• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šalies vadovo Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė viliasi, kad Vyriausybė ir Prezidentūra netrukus ras kompromisą dėl ambasadoriaus Lenkijoje kandidatūros. Jos teigimu, tai turėtų būti abiem pusėms tinkamas diplomatas. Tačiau patarėja neatskleidžia, ar tokio kandidato pavardė gali būti pasiūlyta paties prezidento.

Šalies vadovo Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė viliasi, kad Vyriausybė ir Prezidentūra netrukus ras kompromisą dėl ambasadoriaus Lenkijoje kandidatūros. Jos teigimu, tai turėtų būti abiem pusėms tinkamas diplomatas. Tačiau patarėja neatskleidžia, ar tokio kandidato pavardė gali būti pasiūlyta paties prezidento.

REKLAMA

„Manau, kad netrukus pajudėsime su ambasadorių skyrimais“, – pirmadienį po uždaro Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) posėdžio žurnalistams sakė A. Skaisgirytė.

„Esame toliau toje fazėje, kai kalbamės dėl kandidato. Manau, kad sutarsime dėl abiem pusėm priimtino kandidato“, – aiškino ji.

Neįvardijo, kada atsirastų tinkama kandidatūra

Visgi, klausiama, ar tokia kandidatūra gali atsirasti po naujo atrankos konkurso, ar galbūt pasiūlius pretendentą pačiam prezidentui, A. Skaisgirytė kartojo, kad svarbiausia – abiejų institucijų sutarimas.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai būtų dar vienas kandidatas, dėl kurio sutarė ir Vyriausybė, ir Prezidentūra“, – į žurnalistų klausimus panašiomis frazėmis atsakinėjo ji.

REKLAMA

Kaip pranešta anksčiau, jau nuo praėjusių metų pabaigos tęsiantis konfliktui dėl ambasadoriaus Lenkijoje paskyrimo, pirmadienį URK rengė uždarą posėdį, kuriame aptarė diplomatų skyrimo procedūras. A. Skaisgirytė patikino, kad posėdyje tvyrojo gera atmosfera. Be to, nurodė patarėja, URK nariai buvo supažindinti su prezidento kandidatams į diplomatinių atstovybių vadovus keliamais reikalavimais.

„Tai vienas jų – profesionalumas. Kitas – procesų skaidrumas. Ir trečias – kolegialumas darbo su Vyriausybe“, – tikino A. Skaisgirytė.

REKLAMA
REKLAMA

Kolegos F. Jansono pasisakymų nekomentuoja

Po posėdžio A. Skaisgirytė sulaukė klausimų ir dėl jos kolegos Prezidentūroje, vyriausiojo patarėjo Frederiko Jansono pasisakymų apie ambasadoriaus Lenkijoje paskyrimo procesus. Kaip pranešta anksčiau, Užsienio reikalų ministerijos (URM) bei Daukanto aikštės liudijimai, kada prezidentui buvo pristatyta pirmoji kandidatūra į atstovybės Lenkijoje vadovus, išsiskyrė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klausiama, kada Prezidentūrą išties pasiekė pirmoji kandidato pavardė, A. Skaisgirytė nepasakė.

„Tas neturi reikšmės, kada pateiktas. Turi reikšmę, kada jis suderintas“, – tenurodė ji, nesileisdama į detalesnes diskusijas.

Prezidento patarėja nekomentavo ir aplinkybių dėl G. Nausėdos paviešintų poros diplomatų, pasak šalies vadovo, dalyvavusių atrankos konkurse pavardžių – Petro Zapolsko ir Kęstučio Kudzmano. Vėliau F. Jansonas nurodė, kad prezidentas šias pavardes atspėjo.

REKLAMA

„Aš nenorėčiau komentuoti savo kolegų pasakymų,. Tiesiog pakartoju – diskusijose su Vyriausybe ieškosime tinkamiausios kandidatūros ambasadoriui Lenkijoje“, – kartojo ji.

Tuo metu kalbėdama apie F. Jansono iškeltą idėją dėl ambasadorių skyrimo tvarkos pokyčių, A. Skaisgirytė nurodė, kad ši procedūra negali būti lyginama su teisėjų skyrimais.

