Lietuvos valstybės apdovanojimais pagerbtos dvi žymios Rusijos žmogaus teisių ir demokratinių vertybių gynėjos, sovietmečio disidentės Liudmila Aleksejeva ir Valerija Novodvorskaja.
Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino Riterio kryžiaus apdovanojimai žurnalistei V.Novodvorskajai ir Maskvos Helsinkio grupės pirmininkei L.Aleksejevai skirti prezidento Valdo Adamkaus dekretu, juos penktadienį Maskvoje įteikė Lietuvos ambasadorius Rusijoje Rimantas Šidlauskas.
Atsiimdama jai skirtą apdovanojimą L.Aleksejeva prisiminė savo pirmąją kelionę į Lietuvą bei Lietuvos Helsinkio grupės narių pažadą atkūrus Lietuvos nepriklausomybę suteikti jai šalies garbės piliečio statusą. Pasak L.Aleksejevos, įteikiamas Riterio kryžius yra kažkada nedrąsiai ištarto pažado ištesėjimas ir didelė garbė jai.
Valerija Novodvorskaja, atsiimdama Riterio kryžių pažymėjo, kad apdovanojimai turi vertę tik tuomet, kai juos skiria sąžiningi ir padorūs žmonės bei „švarios valstybės“. V.Novodvorskajos teigimu, Lietuvos - teisingos ir švarios valstybės apdovanojimas ir aštuonioliktus metus skaičiuojanti nepriklausomybė jai yra didžiausia dovana už jos veiklą, nes būtent šiandieninė Lietuva - demokratiška, su stiprėjančia pilietine visuomene yra ta valstybė, dėl kurios ji kovojo sovietmečiu. Kartu ji apgailestavo, kad to nepavyko pasiekti šiandieninėje Rusijoje.
Apdovanojimų įteikimo ceremonijoje dalyvavo gausus būrys L.Aleksejevos ir V.Novodvorskajos bendražygių, draugų ir artimųjų.
Liudmila Aleksejeva nuo 1974 metų dalyvavo platinant pogrindinę "Lietuvos katalikų bažnyčios kroniką" Rusijoje bei perduodant ją į Vakarus. 1977 metais ji buvo priversta emigruoti į JAV, kur iki pat sugrįžimo į Rusiją 1993 metais toliau aktyviai dalyvavo Maskvos Helsinkio grupės ir ESBO veikloje.
Valerija Novodvorskaja dar studijų metais Maskvoje aštuntajame dešimtmetyje subūrė antikomunistinę studentų kuopelę, už tai pateko į KGB akiratį. V.Novodvorskaja itin aktyviai pasisakė prieš sovietinės armijos kariuomenės įvedimą į Čekoslovakiją, aktyviai dalyvavo leidžiant ir platinant pogrindinę literatūrą. Už aktyvią antitarybinę veiklą buvo teisiama tris kartus ir priverstinai gydoma. Po Sovietų Sąjungos žlugimo V.Novodvorskaja ir toliau nuosekliai laikėsi demokratijos ir liberalizmo nuostatų, ji ir šiuo metu aktyviai dalyvauja ir yra pastebima visuomeniniame gyvenime.