„Nuimkite šitą ženklą, jis ne lietuviškas“, – į jį kreipėsi moteris.
K. Žukauskas paaiškino, kad ant jo megztinio yra šalies, kurioje dabar vyksta karas, vėliava, tačiau moteris atrėžė, kad reikia jį nuimti, nes esą į kapines galima ateiti tik su lietuviškais atributais.
Pas pačią moterį – Lietuvoje uždrausta Georgijaus juostelė, už jos demonstravimą gresia bauda.
„Kaip žmogus, kalbantis su rusišku akcentu, labai gerai žinote, kas turi būti Lietuvoje“, – pasipiktinusiai moteriai atsakė K. Žukauskas.
Žurnalistams Vilniaus mero patarėjas paaiškino, kad prie jo priėjusi moteris siūlė „užsilenkti“.
„Bet mažai tų čia sovietinių gerbėjų. <…> Aš atėjau pasižiūrėti, kas gerbia sovietų okupacijas“, – sakė jis.
Į Antakalnio kapines atėjo dar vienas vyras su Ukrainos simbolika. Vilnietis Linas Cipas puošėsi Ukrainos vėliava ir leido ukrainiečių partizanų karo dainas.
Naujienų portalui tv3.lt jis sakė nesitikintis savo pasirodymo poveikio susirinkusiesiems.
„Mano tikslas juos paerzinti”, – sakė vyriškis.
Į Antakalnio kapines – su gėlėmis, žuvusiųjų portretais rankose, ant drabužių – karo vaizdai
Atėję gyventojai būrėsi prie memorialo, sveikino vienas kitą „su švente“. Čia pat atėjęs tėvas su sūnumi ir plakatu, kuriame atvaizduota gegužės 9-oji. Jie teigė, kad pagerbia ir mirusius savo giminaičius. Daugelis žmonių renkasi nešini ne tik gėlėmis, bet ir nespalvotomis karių nuotraukomis.
Vaizdai iš įvykio vietos:
Po kiek laiko atpėdina ir kitas vyras, ant kurio kepurės – raudona žvaigždė. Ant marškinėlių matosi tankas. Leidžia rusiškas sovietines dainas, kurios skirtos taip vadinamai Pergalės dienai. Jis laiko senelio, dalyvavusio Antrajame pasauliniame kare portretą.
Antakalnio kapinėse (nuotr. TV3)„Jis prasiveržė iki Berlyno ir po to užaugino mane. Be abejo, kad juo didžiuojuosi, todėl šiandien ir švenčiu“, –komentavo vyras.
Kalbinami žmonės aiškina, kad esą nori kovoti prieš nacistinę kultūrą ir neslėpė palaikymo Vladimiro Putino veiksmams.
„Ukrainoje vyksta karas jau seniai. Kodėl nieko nedarė, kai žudė žmones Donbase“, – kalbėjo moteris.
Paklausta, kas žudo žmones dabar, ji atsakė, kad vienareikšmiškai tai daro esą ukrainiečiai fašistai: „Azov“ būrys čia kaltas“.
Antrojo pasaulinio karo pabaiga Europoje minima gegužės 8 dieną, pažymint jungtinėmis visų kovojusių valstybių pastangomis nulemtą jo pabaigą ir 1945 metais šią dieną Vokietijos pasirašytą besąlyginį kapituliacijos aktą.
Rusija vadinamąją Pergalės dieną švenčia gegužės 9-ąją. Šiemet minėjimui vykstant tuo metu, kai Rusija tęsia invaziją Ukrainoje, Lietuvoje baiminamasi incidentų.
Prašo nedėvėti draudžiamos simbolikos
Visos už viešąjį saugumą atsakingos tarnybos įpareigotos pasirengti įvairiems scenarijams ir šiomis dienomis dirbti sustiprintu režimu bei didesnėmis pajėgomis, operatyviai reaguoti į gaunamą informaciją, aktyviai stebėti elektroninę erdvę, sustiprinti valstybės objektų ir ambasadų apsaugą, skirti daugiau pareigūnų darbui prie galimų didesnių susibūrimų vietų.
Policija prašo lankant kapines ar kitas vietas laikytis galiojančių įstatymų, nedėvėti draudžiamos atributikos, nepasiduoti provokacijoms, net ir dėl menkiausių nesklandumų kreiptis į susibūrimų vietose dirbančius pareigūnus ir vykdyti teisėtus jų nurodymus.
„Mes žinome, kad yra tam tikra atributika, ji yra draudžiama ir tikrai prašymas į tai reaguoti ir nedaryti pažeidimų“, – sakė A. Bilotaitė.
Prasidėjus karui Ukrainoje, Lietuvoje buvo uždrausta viešai naudoti Georgijaus juosteles – populiarų ženklą tarp mininčiųjų Pergalės dieną karių kapinėse ar prie Raudonajai armijai skirtų atminimo ženklų.
Šalia jų žada budėti sustiprintos policijos pajėgos, segintiems uždraustas juosteles pareigūnai galės skirti kelis šimtus eurų siekiančias baudas.
„Reaguosime, be abejo, į draudžiamų simbolių galimą nešiojimą, demonstravimą. Ar mes reaguosime taip, kad sieksime čia ir dabar tą simbolį pašalinti – turbūt, kad ne. Bet gali būti tokia situacija, kai žmogų įspėjus, užfiksavus jo asmenybę, užfiksavus padarytą pažeidimą, šitą asmenį bauda pasieks, sakykime, kad ir tos pačios dienos vakarą ar galbūt kitą dieną“, – kalbėjo generalinis komisaras.
Vis dėlto jis pabrėžė, kad masinių pažeidimų ar nereagavimo į pažeidimus atveju policija „veiks čia ir dabar“.