Be to, iš kurios pusės per Mykolines vėjas „atbėga“, toks bus dažnesnis ir žiemą. Giedra per šią dieną žada itin šaltą žiemą (Libertas Klimka. Tradicinių kalendorinių švenčių semantika. 2009).
Pabandykime patikrinti, ar šis spėjimas tvirtinasi XXI-ame amžiuje, ar vykstanti sparti klimato kaita sugriovė šį senolių pastebėjimą, praneša meteo.lt
Pasirinkome vieną tikrą žiemą: 2010/11 m., kai vidutinė žiemos oro temperatūra buvo -5,7 °C ir 2019/20 m. žiemą, kai visos žiemos ir visų mėnesių vidutinė oro temperatūra buvo teigiama, nebuvo susidariusi sniego danga, paprastai tariant – žiemos nebuvo.
2019/20 metų žiema buvo pati šilčiausia nuo 1961 m. – vidutinė oro temperatūra siekė +2,6 °C, o žemiausia visos žiemos temperatūra -8,9 °C (Rokiškis, vasario 5 d.). 2019 m. rugsėjo 29 d. rytmetį pūtė nestiprus pietų, pietvakarių vėjas, kas ir pranašavo šiltą žiemą. Saulė šią dieną švietė trumpai, nuo keliolikos minučių iki 2 su puse valandos, taigi, Saulė šalčių taip pat nepranašavo.
2010 m. rugsėjo 29 d. rytą pūtė vidutinio stiprumo šiaurės, šiaurės rytų vėjai – ne veltui: 2010/11 metų žiema buvo šalta, žemiausia oro temperatūra nukrito iki -30,2 °C (Varėna, sausio 25 d.), o sniego danga, susidariusi lapkričio pabaigoje, nutirpo tik įpusėjus kovui. Saulė visą dieną švietė pajūryje, pusę dienos šiaurinėje dalyje, likusioje dalyje nešvietė visai. Tačiau temperatūros didelių skirtumų tarp šių šalies dalių nebuvo, šalta buvo visoje Lietuvoje. Šį kartą spėjimas pagal Saulę pasitvirtino tik pajūryje ir iš dalies šiaurinėje dalyje.
Neabejoju, jog peržvelgus daugiau žiemų ir atitinkamų Mykolinių orus rastume ir pasitvirtinusių, ir nepasitvirtinusių ar iš dalies pasitvirtinusių spėjimų. Pabandykim paspėlioti, kokią ateinančią žiemą mums žada 29-osios orų prognozė. Ir nepamirškim žiemą patikrinti, ar vis dar veikia ši senolių išmintis.