Mitais ir teorijomis apipintas, psichotropinių savybių turintis augalas legalus vos keliose pasaulio šalyse ir dažniausiai parduodamas tik pagal gydytojo receptą sunkių ar mirtinų ligų padariniams malšinti. Štai tokiam tikslui kanapes ir jų produktus legalizuoti ketinama ir Vokietijoje. Galbūt jau nuo kitų metų. Tuo metu lietuviai, išgirdę apie vadinamosios žolės vartojimą sveikatai gerinti, pasidalija į kelias stovyklas.
Pirmosios žinios apie kanapes mus pasiekia iš Irano, o vėliau ir iš Šiaurės Kinijos prieš maždaug keturis tūkstančius metus. Tiesa, tuo metu apie jų haliucinogenines ar psichotropines savybes dar nebuvo žinoma. Iš šių tvirtų augalų buvo gaminamos virvės, laivų burės, net drabužiai. Na, o amžiams bėgant žmonės atrado, jog degdama marihuana išskiria svaiginančias ir tonizuojančias medžiagas, kanapių dūmais prieš mūšį kvėpuodavo kariai. Botanikai pažymi, kad kanapių poveikį smegenims šiuolaikinė medicina nukreipia psichikos sutrikimų stabilizavimui.
Nepaisant dalies visuomenės siekio legalizuoti medicininę marihuaną ir užsienio mokslininkų tyrimų rezultatų, šalies politikai norėtų konkretesnių vietinių medikų išvadų.
Vieną iš atsakymų pateikia toksikologas Robertas Badaras, ir kanapių mėgėjams jis nepatiks. Pasak specialisto, nereikėtų maišyti natūraliai auginamų ir nedidelį kiekį psichotropinių medžiagų turinčių kanapių bei dirbtinai ir dažniausiai nelegaliai užveistos marihuanos. Tokiuose augaluose veikliųjų arba naudingų elementų tiesiog nėra. Taip pat pabrėžiama, kad net legali medicininė marihuana neturėtų būti rūkoma suktinėmis, nes, kaip ir tabakas, gali sukelti plaučių ligas ar net vėžį. Yra ir kitų žolės pavojų.
Medicininės marihuanos skeptikai pažymi ir priklausomybę, Taip pat ir galimą vartojimo išaugimą, perėjimą prie stipresnių narkotikų. Narkotikų, alkoholio ir tabako kontrolės departamento atstovė Gražina Belian teigia, jog legalizavimo nereikia patiems žmonėms, mat už įteisinimą įstatymu pasisakė vos keturi procentais paskutinio tyrimo dalyvių. Visgi Lietuvos laukuose kanapės vasaromis žaliuoja. Tiesa, pluoštinės – tai prieš pora metų leista auginti rūšis.
Dabar šių svaiginančių medžiagų neturinčių kanapių sėjos metas. Štai Marijampolės rajone ūkininkai pluša didžiuliuose plotuose. Dirvoje atguls ne vienas šimtas kilogramų sėklų. Apie medicininės marihuanos plantacijas mūsų žemdirbiai nesvajoja. Ir ne tik dėl nedėkingo klimato.
Medicininiais tikslais marihuaną leidžiama vartoti keliolikoje Amerikos valstijų, Pietų Amerikos valstybėse, taip pat Čekijoje, Italijoje.