„Diplomatų skyrimo tvarka, žinoma, nėra tokia pati kaip teisėjų. Čia yra šiek tiek niuansas dėl to, kaip mes pateikiame galimą ambasadorių kitai pusei ir kitai šaliai. Šiuo atveju, užsienio politikoje yra tam tikrų niuansiukų, kurie turi būti suvokiami ir įvertinami“, – paaiškino A. Skaisgirytė.

REKLAMA

Dėl naujų paskyrimų nerimo nėra

Kaip anksčiau po URK posėdžio žurnalistams sakė URM kanclerė Inga Černiuk, praėjusių metų rudenį Prezidentūrai buvo pateiktas sąrašas su kandidatais į 14 diplomatinių atstovybių – į jas ambasadoriai turėtų būti paskirti per šiuos metus.

A. Skaisgirytė nurodė, kad nemato pagrindo nerimauti, jog šie paskyrimai gali strigti.

„Baimės tikrai nėra, nes tikimės, kad sutarsime dėl visų. Tikrai reikia (sutarti – ELTA). Lenkija, kaip žinome, yra prioritetas, bet yra ir kitos šalys“, – nurodė šalies vadovo patarėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kiek reikės, tiek ir truks“, – pridūrė ji, klausiama, kiek gali užtrukti pastarųjų diplomatų paskyrimai.

Konfliktas tarp prezidento ir užsienio reikalų ministro tęsiasi nuo praėjusių metų

Nuo praėjusių metų pabaigos tęsiantis ginčams dėl Lietuvos ambasadoriaus Lenkijoje paskyrimo, Prezidentūra praėjusią savaitę paprašė URM kanclerės pateikti dokumentaciją apie vykdytus ambasadorių atrankos konkursus. Savo ruožtu Gabrieliaus Landsbergio vadovaujama ministerija atkreipė dėmesį, kad tokie reikalavimai gali turėti Konstitucijoje numatytų įgaliojimų viršijimo požymių.

REKLAMA

Prezidentūrai kilę klausimai dėl konstitucinių galių viršijimo – nesuprantami. Šalies vadovo vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas įsitikinęs, kad G. Nausėda turi teisę susipažinti su minėta medžiaga. Be to, pasak patarėjo, tokiu būdu būtų atsakyta, ar konkursas į diplomatinės atstovybės Lenkijoje vadovo postą iš tiesų įvyko.

ELTA primena, kad Prezidentūra ir valdantieji toliau ginčijasi dėl to, kas yra kaltas, jog Lietuvai strategiškai svarbi ambasada Lenkijoje neturi ambasadoriaus. Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigia neturįs atsakymo, kodėl Lietuvos ambasada Lenkijoje jau penktas mėnuo neturi vadovo. Šalies diplomatijos vadovas prezidentui sako pateikęs bent dvi ambasadorių kandidatūras, kurios buvo atmestos.

REKLAMA

Prezidentūra aiškino, kad Užsienio reikalų ministerijos (URM) pasiūlytas kandidatas į ambasadoriaus postą nemokėjo lenkų kalbos. Šalies vadovas taip pat nurodė, kad ministeriją esą politizuoja ambasadoriaus Lenkijoje paskyrimo procesą bei bando proteguoti tam tikrus į šias pareigas siūlomus asmenis.

Vėliau prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas pareiškė, kad ambasadorių paskyrimas stringa, nes vadinamasis „valstybininkų“ klanas bando užvaldyti valstybei svarbias pozicijas URM ir diplomatinėje tarnyboje. Tokius pareiškimus valdantieji sukritikavo, tačiau G. Nausėda nurodė, kad F. Jansonas pasidalijo savo įžvalgomis, atlikęs „tam tikrą“ analizę. Vėliau patarėjas prakalbo ir apie poreikį keisti diplomatų atrankų tvarką.

Lietuvos ambasadorius Lenkijoje Eduardas Borisovas buvo atšauktas rugsėjo 7 dieną, pasibaigus jo kadencijai.

Gal turistas komunistas išsiblaivė ir pradės dirbti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų