Paklusnių valdininkų karjerai netrukdo net prokuratūros jiems pareikšti įtarimai dėl tarnyboje galbūt padaryto nusikaltimo ir specialaus išsilavinimo neturėjimas, rašo „Lietuvos žinios“.
Buvusi Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) prie Žemės ūkio ministerijos vyriausioji specialistė Diana Dirgėlaitė, prisidėjusi prie to, kad Šilalėje registruota Romano Irtmono firma "Rovisa" gautų per 2 mln. litų SAPARD paramą, kurią vėliau Europos Komisija pareikalavo grąžinti, nuo šių metų gegužės gyvena Briuselyje.
Buvęs finansų ministras Zigmantas Balčytis 32 metų verslo administravimo specialistę D.Dirgėlaitę ir dar tris ministerijos darbuotojus trejiems metams skyrė specialiaisiais atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje (ES).
Kas ką apgavo
2002 metais D.Dirgėlaitė, dirbusi vyriausiąja specialiste NMA Mokėjimų prašymų skyriuje, buvo įpareigota įgyvendinti ir administruoti SAPARD programą. 2002-ųjų vasario 28 dieną firmos "Rovisa" savininkas R.Irtmonas pasirašė paramos sutartį su NMA. Tų pačių metų balandžio 29 dieną R.Irtmonas pateikė prašymą kompensuoti išlaidas už atliktas investicijas - apie 2 mln. litų.
D.Dirgėlaitė, pasak jos veiklą tikrinusių pareigūnų, iš pradžių surašė teisingą neigiamą vertinimo ataskaitą. Mat R.Irtmonas prašė paramos įrangai, įsigytai 2001 metų rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais, taigi iki pasirašant sutartį su NMA. SAPARD lėšomis gali būti apmokamos tik išlaidos, turėtos po paramos sutarties pasirašymo.
Tačiau D.Dirgėlaitės tuometinis vadovas, NMA Mokėjimo prašymų skyriaus vedėjas Rytis Sasnauskas, pasiūlė "Rovisai" pateikti papildomų dokumentų. Nors tai prieštaravo taisyklėms, "Rovisa" tai ir padarė, o dokumentus gavusi D.Dirgėlaitė nebeprieštaravo dėl paramos suteikimo. R.Irtmono firma gavo 1,5 mln. litų SAPARD lėšų ir 504 tūkst. litų iš Lietuvos biudžeto.
Pareikšti įtarimai
Tikrindama, kaip panaudojamos 2002 metų SAPARD lėšos, šį pažeidimą nustatė Valstybės kontrolė. 2003 metų gegužės 9 dieną Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje (FNTT) buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl sukčiavimo įgyjant didelės vertės svetimą turtą. Keliems NMA darbuotojams buvo įteikti pranešimai apie įtarimus, taip pat ir D.Dirgėlaitei. Prieš dvi savaites iki šio fakto ji buvo perkelta iš NMA į Finansų ministeriją.
FNTT pradėtą tyrimą perėmė Generalinė prokuratūra, kuri 2004 metų spalio 27 dieną ikiteisminį tyrimą nutraukė nesurinkus pakankamai duomenų dėl nusikalstamos veikos padarymo.
Prarasti milijonai
Duomenų, kad ES lėšos išmokėtos pažeidžiant reikalavimus, pakako, kad savo tyrimą atlikusi EK pareikalautų, jog dėl padarytų pažeidimų būtų sugrąžintos visos "Rovisai" skirtos lėšos - per 4,882 mln. litų. Jei to nebus padaryta, EK tokia pat suma ateityje gali sumažinti Lietuvai skiriamas lėšas.
"Nacionalinė mokėjimo agentūra ėmėsi visų veiksmų, kad būtų susigrąžinta bendrovei "Rovisa" išmokėta parama, - paaiškino NMA ryšių su visuomene vyriausioji specialistė Deimantė Bitinaitė. - Šiuo metu vyksta teisminis nagrinėjimas, ir jeigu teismas nustatys, kad "Rovisa" turi grąžinti paramą, pinigai bus išieškoti. Jei teismas pripažins, kad parama buvo gauta teisėtai, šios lėšos nebus išskaičiuotos iš Lietuvai skirtos paramos sumos, nes EK pripažįsta nacionalinių teismų sprendimus."
Ministerija nežinojo?
Ministerijos valdininkai tikina pirmą kartą iš LŽ išgirdę, kad D.Dirgėlaitei buvo pateikti įtarimai dėl galbūt padaryto nusikaltimo. Pasak ministerijos atstovės spaudai Giedrės Balčytytės, D.Dirgėlaitė buvo vertinama kaip puiki specialistė, viešo administravimo magistro laipsnį įgijusi M.Romerio universitete. Į atašė pareigas skiriami tik geriausi specialistai, jų kandidatūras tikrina specialiosios tarnybos.
Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje Briuselyje dirba 80 darbuotojų. LŽ telefonu susisiekė su D.Dirgėlaite. Atašė Briuselyje dirbanti jauna moteris nejaučia jokios savo kaltės dėl neteisėtai "Rovisai" išmokėtų milijonų.
"Nebuvo surinkta duomenų, byla buvo nutraukta, - paaiškino D.Dirgėlaitė. - Aš vertinau mokėjimo prašymus. Buvau nurodžiusi kai kurias klaidas, o vėliau buvo vadovybės sprendimas, kad reikėtų prašyti papildomų dokumentų. Gavus papildomų dokumentų neliko priežasties, bent jau iš mano, vertintojos, pozicijų, duoti neigiamą vertinimą "Rovisai". EK iki šiol nepaskelbė priežasčių, dėl ko parama turi būti grąžinta, ar tai NMA klaida, ar agentūros darbuotojus apgavo paramos gavėjas."
Pasak D.Dirgėlaitės, ji dabar dirba su vertybiniais popieriais, draudimo rinka, teisės aktais, reglamentuojančiais tas rinkas. Pasidomėjus, ar jai užtenka žinių šiose srityse, juk neturi nei teisininkės, nei finansininkės išsilavinimo, D.Dirgėlaitė šyptelėjo: "Mūsų mokslų - verslo administravimo - programa buvo labai plati, - patikino ji. - O aš nesu ekspertas, kuris rengia teisės aktus. Aš esu kontaktinis asmuo, kuris palaiko ryšius su ES institucijomis ir su mūsų ekspertais perduodant informaciją."
Rūta Skatikaitė