Vilniaus savivaldybė pranešė, kad prie Bernardinų sodo esantis apleistas rūmų kompleksas jį sutvarkius taps nuolatine muziejaus buveine – planuojama, kad tai galėtų įvykti 2026-aisiais. Šiuo metu įstaiga įsikūrusi laikinose patalpose Vokiečių gatvėje.
Vilniaus miesto muziejaus direktorė Rasa Antanavičiūtė pabrėžė, kad savo muziejus turi visi didieji Europos miestai, o Vilnius jo labai ilgai neturėjo. Anot jos, laikinose patalpose nėra pakankamai vietos tinkamam Lietuvos sostinės pristatymui.
„Tikiu, kad šį kartą pavyks atgaivinti ir įveiklinti šį pastatų kompleksą“, – kalbėjo R. Antanavičiūtė.
Kirdiejų rūmų kompleksas įtrauktas į valstybės saugomų objektų sąrašą, jį sudaro trys pastatai: oficina, vežiminė ir pagrindiniai rūmai.
Planuojama, kad pirmajame pagrindinių rūmų aukšte atsiras lankytojų centras, edukacijų erdvė, skaitykla, suvenyrų parduotuvė. Antrasis aukštas bus skirtas nuolatinei Vilniaus pažinimo ekspozicijai. Trečiajame aukšte – palėpėje veiks laikinos parodos.
Oficinoje įsikurs kavinė ar užkandinė. Vežiminėje vyks renginiai, dalis patalpų bus skirta saugoti muziejaus rinkinius, taip pat bus patalpos muziejaus administracijai. Vidinį kiemelį ketinama pritaikyti lauko renginiams.
Istoriniuose šaltiniuose renesanso stiliaus Kirdiejų rūmai pirmą kartą paminėti XVII a. pradžioje. Po pirmojo savininko Vladislovo Antano Kirdiejaus mirties rūmai ėjo iš rankų į rankas, buvo nuniokoti. Nuo XVIII a. pastatai perduoti Vilniaus universitetui, juose gyveno universiteto profesoriai.
Rūmų teritorijoje įkurtas botanikos sodas yra dalis dabartinio Bernardinų sodo. Po 1830–1831 metų sukilimo uždarius Vilniaus universitetą rūmuose apsigyveno kareiviai, generolai. Tarpukariu čia veikė valgykla, sovietinės okupacijos metu buvo įrengti butai.
Dar aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje rūmuose ketinta įrengti restoraną, tačiau planai neįgyvendinti. Po Nepriklausomybės apleistas patalpas atrado benamiai ir asocialūs asmenys. Čia buvo gerai žinomas „Barboros skvotas“.
2004-aisiais savivaldybė Kirdiejų rūmus išnuomojo verslininkams, šie ilgalaikės nuomos sutartimi įsipareigojo sutvarkyti rūmus ir įrengti čia viešbutį, konferencijų centrą, tačiau planų neįgyvendino: rūmai buvo šiek tiek aptvarkyti, rekonstrukcija sulaukė priekaištų iš paveldosaugininkų ir statybos buvo sustabdytos.
Savivaldybė kreipėsi į teismą dėl sutarties nutraukimo, iki pat 2021 metų tarp savivaldybės ir vyko teisminiai ginčai. Visą tą laiką rūmai stovėjo apleisti. Rūmus buvo išsinuomojusi bendrovė „Kirdiejų rūmai“, ją netiesiogiai valdė šiuo metu bankrutuojančios „Arvi“ grupės savininko Vidmanto Kučinsko šeima per jai priklausančią įmonę.