• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šeštadienį, kovo 3-ąją dieną mirė maestro, operos solistas Virgilijus Noreika. Einantį 83-uosius metus, vyrą pasiglemžė sudėtinga liga. 

33

Šeštadienį, kovo 3-ąją dieną mirė maestro, operos solistas Virgilijus Noreika. Einantį 83-uosius metus, vyrą pasiglemžė sudėtinga liga. 

REKLAMA

Dar pirmadienį nuo 9 valandos ryto Lietuvos operos ir baleto teatre vyksta atsisveikinimas su V.Noreika. Nuo pat ryto čia rinkosi garbūs svečiai.

 

Mišiose - garbūs svečiai

Antradienį atsisveikinti su maestro buvo galima nuo 9 valandos ryto, o 10 valandą Vilniaus Arkikatedroje buvo aukojamos mišios už mirusįjį.

Į mišias, kurias aukojo Vilniaus vyskupas Arūnas Poniškaitis, plūdo vilniečiai, maestro V.Noreikos talento gerbėjai.

Pirmuosiuose suoluose sėdėjo patys artimiausi maestro šeimos nariai. Tarp jų – gedulo skara prisidengusi V.Noreikos našlė Loreta Bartusevičiūtė. 

REKLAMA
REKLAMA

Netoliese – Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro direktorius Jonas Sakalauskas.

Daugybė menininkų, dirbusių kartu su V.Noreika, taip pat atvyko į bažnyčią. 

Paskutinėje kelionė - jūra gėlių

13 valandą žmonės prie LNOBT  rinkosi į paskutinę V.Noreikos kelionę. Su baltų gėlių vainikais bei baltomis rožėmis šimtai vilniečių ant teatro laiptų ir šalia jų laukė, kada bus nešamas karstas.

REKLAMA

Atsisveikinime dalyvauja garbūs šalies atstovai, pareigūnai, prezidentas Valdas Adamkus. Minioje matyti diplomatas Antanas Vinkus, žurnalistė Edita Mildažytė. 

13:20 katafalkas pajudėjo nuo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro.

Maestro laidotuvės prasidės 14 valandą Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje. Čia užuojautos žodžius tarė susirinkę žmonės. Jautriai kalbėjo Lietuvos operos dainininkas Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro bei Kauno muzikinio teatro solistas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius bei Vilniaus kolegijos docentas Vytautas Juozapaitis, vėliau - Lietuvos muzikos ir teatro akademijos rektorius Zbignevas Ibelhaubtas.

REKLAMA
REKLAMA

Užuojautą reiškė valdžios atstovai

Pirmadienį atsisisveikinti su maestro atėjęs prezidentas Valdas Adamkus tv3.lt sakė, kad Lietuva prarado ypatingą žmogų. 

Pareiškęs užuojautą našlei Loretai Bartusevičiūtei ir atsisveikinęs su maestro, prezidentas papasakojo apie susitikimus su V.Noreika ir akimirkas, kurias praleido neoficialioje aplinkoje.

„Tai – oficialus atsisveikinimas, tačiau man su juo teko bendrauti neformalioje aplinkoje. Tai buvo šilta ir atjaučianti asmenybė. Praleidome ne vieną valandą kalbėdamiesi lietuviškomis temomis, ne vien tik apie meną ir kultūrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo įnašas, manau, neįvertinamas. Aš galvoju, kad praeis dar daug laiko, kol vėl gims toks talentas, koks buvo V.Noreika.

Aš, asmeniškai, dalinuosi tuo pačiu skausmu su visa tauta, kaip ir šeima. Jo išėjimas – didelis nuostolis visai tautai“, - kalbėjo prezidentas.

Jis išdavė, kad paskutinį kartą su maestro matėsi Kauno Žalgirio arenoje, kur stebėjo krepšinio varžybas. „Mačiau jį Kaune, Žalgirio arenoje. Neprisimenu, kokios tai buvo tarptautinės rungtynės, tačiau po jų mes išėjome ir dalijomės įspūdžiais. Toks jis man ir liko atmintyje“, - susijaudinęs kalbėjo prezidentas V. Adamkus.

REKLAMA

Viena pirmųjų atsisveikinti atėjo šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė, vėliau - vyriausybės nariai, šalies premjeras Saulius Skvernelis. 

Jautrūs žodžiai iš menininkų lūpų

Pareikšti užuojautą atvyko ir maestro Vytautas Juozapaitis. „Maestro buvo toks nepakartojamas, todėl kiekvienas susitikimas su juo buvo vis kitoks. Paskutinį kartą mačiau jį tarptautiniame jo vardo konkurse.

