laukia ne tik prezidento, bet ir visos šeimos.

REKLAMA

Nuo pat ryto jį lydi į parankę įsikibusi pirmoji šalies dama Diana Nausėdienė. Pro akis žurnalistams nepraslydo iš G.Nausėdos ištarti žodžiai žmonai.

Sustojus prie J.Basanavičiaus paminklo, žurnalistai paklausė, ką šis pakuždėjo žmonai eidamas gatve. Jis buvo atviras ir pasakė: „Tu atrodai labai nuostabiai.“

Ši inauguracija bus didelė šventė ne tik išrinktam prezidentui, bet ir visuomenei. Tai, pasak protokolo žinovo Armino Lydekos, vienas svarbiausių ir simbolinių renginių valstybės gyvenime. Ši šventė turi atitikti griežtus reikalavimus, ji turi gilią prasmę, nes vienas prezidentas perduoda valdžią kitam, ir neatlikus tam tikrų ritualų valdžia nebus perduota.

Ši šventė yra vienas ypatingesnių renginių valstybės gyvenime, jis vyksta tik kas penkerius metus. „Tai labai iškilmingas ir svarbus renginys. Jis taip pat privalo būti gražus, atitikti protokolo reikalavimus“, – sako protokolo specialistas Arminas Lydeka. Anot jo, visus inauguracinius renginius galima padalyti į dvi dalis. Viena dalis protokoliniai teisiniai renginiai, o kita – protokoliniai šventiniai renginiai.

Protokoliniai teisiniai renginiai reiškia, kad yra teisės aktai, kuriuos turi atitikti šie renginiai. Jei to nebus, inauguracija bus negaliojanti.

„Pirmiausia yra priesaikos davimas, tai vienas pagrindinių inauguracijos renginių. Nuo tos akimirkos, kai prezidentas prisiekia jis pradeda eiti pareigas. Iki tos akimirkos pareigas eina buvęs prezidentas. Priesaikos momentas yra visos inauguracijos kertinis akmuo, priesaika duodama Seime. Ją priima Konstitucinio Teismo pirmininkas“, – pasakojo specialistas.

Kitas svarbus momentas – naujai išrinkto ir prisiekusio prezidento apdovanojimas pagrindiniu valstybės ordinu, tai yra – Vytauto Didžiojo ordinu su aukso grandine. Jį uždeda Seimo pirmininkas. Tai prezidento regalija. Atkūrus nepriklausomybę tokia tradicija atsirado ne išsyk, įstatymas dėl jos įteikimo buvo priimtas vėliau.

Trečias momentas yra prezidentinės vėliavos iškėlimas. Tam, kad naujoji prezidentinė vėliava būtų iškelta privalu nuimti senąją. Pagal tradiciją senoji vėliava atiduodama kadenciją baigiančiam šalies vadovui. Tai palydi salvės, pabūklų šūviai ir kiti iškilmingi protokoliniai – kariniai gestai.

Ir paskutinis momentas yra Vyriausybės įgaliojimų grąžinimas. Taip daroma pripažįstant, kad atsirado naujas valstybės vadovas, todėl grąžinami įgaliojimai tikintis, kad jie vėl bus suteikti.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų