Panevėžio infekcinėje ligoninėje besigydanti pakruojiškė Vilma atvira, į ligos patalą ją paguldė erkė. Moteris pasakoja, kad nepageidaujamą gyvį ji parsinešė iš netoli namų esančio lapuočių miško, kuriame su vyru prieš kelias savaites grybavo.
„Viena buvo pilvo srity, kita nugaroj. O tos kitos ir nepastebėjot ilgesnį laiką? Jo, labiau įsisiurbus buvo“, - pasakojo ligonė Vilma Povilaitienė.
Įsisegusi erkė smogė kaip reikiant. Šis voragyvis parazitas moterį vienu įkandimu užkrėtė abiem ligomis. Pakruojiškei pasireiškė ūmus erkinis encefalitas, o ligoninėje medikai nustatė dar ir laimo ligą. „Po 2-3 dienų prasidėjo ir galvą pradėjo skaudėti ir temperatūra truputį pakilo, nu, ir tas kaulų laužymas. Ėjau pas šeimos gydytoją, paėmė kraujo tyrimus ir jau gydytoja įtarė, kad gali būti“, - prisiminė ligonė Vilma Povilaitienė.
Jau nuo liepos medikai pastebi augantį erkių platinamomis ligomis sergančių ligonių skaičių. Paprastai sergamumo pikas trunka per vasarą ir nesiliauja iki pat rugsėjo pabaigos kol intensyvus grybavimo, uogavimo sezonas, atostogų ar iškylavimo gamtoje metas. Vien Panevėžio regione šiemet užregistruota dešimtys erkinio encefalito ir beveik 60 laimo ligos atvejų. Šis pavojingas užkratas, kurį platina gamtoje gyvenantys parazitai, žmogui gali sukelti ne tik smegenų uždegimą. Ligai progresuojant gali ištikti net mirtis.
„Vis tik tai yra smegenų pažeidimas, kuris gali likti visam gyvenimui ir liga sunki. Šiuo metu yra net tokių, kur su sąmonės sutrikimais ir su kojos paralyžiumi. Ir šiemet jau turime vieną mirties atvejį”, - teigė Violeta Dabrauskienė, Panevėžio Infekcinės ligoninės gydytoja
O štai laimo liga – tikra klastūnė. Jei erkinio encefalito požymiai, beje labai panašūs į gripo, gali pasireikšti praėjus vienai, porai savaičių po erkės įsisiurbimo, tai laimo liga nepastebėta žmogaus organizme gali tūnoti net kelerius metus. Ją išduoti gali nebent po įsisiurbimo ant kūno išryškėjusi rausva dėmė.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.