Pranešama, kad pirmiausia, įvykus kokiam nors incidentui Astrave ir Lietuvos tarnyboms apie tai sužinojus, gyventojai būtų perspėti įspėjamuoju garsiniu signalu „Dėmesio visiems“ ir balsu skelbiamu signalu „Radiacinis pavojus“.
Signalas „Dėmesio visiems“ – įspėjamasis pulsuojatis 3 min. trukmės kaukimo garsinis signalas skelbiamas gyventojams apie artėjančios ar susidariusios ekstremaliosios situacijos grėsmę perspėti perspėjimo sistemos patikrinimo ar pratybų metu.
Jeigu nelaimė didelė, šį signalą skelbia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas. Išgirdę šį signalą: nedelsiant įsijunkite radiją ar televizorių, išklausykite pranešimą, griežtai vykdykite rekomendacijas:
- nepasiduokite panikai, perspėkite artimuosius, kaimynus;
- jei važiuojate automobiliu – sandariai uždarykite langus, išjunkite vėdinimo ir šildymo sistemas, ventiliatorius, užsidenkite kvėpavimo takus.
- Skubėkite namo ar į darbą, arba į kitą visuomeninį pastatą, jei esate netoli. Jei visuomeninių pastatų pasiekti neįmanoma, sustokite saugioje vietoje, jei karšta – pavėsyje ir, išjungę automobilio variklį, klausykite radijo pranešimų.
- toliau važiuoti ar išlipti galite, tik kai bus paskelbtas atitinkamas pranešimas;
- jei esate netoli nelaimės, sprogimo vietos – nelieskite jokių daiktų, jie gali būti radioaktyvūs.
- negerkite, nevalgykite, nerūkykite užterštoje vietoje ar šalia jos
- jei esate lauke, eikite į vidų, jei esate uždarose patalpose, kurių sienos ir langai nepažeisti, pasirinkite slėptuve vidinėje pastato dalyje esančią patalpą su kuo mažiau langų arba eikite į rūsį. Jei langai išdužę – pagal galimybę pasirinkite kitą saugų kambarį, esantį pastato gilumoje;
- išjunkite vėdinimo, oro tiekimo, kondicionavimo sistemas, uždarykite langus, orlaides, dūmtraukių sklendes, uždenkite vėdinimo angas, patikrinkite, ar nėra plyšių, užsandarinkite lipnia juosta būsto langus ir duris;
- pasirūpinkite vaikais ir kitais artimaisiais, kuriems reikia pagalbos; jei būtina išeiti į lauką, saugokite kvėpavimo takus nuo dulkių ir dūmų: užsidenkite vienkartine kauke, nosine ar rankšluosčiu. Jei turite, dėvėkite dujokaukę ar respiratorių;
- suvarykite netoli esančius gyvulius, naminius gyvūnus į tvartus, pastatus, uždarykite šiltnamius, uždenkite šulinius;
- grįžę iš lauko, būtinai nusivilkite viršutinius drabužius, nusiaukite batus ir, sudėję juos į polietileninį maišą, išneškite iš gyvenamųjų patalpų. Tada kruopščiai su muilu nusiprauskite duše, ypač atidžiai būtina išsitrinkti galvą;
- kruopščiai nuprauskite lauke buvusius naminius gyvūnus (kates, šunis ir kt.);
- valgyti ir gerti galima tik maistą ir gėrimus, kurie buvo sandariai uždaryti – konservuotas daržoves, mėsą, gėrimus buteliuose, sandariose pakuotėse.
Specialistų skaičiavimais pagal nepalankiausią scenarijų, atsitikus incidentui Astrave, radioaktyvus debesis Lietuvos pasienį pasiektų per valandą ir turėtų tiesioginį poveikį Lietuvos gyventojams.
Tikimybė, kad vėjas reaktoriaus avarijos metu pūs nuo Baltarusijos link Lietuvos, anot specialistų, siekia 40 procentų. Dėl nenuspėjamų orų blogiausiam įvykių scenarijui turi ruoštis ne tik Vilniaus regionas, bet ir kitos toliau nutolusios gyvenvietės. Didelis vėjas būtų palankesnis Lietuvai, nei mažas. Nes didesni vėjo gūsiai radiacinę taršą neštų greitai ir dulkės nespėtų tankiai nusėsti.
Vos išgirdus apie radiacijos nuotėkį svarbu išgerti kalio jodido tabletę, nes skydliaukės blokavimas jodu apsaugo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo patekimo. Pirmiausiai avarijos metu visada išmetamas jodas, sako specialistai, todėl svarbu užblokuoti skydliaukę, kad ji nesiurbtų radioaktyviojo jodo.
Černobylio AE avarijos atvejis parodė, kad, kai nebuvo atliekamas skydliaukės blokavimas jodu, šalis turėjo virš 7 tūkst. skydliaukės piktybinių susirgimų atvejų. Fukušimos AE atveju skydliaukės blokavimas jodu buvo atliktas tvarkingai.
Kaip veikia kalio jodido tabletės? Jos nėra radioaktyvios, bet turi nemažai jodo, kuris, patekęs į skydliaukę, ją užblokuoja ir kito jodo iš aplinkos nebepriima. Tokiu būdu žmogų apsaugo nuo radioaktyvaus jodo poveikio. Kalio jodido tabletės neapsaugo nuo kitų izotopų. Gydytojai sako, jog toje radiacijos paveiktoje aplinkoje, kur trūko jodo, žmonių skydliaukės tą jodą greičiau sugėrė ir, įrodyta, jog dėl to išaugo susirgimų skydliaukės vėžiu.