„Čia kažkoks politinis spektaklis, norint sustabdyti gyvenimo įgūdžių programą. Kiek aš esu matęs, ir ministerijos išaiškinta, kad ten nėra jokių sakralinių vertybių pažeidimo“, – BNS ketvirtadienį sakė A. Žukauskas, komentuodamas opozicijos registruotą Švietimo įstatymo pataisą.
Pasak komiteto vadovo, gyvenimo įgūdžių programa orientuota į emocinio intelekto ugdymą, gebėjimą diskutuoti su žmonėmis, priimti sprendimus, pateikiamos žinios apie organizmo sandarą, kontracepciją.
„Prie ko čia tikyba ar etika? Tai gyvenimo įgūdžiai, kuriuos baigęs mokyklą jaunuolis turi žinoti“, – teigė A. Žukauskas.
Ironizuodamas komiteto vadovas sakė, kad per tikybos pamoką lytiškumo ugdymo tema mokiniai nebent sužinos, kad „moteris yra kilusi iš vyro šonkaulio“.
Šalyje kilus diskusijoms dėl lytiškumo ugdymo nuo šio rugsėjo mokyklose startavusioje gyvenimo įgūdžių programoje, kelios dešimtys opozicijos parlamentarų pasiūlė jį integruoti į tikybos ar etikos pamokas.
Seimo nariai ketvirtadienį įregistravo Švietimo įstatymo pataisą, kad „į dorinio ugdymo (tikybos ir etikos) programas integruojamas socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymo komponentas, susijęs su moksleivio lytiškumo ugdymu“.
Pasak iniciatorių, gyvenimo įgūdžių ugdymo programa liktų, tik iš jos būtų išimtas lytiškumo ugdymo komponentas, kuris taptų dorinio ugdymo dalimi.
Siūloma, kad tokia nuostata įsigaliotų nuo kitų metų rugsėjo.
Pataisą įregistravo per 30 parlamentarų iš opozicinių „valstiečių“, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, „darbiečių“ frakcijų, Seimo narių mišrios grupės.
Pasak iniciatorių, lytiškumo ugdymą įtraukus į dorinio ugdymo pamokas, tėvams pagal savo įsitikinimus renkantis etikos arba tikybos pamokas, jie kartu pasirinks ir jų įsitikinimus atitinkantį lytiškumo ugdymą.
Gyvenimo įgūdžiai 5 ir 7 klasėse dėstomi po vieną pamoką per savaitę, o 9 klasėje – po vieną pamoką kas dvi savaites. Palaipsniui nuo 1 iki 10 klasės šiam dalykui bus skiriama po vieną savaitinę pamoką.
Gyvenimo įgūdžių bendroji programa integruoja daug temų: socialinį ir emocinį ugdymą, sveikatos ugdymą, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją, patyčių ir smurto prevenciją, žmogaus saugą, saugų eismą, pirmąją pagalbą, lytiškumo ugdymą, psichinės sveikatos stiprinimą, lyčių lygybę, pagarbių santykių kūrimą, žmogaus teises ir kitas.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija teigia, kad apie gyvenimo įgūdžių programą viešoje erdvėje skelbiama klaidinanti informacija, o pedagogai šioms pamokoms yra pasirengę bei dar galės tobulintis.