(Papildyta 15.50)
Ūkio banko klientams – specialios informacinės telefono linijos
Klientams aktuali naujausia informacija dėl Ūkio banko teikiama specialia nemokama telefono linija 8 800 10 007 (skambinantiems iš Lietuvos) ir tel. +370 37 395 532 (skambinantiems iš užsienio).
Informacija šia telefono linija šią savaitę bus teikiama nuo 8 iki 20 val. darbo dienomis ir nuo 9 iki 13 val. šeštadieniais ir sekmadieniais. Klientų patogumui Ūkio banko interneto svetainėje (www.ub.lt) banko klientai ras atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus ir informaciją dėl banko paslaugų teikimo.
Informacija bendrais bankininkystės, finansų stabilumo klausimais bus teikiama ir specialia Lietuvos banko telefono linija +370 (5) 268 0068. Ji veiks darbo dienomis nuo 8 iki 18 val., šeštadieniais ir sekmadieniais – nuo 10 iki 15 val.
Lietuvos banko interneto svetainėje taip pat sukurta speciali rubrika, kurioje pateikiami atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus, informuojama apie Lietuvos banko sprendimus dėl Ūkio banko, pateikiama kita aktuali informacija.
(Papildyta 15.20)
Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, komentuodamas situaciją, susiklosčiusią, kai buvo apribota Ūkio banko veikla, neskubėjo daryti išvadų. Jis ragino palaukti audito rezultatų ir tvirtino, kad banko indėlininkai savo pinigų nepraras.
„Palaukime savaitę, kol bus atliktas auditas ir pateikta ataskaita. Kad nekiltų panika ir indėlininkai nebėgtų į banką atsiimti pinigų, galiu užtikrinti, kad nėra jokios grėsmės. Visi gyventojų indėliai yra apdrausti, ten nėra didelių sumų“, – antradienio popietę surengtoje spaudos konferencijoje žurnalistams sakė A. Butkevičius .
Paklaustas, ar valstybė turi pakankamai pinigų, premjeras atsakė, kad „viskas yra garantuota valstybės finansiniais resursais“.
Ar Ūkio bankui gelbėti prireiks valstybės lėšų, kol kas neaišku.
(Papildyta 14.52)
Šiandien Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo didelės vertės turto iššvaistymo Ūkio banke. Ikiteisminis tyrimas pradėtas įvertinus šiandien Lietuvos banko pateiktą informaciją apie inspektavimo metu nustatytus 2005–2012 m. sudarytus įtartinus sandorius. Šiuo metu pranešimai apie įtarimus niekam nepareikšti.
Ikiteisminį tyrimą organizuoja Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras, atlieka Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.
(Papildyta 14.46)
Atsižvelgiant į Lietuvos banko valdybos sprendimą laikinai apriboti AB „Ūkio bankas“ finansines paslaugas, „NASDAQ OMX Vilnius“ valdyba nusprendė sustabdyti AB Ūkio banko narystę „AB NASDAQ OMX Vilnius“. Visi AB Ūkio banko galiojantys pavedimai prekybos sistemoje anuliuoti.
(Papildyta 14.36)
Lietuvos bankas (LB) apribojo Ūkio banko veiklą dėl rizikingos veiklos. Tokį LB sprendimą lėmė susijusių paskolų portfelis.
LB valdybos pirmininko Vito Vasiliausko teigimu, laikinasis Ūkio banko administratorius per šešias darbo dienas turės pateikti pasiūlymus, ką toliau daryti su banku. Šiuo metu Ūkio bankas nebeteikia finansinių paslaugų, vadinasi, negrąžina ir indėlių.
„Prioritetas – banko veiklos tęstinumas“, – po susitikimo su Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi sakė LB vadovas Vitas Vasiliauskas.
„Inspektavimo ataskaitoje buvo nurodyta maždaug 800 mln. Lt suformuotų papildomai atidėjimų, kas reikštų, kad banko kapitalas suvalgomas. Iš principo kalbėti apie banko veiklos tęstinumą būtų sudėtinga“, – sakė žurnalistams V. Vasiliauskas. Jo teigimu, po penktadienį pasklidusios informacijos apie situaciją „Žalgirio“ klube, iš banko „pradėjo išeidinėti lėšos“. Todėl labai sumažėjo banko likvidumas ir po kelių dienų bankas būtų neturėjęs pinigų.
Kur yra V.Romanovas, V.Vasiliauskas teigė nežinąs.
V.Vasiliausko teigimu, į „Snoro“ atvejį Ūkio banko atvejis nepanašus.
„Ten buvo labiau tyčiniai veiksmai, čia aplaidumas“, – sakė V.Vasiliauskas. LB vadovo teigimu, pernai su Ūkio banku buvo daug dirbta, tačiau bankas taip ir nepateikė pasiūlymų, kaip ketinama gerinti situaciją.
(Papildyta 14.25)
Balsas.lt primena, kad dar sausio pabaigoje Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis teigė, jog rinkų reakcija parodo, kaip yra vertinamas Ūkio bankas.
„Finansų rinkos seka situaciją. Galite iš akcijų kainų matyti, ką finansų rinkos dalyviai ar visuomenė mano apie tam tikras finansų institucijas. Aš manau, atsakymas akivaizdus“, - paklaustas, ką galėtų pasakyti Ūkio banko klientams, žurnalistams teigė R. Kuodis.
Pasak jo, Ūkio bankas dėl savo veiklos pobūdžio – intensyvaus darbo su Rytų šalių rinkomis – savaime papuola į zoną, kurioje labiau tikėtinos neskaidrios finansinės operacijos.
