Baigiantis pirmajam Kauno pilies restauravimo darbų etapui, miesto vadovai sulaukė Kultūros vertybių apsaugos departamento direktorės Dianos Varnaitės pasiūlymo įsteigti Kaune visuomeninę patariamąją tarybą. Toks pasiūlymas, anot departamento vadovės, gimė dėl nuolatinių visuomenininkų draugijos „Pilis“ atstovų nepasitenkinimų, skundų ir keliamų diskusijų, reikalaujant, suteikti visuomenei daugiau galių priimant sprendimus ginčytinais viešais klausimais.
„Šią tarybą sudarytų visuomeninių organizacijų nariai, kuriems būtų viešai prieinama visa rūpima informacija. Be to, taip jie galėtų oficialiai išreikšti savo pastabas ir pateikti siūlymus vienokiais ar kitokiais klausimais dėl kultūros paveldo objektų išsaugojimo, atnaujinimo“, – sakė direktorė.
Ketvirtadienį Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas kartu su paveldosaugos specialistais, architektais, visuomenės atstovais vyko apžiūrėti Kauno pilies, kurios pirmojo etapo restauravimo darbai jau baigiami. Patirti įspūdžiai bei išvados apie pilies restauravimo eigą, įgyvendintas užduotis ir dar laukiančius darbus vėliau aptarti miesto savivaldybėje.
„Ne vienerius metus vyko įvairiausios diskusijos, kaip turėtų atrodyti Kauno pilis po atliktų darbų. Dabar matome galutinius rezultatus, kurių pakeisti diskusijos jau negalės. Projekto autoriai ne kartą koregavo patį projektą, atsižvelgdami į gyventojų pageidavimus. Šiuo metu svarbiausia tai, kad darbai būtų baigti, o Kauno pilyje įsikurtų Kauno turizmo ir informacijos centras. Žinoma, labiausiai laukiame, kada į pilį vėl galės įeiti turistai, miestiečiai. O dabar turime rūpintis antrojo etapo realizavimu: piliavietės apšvietimu, tiltelio įrengimu. Tikiuosi, kad Kauno pilis kuo puikiausiai reprezentuos mūsų miestą, nes ji yra vienas svarbiausių jo gyvasties, istorijos akcentų“, – kalbėjo miesto vadovas A. Kupčinskas. Jis priminė, jog pirmą kartą Kauno vardas buvo paminėtas 1361 metais, todėl kitąmet bus švenčiamas 650-asis Kauno gimtadienis.
Projekto „Kauno pilies atkūrimas ir pritaikymas visuomenės poreikiams“ darbus, susijusius su pilies bokšto ir dalies sienų atstatymu, atlieka UAB „Restauracija“ ir AB „Kauno paminklų restauravimo projektavimo institutas“.
ELTA primena, kad Kauno pilies atstatymo projektas finansuojamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo, kurio paramą skiria Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija, lėšomis. Bendra projekto įgyvendinimo suma – 2,2 mln. litų. Kauno miesto savivaldybė piliai restauruoti skyrė 330 tūkst. litų.