Šiandien Vilniuje oficialiai pradedami Europos vyresnių žmonių aktyvumo ir kartų solidarumo metai. 2012-aisiais, Europos vyresnių žmonių aktyvumo ir kartų solidarumo metais, siekiama pagerinti vyresnių žmonių gyvenimo sąlygas, skatinti jų užimtumą, dalyvavimą visuomeninėje veikloje, aktyvią ir sveiką gyvenseną. Tikimasi, kad politikai, valstybės vadovai ir visuomenės atstovai šiais metais imsis konkrečių veiksmų šiems tikslams įgyvendinti.
Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, vis didesnį gyventojų procentą sudaro vyresni žmonės. Naujausiais Europos statistikos biuro duomenimis, 2010-aisiais daugiau nei 26,8 proc. Lietuvos gyventojų buvo 50 metų ir vyresni, tuo tarpu 1990 metais šios amžiaus grupės gyventojai sudarė tik 21,6 proc. 2012 metų sausį paskelbto „Eurobarometro“ tyrimo apie vyresnių žmonių aktyvią veiklą duomenimis, 61 proc. gyventojų Lietuvoje mano, jog jų šalis yra „draugiška senatvei“.
Šie metai oficialiai pradėti renginiu Vilniaus Rotušėje, kurio metu pagerbti nusipelnę mokslui, kultūrai, sportui ir šaliai žmonės, pristatytos šia proga surengtos parodos.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas kreipdamasis į renginio svečius sakė: „Kartų solidarumas pirmiausia yra šeimose, bet juk tuo neapsiribojama – yra kaimynai, bendruomenė. Šiandien atliekama daugybė apklausų, kuriomis stengiamės išsiaiškinti, kokie yra mūsų šalyje yra stereotipai apie senus žmonės. Kai kalbama apie tai, kaip mes žiūrime į vyresnio amžiaus žmogų, kyla klausimas – nuo kada žmogus yra „vyresnis“?“
Ministro teigimu, į visuomenės nuostatą, kad garbaus amžiaus žmonėmis reikia rūpintis ir jiems padėti, būtina pažvelgti kitaip: kiek šie gyvenimo patirtį sukaupę žmonės gali duoti jaunajai kartai, kuri dar nėra sukaupusi tokios gilios gyvenimiškos patirties. Anot D. Jankausko, kartų solidarumo metai reiškia ir atidesnį žvilgsnį ne tik į vyresnius žmones, bet ir į jaunimą.
Kultūros ministras Artūras Gelūnas renginyje kalbėjo: „Kartais pasigirsta pasakymų, kad verslui vyresnio amžiaus žmonės neįdomūs, nes neturi pinigų, bet stebint kitas sferas – mokslą, kultūrą, matome, kad čia garbaus amžiaus žmonės įneša labai daug.“ Ministras teigė, kad daug dalykų dar reikia padaryti, kad mūsų šalyje vyresnio amžiaus žmonėms gyventi būtų geriau.
Renginio metu buvo kalbama apie tai, kad šių dienų visuomenėje egzistuoja jaunystės kultas ir dažnai labai klaidingai manoma, kad vyresnio amžiaus žmonių indėlis į visuomenės gerovę nėra svarbus, bet būtina įvertinti šios visuomenės grupės kuriama pridėtinę vertę ir sudaryti vyresnio amžiaus žmonėms sąlygas įprasminti save įvairiose veiklose.
Renginyje buvo pagerbti nusipelnę mokslo, sporto, kultūros atstovai. „Lietuvos šviesuolio“ nominacijoje apdovanotas Antanas Tyla, istorijos darbų apie LDK autorius bei daugelio mokslo leidinių redakcijų narys. Nominacijoje „Už pergalingą Lietuvos vardo garsinimą“ apdovanota Jūratė Daktaraitė, pirmoji lietuvė sportininkė pasaulio čempionė.
„Lietuvos kultūros šviesulio“nominacijoje pagerbtas Senjorų teatras, apdovanojimą atsiėmė teatro vadovas Vytautas Mikalauskas.
„Lietuvos vardo ambasadorius“ nominacijoje apdovanotas vienas žymiausių Lietuvos lakūnų Jurgis Kairys.