• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Komisija inicijuoja diskusiją dėl Tabako produktų direktyvos nuostatų, kuriose, be kita ko, numatoma įpareigoti gamintojus skelbti nikotino žalą iliustruojančius vaizdus. Pasaulio sveikatos organizacija yra parengusi rekomendacijas, kaip rūkymo žala gali atsispindėti reklamoje.

REKLAMA
REKLAMA

Sutrūniję plaučiai, išpuvę dantys, vėžio pažeisti organai ir apsigimę kūdikiai vaizduojami įvairiose socialinėse reklamose, iliustruojančiose rūkymo žalą. Specialistai nurodo, kad vaizdinę medžiagą žmonės įsisavina ir suvokia greičiau nei rašytinę, todėl tokia antireklama rūkymui yra daug efektyvesnė. Tačiau ar nepažeis viešai matomi vaizdai nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos įstatymo?

REKLAMA

Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas, daktaras Aurelijus Veryga nevadina vaizdų šokiruojančiais ir nemano, kad jie gali žaloti nepilnamečių psichiką:

„Aš nepavadinčiau jų šokiruojančiais. Sakyčiau, tie vaizdai labiau realistiški, tikri. Vienas dalykas – pasakyti, kad rūkymas sukelia plaučių vėžį, kitas dalykas – parodyti, kaip jis atrodo. Nemanau, kad jie kaip nors neigiamai galėtų paveikti vaikus - vis gi tabako gaminiai skirti ne vaikams“ - sako A. Veryga.

REKLAMA
REKLAMA

Pasaulyje dėl sveikatos žiaurių vaizdų nevengiama

Tačiau kai kuriose šalyse tabako antireklamai naudojami ir kur kas žiauresni vaizdai. Pavyzdžiui, Brazilijoje ant cigarečių pakelių buvo pavaizduotos kruvinos žaizdos, prapjautoje galvoje ar atvertoje krūtinės ląstoje matosi nuorūkos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Veryga sako, kad Europos Sąjungoje dirba specialistai bei mokslininkai, kurie rengia rekomendacijas, kas ir kaip galėtų būti vaizduojama tabako antireklamoje, kokiais kriterijais parenkami vaizdai, kad jie neperžengtų tam tikrų ribų.

„Kai kurie, kur nufotografuotas, sakykime, rūkymo ligos pažeistas organas, tarkime - smegenys, plaučiai ar dar kas nors, yra parinkti ne šiaip sau. Prie to dirba mokslininkai, kurie pasiūlė, kokie jie turėtų būti. Tie paveikslėliai bus ant tabako gaminių, o ne gatvėse pakabinti plakatai arba demonstruojami klipai.“ - sako A. Veryga.

REKLAMA

Specialistas pateikia pavyzdį, kai Australijoje, kuri garsėja savo griežtu požiūriu į nepilnamečių apsaugą nuo nepageidaujamos informacijos, per nacionalinę televiziją buvo rodomi rūkymo žalą iliustruojantys klipai, tačiau jie nesukėlė visuomenės pasipiktinimo.

Pasak A. Verygos, ypač efektyvi ta medžiaga, kuri vaizduoja rūkymo sukeltus vyrų lytinės potencijos sutrikimus. Tyrimai rodo, kad tai labai pakeitė vyrų rūkymo įpročius.

REKLAMA

Europa diskutuoja

Europos Komisija iki lapkričio mėnesio laukia piliečių ir institucijų nuomonių bei vertinimų, kokios nuostatos turėtų papildyti Tabako produktų direktyvą. Spėjama, kad bendrijoje gali būti patvirtinta vieninga tabako gaminių pakuotė, kurioje gamintojas privalėtų savo lėšomis skelbti ne tik kenksmingų medžiagų sudėti, bet ir socialinės reklamos paveiksliukus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Veryga nurodo, kad tabako kompanijos ir taip spausdina spalvingus cigarečių pakelius, todėl papildomų išlaidų dėl to patirti neturėtų: „Jeigu būtų patvirtinta bendrinė pakuotė – čia Lietuvoje mes kalbame apie visiškai baltą pakelį – tai tie paveiksliukai vis tiek būtų. Čia yra abi priemonės kartu. Realistiškiau tikėtis, kad bus tik paveiksliukai, o pakelis liks spalvotas, nes pramonė labai priešinasi tai bendrinei pakuotei. Bet, jeigu atsitiktų, kad pakuotė bus bendrinė, ant jos vis tiek bus paveikslėliai“ - portalui balsas.lt pasakojo Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas, daktaras Aurelijus Veryga.

Giedrius Krušnauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų