• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV prezidentas Donaldas Trumpas dar praeitą savaitę paskelbė 90 dienų atidedąs visuotinių muitų įsigaliojimą, palikdamas galioti bazinį 10 proc. tarifą, kuris bus taikomas visoms šalims, išskyrus Kiniją, kuriai bus įvesti dar didesni muitai. Žinių radijo“ laidoje „Luminor“ vyr. ekonomistas dr. Žygimantas Mauricas kalbėjo, kodėl, jo manymu, JAV prezidento D. Trumpo tarifai veda pasaulį į labai blogą padėtį

JAV prezidentas Donaldas Trumpas dar praeitą savaitę paskelbė 90 dienų atidedąs visuotinių muitų įsigaliojimą, palikdamas galioti bazinį 10 proc. tarifą, kuris bus taikomas visoms šalims, išskyrus Kiniją, kuriai bus įvesti dar didesni muitai. Žinių radijo“ laidoje „Luminor“ vyr. ekonomistas dr. Žygimantas Mauricas kalbėjo, kodėl, jo manymu, JAV prezidento D. Trumpo tarifai veda pasaulį į labai blogą padėtį

REKLAMA

Ž. Mauricas skelbė, kad šiuo metu Lietuva ir netgi visas pasaulis stovi ant bedugnės krašto, prekybos karas geruoju nesibaigia.

„Mes dabar balansuojame iš tikrųjų ant bedugnės krašto. Labai nenoriu išgąsdinti, bet bendrai, fundamentaliai yra didžiulis lūkestis, kad visgi D. Trumpas atsitrauks, ypatingai kalbant apie Europos Sąjungą, apie artimiausias savo partneres.

Jeigu jisai toliau plėtos prekybos karus, istorija rodo, kad prekybos karo eskalavimas geruoju nesibaigia“, – kalbėjo „Žinių radijo“ laidoje jis.

Prekės į Europą yra dažniau vežamos iš Kinijos, tarpukariu – iš JAV

Pasak ekonomisto, tarpukario metu iš JAV buvo daug vežama prekių į Europą. Dabar toks prekių vežimas yra prilyginamas su Kinija, kada iš jos yra dažniau vežamos prekės į Europą.

„Tarpukaris yra geras pavyzdys, kai JAV pirmame pasauliniame kare, kadangi Europa kariavo, labai daug prekių vežė į Europą. Čia atitikmuo šiuometinės Kinijos, anksčiau buvo „made in USA“ (liet. pagaminta JAV), tai kaip dabar yra „made in China“ (liet. pagaminta Kinijoje).

REKLAMA
REKLAMA

Ir vėliau, Europai baigus kariauti, prasidėjo muitų tarifų karai, vidutiniai tarifai kilo ir pačioje JAV. Na, ir tada tai lėmė tikrai prastą ekonominį dešimtmetį, depresiją ir netgi, dalinai, dėl to atsirado fašistiniai, nacistiniai režimai ir taip toliau. Ir po to Antrasis pasaulinis karas buvo“, – pasidalino istoriniais motyvais ekspertas.

REKLAMA

Tam tikros prekybos tendencijos kelia nerimą

„Luminor“ vyr. Ekonomisto teigimu, po Antrojo pasaulinio karo buvo pasimokyta iš tam tikrų klaidų, susijusių su prekyba. Jis atkreipė dėmesį, kas kelia nemažai nerimo.

„Po Antrojo pasaulinio karo tie tarifai (buvo pasimokyta iš tų klaidų) buvo labai smarkiai sumažinti tam, kad šalys prekiautų, o ne kariautų.

Ir bendrai, logiškai pagalvojus, jeigu kiekviena šalis, tarkime, siektų užsiauginti savo bananus, tai nebūtų taip efektyvu arba, kai keletą šalių augina, o kitos iš jų perka. Tai tuo požiūriu tikrai yra nemažai nerimo“, – akcentavo pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA

Nėra pagrindinė eksporto rinka

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad dalis verslininkų viliasi, kad muitų karas neįsibėgės. To paties nori ir prezidentas Gitanas Nausėda. 

