Prezidentė Dalia Grybauskaitė kreipėsi į visus Aukščiausiojo Teismo teisėjus, kurie yra potencialūs kandidatai užimti šio teismo pirmininko postą, ir pakvietė juos aktyviai dalyvauti Aukščiausiojo Teismo pirmininko kandidatūros atrankoje.
Pasibaigus Aukščiausiojo Teismo pirmininko įgaliojimų laikui ir Seimui atleidus iš pareigų buvusį Aukščiausiojo Teismo pirmininką, Konstitucija įpareigoja Prezidentę teikti Seimui naują šio Teismo pirmininko kandidatūrą.
Pagal Teismų įstatymą, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininku gali tapti vienas iš jau paskirtų šio Teismo teisėjų.
Prezidentė tikisi kiekvieno Aukščiausiojo Teismo teisėjo ryžto bei atsakomybės ir kviečia visus šio teismo teisėjus iki rugsėjo 10 dienos pateikti ne tik išsamius savo veiklos aprašymus ir biografijas, bet ir požiūrį į esmines teismų sistemos problemas, Aukščiausiojo Teismo statusą bei šio Teismo pirmininko vaidmenį tobulinant teismų darbą.
Anot Prezidentės spaudos tarnybos, šalies vadovė įsitikinusi, kad galimų kandidatų išsakytas požiūris ir siūlymai sudarys galimybes spręsti teismams opias problemas ir pateikti Seimui svarstyti tą kandidatą, kuris tvirtai apsisprendęs ir yra labiausiai tinkamas šioms pareigoms.
Skirdama ir teikdama teisėjus išskirtinį dėmesį Prezidentė skirs ne tik kandidatų profesiniams gebėjimams, bet ir jų padorumui, moralei bei garbei.
Įvertinusi teisėjų pateiktus siūlymus Aukščiausiojo Teismo pirmininko kandidatūrai keliamus reikalavimus Prezidentė aptars ir su Seimo frakcijų vadovais.
ELTA primena, kad Vytauto Greičiaus atleidimo iš Aukščiausiojo Teismo pirmininko pareigų maratonas pasibaigė šią vasarą. Liepos 21-ąją Seimas pagaliau atleido jį iš Aukščiausiojo Teismo pirmininko pareigų.
Kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus tris kartus savo dekretais siūlė atleisti V. Greičių iš šio teismo pirmininko pareigų pasibaigus įgaliojimų laikui. Buvusios kadencijos Seimas du kartus atmetė šalies vadovo dekretus. Trečiajam dekretui po pateikimo parlamentas buvo pritaręs, bet jis liko svarstymo ir priėmimo stadijos.
V. Greičiaus galiojimai baigėsi praėjusių metų liepos 8-ąją.
Šių metų gegužės 15-ąją Konstitucinis Teismas paskelbė, kad pasibaigus Aukščiausiojo Teismo pirmininko įgaliojimų laikui nėra jokių konstituciškai pateisinamų aplinkybių, dėl kurių neatleidimas iš pareigų būtų suderinamas su Konstitucija.
Pagal Lietuvos Konstituciją, Aukščiausiojo Teismo pirmininką skiria ir atleidžia Seimas Prezidento teikimu.