Įtarimai pinigų plovimu
Pastaruoju metu Ūkio bankas neatsigynė skandalų. Sausį buvo pradėtas tyrimas dėl galimo pinigų plovimo. Tuomet banko atstovai tvirtino su tuo neturintys nieko bendra.
Kauno prokurorai vis dar aiškinasi, ar per jį buvo išplauta 13 mln. JAV dolerių (daugiau nei 33 mln. litų). Šie pinigai galimai susiję su Sergejaus Magnickio – mįslingai žuvusio Rusijos teisininko – atskleista schema, kurios veikėjai iš Rusijos biudžeto veikiausiai pasisavino apie 230 mln. dolerių.
(Papildyta 13.56)
Laikinai, kol bus nutarta, kokiais būdais spręsti Ūkio banko problemas, ši institucija finansinių paslaugų neteiks. Akcijų birža „Nasdaq OMX Vilnius“ pranešė, kad laikinai stabdoma prekyba banko akcijomis.
Ūkio banko Vilniaus filialo vadovė Ingrida Kondrotienė, banko atstovė spaudai Auksė Armonaitė susidariusios padėties nekomentavo.
------------
Lietuvos banko valdyba sprendimą apriboti banko veiklą priėmė įvertinusi rizikingas pastarųjų metų Ūkio banko veiklos tendencijas, bankui žalingus akcininkų veiksmus, priežiūros institucijos nurodymų nevykdymą ir dėl to kylančią grėsmę stabiliai ir patikimai banko veiklai. Sprendimas priimtas įsitikinus, kad kitos įstatymų numatytos poveikio priemonės būtų nepakankamos siekiant užtikrinti indėlininkų ir visuomenės interesų apsaugą.
2012 m. gruodį – 2013 m. sausį inspektuojant Ūkio banką nustatyta, kad ši finansų institucija vykdė rizikingą veiklą, netinkamai vertino prisiimamą kredito riziką, ne visais atvejais įsitikino skolininkų galimybėmis vykdyti skolinius įsipareigojimus, neformavo pakankamų specialiųjų atidėjinių probleminėms paskoloms, taikė nepriimtinus sandorių atvaizdavimo apskaitoje būdus ir taip pažeidė riziką ribojančius teisės aktus.
Įvertinus inspektavimo metu surinktus duomenis, nustatyta, kad, suformavus tinkamus specialiuosius atidėjinius probleminėms paskoloms, tinkamai įvertinus kitą turtą, Ūkio banko turto grynoji vertė būtų mažesnė nei deklaruojama priežiūros institucijai pateikiamose ataskaitose, o bankas nevykdytų su kapitalu susijusių riziką ribojančių normatyvų. Be to, pagal Lietuvos bankui pateiktus duomenis, Ūkio bankas vasario 12 d. nebevykdo likvidumo normatyvo.
Ūkio banko akcininkai ir vadovybė neįgyvendino paskolų pertvarkymo plano, nepaisė Lietuvos banko nurodymų iš esmės sumažinti su pagrindiniu akcininku susijusių paskolų portfelio dalį arba juos vykdė tik formaliai. Būtent su pagrindiniu akcininku susijusioms įmonėms suteiktos paskolos sudaro didžiąją probleminių paskolų portfelio dalį.
Net sulaukus pakartotinių reikalavimų Lietuvos bankui nepateikta duomenų, įrodančių, kad pagrindiniai Ūkio banko akcininkai būtų pasirengę užtikrinti patikimą banko valdymą ir turėtų realių galimybių stiprinti banko kapitalą bei pašalinti kitus banko veiklos trūkumus.
Banko veiklos trūkumai ir teisės aktų pažeidimai nustatomi ne pirmą kartą. Tačiau, kaip atskleidė pastarojo inspektavimo metu surinkta informacija, ankstesni bankui nustatyti reikalavimai gerinti banko turto kokybę, stiprinti kapitalo bazę ir riboti veiklos riziką neįvykdyti.
Įvertinusi su Ūkio banko veikla susijusių aplinkybių visumą, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos bankų įstatymu ir siekdama finansų sistemos stabilumo, Lietuvos banko valdyba priėmė sprendimą skelbti akcinės bendrovės Ūkio banko veiklos apribojimą ir paskyrė laikinąjį banko administratorių A. Audicką.
Pagal Bankų įstatymą administratorius turi banko stebėtojų tarybos, valdybos ir administracijos vadovo įgaliojimus. Jis įpareigotas detaliai įvertinti Ūkio banko finansinę būklę ir imtis adekvačių bei efektyvių veiksmų apsaugoti banko indėlininkų ir klientų interesus. Atsižvelgiant į būtinybę klausimą spręsti ypač greitai, administratorius įpareigotas išvadas ir pasiūlymus Lietuvos bankui pateikti ne vėliau kaip per 6 dienas, kai buvo priimtas nutarimas.
Laikinai, kol bus nuspręsta dėl Ūkio banko problemų sprendimo būdų, bankas finansinių paslaugų neteiks.
Lietuvos bankas pabrėžia, kad Ūkio bankui pritaikyta poveikio priemonė yra susijusi tik su šiuo banku. Visi kiti Lietuvoje veikiantys bankai ir užsienio bankų skyriai vykdo riziką ribojančius normatyvus ir rizikos jų veiklos stabilumui nėra. Ūkio banko įsipareigojimai kitiems šalyje veikiantiems bankams ar kredito unijoms yra nereikšmingi.