V.Noreika mano gyvenime buvo visada. Aš gimiau – jis buvo, aš užauginau anūkus, jis buvo. Tai – didis žmogus, menininkas, asmenybė, kurios truks visai Lietuvai.

REKLAMA

Tai – unikalus talentas. Lietuvoje yra kelios asmenybės, galinčios reprezentuoti Lietuvą. Jei kas nors paklaustų, kas yra Lietuva, aš iškart pasakyčiau, kad Noreika reprezentuoja aukštąjį meną. Jis buvo tikrasis liaudies ir tautos numylėtas dainius. Be jo tikrai bus labai liūdna.

Kita vertus, tai – kelrodė žvaigždė, į kurį norės lygiuotis dauguma žmonių. Jis sujungė skirtingas kartas, iki paskutinės dienos dirbo su jaunais žmonėmis. Tai rodė jo žingeidumą bei norą bendrauti su įvairiais žmonėmis“, - kalbėjo V.Juozapaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„V. Noreika visada buvo toks energingas. Ne pagal savo amžių – ir koncertų metu, ir įrašų studijoje. Kartais atrodydavo, kad jis daugiau jėgų turi už žymiai jaunesnius nei jis pats.

Pas jį buvo tiek džiaugsmo ir noro gyventi. Aktyvus, šiltas, visada palaikantis žmogus. Aukščiausio lygio diplomatas. Savas ir kartu nepasiekiamas. Beprotiškai mylėjo savo žmoną, šeimą. Mano atmintyje V. Noreika visada išliks su šypsena veide.

Per paskutinį mūsų pasirodymą kartu jis pasakė: „Merūnai, laikykis“. Momentais jis išsiduodavo, kad serga, jog blogai jaučiasi. Bet visais įmanomais būdais stengdavosi tai nuslėpti. Netekome aukščiausio lygio profesionalo“, - prisiminimais dalijosi Merūnas Vitulskis.

REKLAMA

Kartu scenoje su V. Noreika dainavęs Deividas Norvilas buvo priblokštas šios liūdnos žinios: „Kuo didžiausia užuojauta, visų pirma, artimiesiems. Ir, aišku, didžiulis liūdesys visam operos pasauliui, nes iš tikrųjų tokių tenorų mes turėjome gal tik Kiprą Petrauską. Po jo buvo Virgilijus.

Pamenu, kai pirmą kartą nuėjau į jo klasę ir paprašiau, kad leistų pažiūrėti jo pamoką, tada jis dirbo su kitu studentu. Išėjau iš paskaitos ir tiek apsiverkiau. Jame buvo tokia jėga. Tą momentą aš prisiminsiu visą likusį gyvenimą.“

REKLAMA

Surengė daugiau nei 700 koncertų

Maestro V.Noreika yra dainavęs daugelyje pasaulio teatrų scenų: Maskvos didžiajame teatre (daugiau kaip 50 kartų), Berlyno valstybės operoje, Paryžiaus „Grand Opera“, Buenos Airių „Teatro Colon“, Stokholmo, Sofijos, Belgrado, Budapešto, Bukarešto, Varšuvos, Prahos, Bratislavos, Kijevo, Minsko, Talino, Rygos, Čikagos lietuvių operoje ir kitose scenose.

Solistas yra sukūręs daugiau kaip 50 vaidmenų, surengęs daugiau kaip 700 solinių koncertų.

V. Noreika Operos ir baleto teatro solistu tapo 1957 metais. 1975-1991 metais buvo šio teatro direktorius, meno vadovas. Pirmasis iš pokario Lietuvos solistų stažavosi Milano teatre „La Scala“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje V. Noreika pradėjo dėstyti 1976 metais. Tarp jo mokinių yra Edgaras Montvidas, Merūnas Vitulskis, Vaidas Vyšniauskas (Kristian Benedikt), Tomas Pavilionis, Laimonas Pautienius, Arūnas Malikėnas, Sergejus Larinas, Algirdas Janutas, Liudas Norvaišas, Eugenijus Chrebtovas, Audrius Rubežius, Jonas Sakalauskas, Arvydas Markauskas, Bronius Tamašauskas, Mindaugas Žemaitis.

V. Noreika yra pelnęs daugybę apdovanojimų, tarp jų – 2010 metais įteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija „už aukščiausią vokalinį meistriškumą ir neblėstantį talentą“. Taip pat – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius, Estijos „Baltosios žvaigždės“ ordinas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų