„Pritardama pagrindinei abiejų įstatymų projektų nuostatai Lietuvos piliečių vardus ir pavardes asmens dokumentuose rašyti lietuviškais rašmenimis ir atsižvelgdama į visuomenės poreikius, siūlo įstatymų leidėjui numatyti galimybę asmens vardą ir pavardę lotyniško raidyno rašmenimis rašyti tose paso ir asmens tapatybės kortelės vietose, kuriose teikiami asmens tapatybę identifikuojantys duomenys“, – pranešė VLKK.
Pasak komisijos, išimtys turėtų būti tiksliai apibrėžtos ir sietinos su aiškiu dokumento šaltiniu, pvz., su užsienio piliečio asmens dokumentu, kitais oficialiaisiais dokumentais, kuriuose asmenvardžiai rašomi remiantis užsieniečio asmens dokumentu.
Kalbos specialistas Antanas Smetona sako, kad siekis pavardžių rašybai naudoti lotynišką raidyną yra normalus siekis. „Jeigu mes kalbame apie patį reiškinį, įstatymą, aišku turime naudoti politinius argumentus. Politiniai argumentai gali būti visokie, kalbinių argumentų draustini šitą reikalą – nėra“, - sako A.Smetona.
„Čia yra teisinė abra kadabra daroma, ketinama prigaminti pačių įvairiausių slapyvardžių, nesamų vardų. Kam to reikia? Įdomus būtų precendentas, kaip visame pasaulyje vertintų mūsų pasus, kur yra trys ar keturios pavardės“, - komentavo kalbininkas.
VLKK apsvarstė du Seime pateiktus projektus: vienu siūloma lotyniškos abėcėlės raides x, w, q leisti asmens dokumentų pagrindiniame puslapyje, kitu originali pavardžių rašyba numatyta papildomame paso puslapyje.