„Muitų karai nepalieka laimėtojų, dažniausiai pralaimi visos pusės. <...> Mano įsitikinimu, geriausias kelias yra derybų kelias, nes derybų keliu galima pasiekti, kad nuostoliai būtų minimalūs. O kad nuostoliai vis dėlto makroekonomikai yra, geriausiai patvirtina rinkų reakcija“, – kalbėjo šalies vadovas. 

G. Nausėda primena – Jungtinės Valstijos nėra pagrindinė Lietuvos eksporto rinka. Lietuvos verslas į JAV pernai išsiuntė prekių už beveik 2 milijardus eurų – tai šeštas rezultatas pagal vertę.  Pagal viso Lietuvos eksporto dalį Jungtinėms Valstijoms tenka tik 5 procentai nuo viso eksporto. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kaip jūs žinote, mūsų eksportas į Jungtines Valstijas nėra toks ženklus. Dalis prekių yra aukštesnės pridėtinės vertės, kadangi jos yra specifinės ir turi palyginti ribotą konkurenciją, jų kainos galimas išaugimas nereiškia, kad reikšmingai sumažės paklausa joms“, – tikino G. Nausėda.

Trumpo muitai paremti neegzistuojančiu ekspertu

Pasakyti, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo plataus masto tarptautinių muitų kilmė yra abejotina, būtų per švelnu, penktadienio vakarą savo laidoje per MSNBC pareiškė Rachel Maddow, paaiškindama, kaip tiksliai buvo iki to prieita. Pasak jos, D. Trumpas „sugalvojo šią idėją“ po to, kai buvo išplatintas „netikras pranešimas iš netikro asmens, turinčio netikrą el. pašto adresą“, rašoma „Yahoo News“.

REKLAMA

Minėtas pranešimas buvo rašytojo, ekonomisto ir D. Trumpo administracijos vyresniojo patarėjo prekybos ir gamybos klausimais Peterio Navarro sumanymas.

Jis į D. Trumpo akiratį pateko po to, kai Jaredas Kushneris rado jo knygą „Mirtis dėl Kinijos“ ir paprašė prisijungti prie D. Trumpo 2016 m. prezidento rinkimų kampanijos patarėju ekonomikos klausimais.

Savo knygose, tęsė R. Maddow, P. Navarro dažnai cituodavo vadinamojo ekonomikos eksperto Rono Varo darbus. „Vara“ Vašingtono sluoksniuose pasidalijo pranešimu po to, kai D. Trumpas laimėjo JAV prezidento postą.

REKLAMA

„Vienu metu Ronas Vara pranešime rašė, kad D. Trumpas galėtų, cituoju, „važiuoti tarifais į pergalę“, – sakė R. Maddow.

„Problema ta, kad Ronas Vara neegzistuoja. Jo niekada nebuvo. Ekonomikos ekspertas, kurį P. Navarro jau seniai cituoja, kad paaiškintų, kodėl jis taip tvirtai laikosi tarifų, šis asmuo, Ronas Vara, yra išgalvotas asmuo“, – tęsė ji.

Visą „Žinių radijo“ laidą galite klausytis čia:

REKLAMA
Dabar europos sąjunga jau tokioje šiknoje, kokioje kaži ir yra buvusi. Mus jau tuoj palei ekonomiką pradės lenkti tokios šalys kaip indija, indonezija ir tt. Niekaip nesuprantu, kaip tame sušiktame europos parlamente jiems nedaeina. Jeigu tą žaliąjį kursą darom, tai tą turi daryti visas pasaulis ir vienu metu. Kur čia logika jei viena vienintelė europa gelbsti pasaulį, o likusios šalys kaip teršė taip toliau sėkmingai teršia? Mes tik sau į kojas taip šaudom. Aš nesu prieš tą žaliąją energetiką, bet ji turi pati iš savęs gyventi ir konkuruoti su kitais šaltiniais, o ne būtų dirbtinai palaikoma milžiniškų subsidijų dėka. Tai kas čia investuos ir statys gamyklas jei elektros kaina europoje 2-3 kartus didesnė nei toje pačioje amerikoje. O kur dar biurokratija visa?
Ko čia visi dejuoja? Anksčiau keikė Baideną už neveiklumą, tai dabar gavo super aktyvų senioką. Tai džiaukitės dabar
nebaigę 8 klasių įrodys, kad yra gudresni už mauricą
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų