„Lietuva yra nevienoda. Tiktai tiek, kad sausio 13-ąją, prieš 34 metus, mes tikriausiai labiau išsiskirstėme į tuos, kurie sėdėjo ir žiūrėjo, kaip baigsis ir kuo baigsis visi dalykai, o kiti buvo prie televizijos bokšto ar Konarskio gatvėje, ar kitur, ir tie žmonės pasiekė pergalę.
Mes truputėlį turime mitą, kad, pavyzdžiui, per Baltijos kelią visa Lietuva išėjo ranka rankon. Ne visa Lietuva išėjo. Ranka rankon išėjo tie žmonės, kuriuos mes matėme Baltijos kelyje, kuriuos mes matome dokumentikoje, filmuotuose kadruose, nuotraukose ir kitur. Tų, kurie sėdėjo namuose ir laukė, ir žiūrėjo, į kurią pusę pasisuks, jų niekas nefotografavo.
Jų niekas neklausinėja, jų niekas neprisimena ir todėl mes labai nustembame, kad jie vis dar yra. Maža to, jie ne tik yra, bet jie ir užaugino palikuonis. Jie dauginasi, jie užaugino palikuonis“, – „Žinių radijui“ sakė A. Užkalnis.
„Todėl, kad kol priešas nepasidavė, tol kova nelaimėta ir kova tęsiasi <...>. Kol yra gyvų žmonių ir kol yra valia priešintis, tol priešo kova nelaimėta.
Pasidavimo nuotaikų, sovietinės nostalgijos nuotaikų yra žiauriai daug. Sakau, jau praėjo trys su puse dešimtmečio, pilni feisbukai yra, sėdi kolūkinės senės visokios, dūsauja, žiūri ten tas juodai baltas nuotraukas... Oi, kaip gražu buvo, kolūkinės gyvenvietės, naujos fermos, Vilniuje Lazdynus pastatė, Lenino ordiną gavo. Jėzau, kaip gražu, kaip žmonės rūpinasi, parduotuvės visokios, kaštonas, riešutėlis, ten dar kažkas“, – kalbėjo A. Užkalnis.
Kai kurie sovietmetį pernelyg romantizuoja
Pašnekovas laidoje tvirtino, kad kai kurių gyventojų realybės suvokimas yra labai iškreiptas, sovietmetis pernelyg romantizuojamas.
„O kokios žiemos būdavo, tvoros piškėdavo, ta prasme, o mes dabar... Mes tada su rogutėm, su pačiūžom. O dabar Landsbergis ką padarė su Lietuva? Jo, nei žiemos nėra, su Vagnorium nuėjo Landsbergis, kolūkius išardė. Dabar viskas brangu, Lietuva visa išvažiavo.
Pavyzdžiui, žiūrėkit, yra toks dalykas, jums ir statistikai, ir ir specialistai, kurie seka šituos dalykus, pasakys, kad jau daug metų Lietuvos gyventojų skaičius nemažėja ir emigracijos nėra. Yra daugiau žmonių atvažiuojančių negu išvažiuojančių.
Vieni grįžta, kiti kiti šiaip atvažiuoja į Lietuvą, todėl, kad Lietuva darosi normali valstybė, į kurią žmonės atvažiuoja. Vis tiek, ta prasme, pasižiūrėkit į kairę, į dešinę, viskas bus pasakyta, kad oi, tuoj visi išvažiuos. Pirma 500 tūkst. emigravo, paskui milijonas emigravo, jau tuoj bus, kad daugiau emigruos, negu buvo gyventojų“, – kalbėjo A. Užkalnis.
Jis priminė, kad beveik visoje Vakarų Europoje dėl emigracijos yra lygiai tokia pati situacija.
Ar visi būtų nusiteikę gintis, jei reikėtų?
Laidos vedėja akcentavo, kad darbo dienomis autobusai iš Vilniaus į Baltarusiją pajuda jau 2 val. nakties, o nuo 5 ryto iki 20 val. autobusai važiuoja kas valandą. Gali būti, kad autobusai į Minską autobusai kursuoja dažniau negu į Kauną.
„Aš norėčiau žinoti, kiek žmonių yra nusiteikę būti kurioje pusėje, jeigu Lietuvoje, neduok Dieve, atsitiktų toks dalykas, kad žmonėms reikėtų rinktis vieną ar kitą pusę“, – sakė jis.
A. Užkalnis teigė, kad šiuo metu kai kurie gyventojai net nesusimąsto, kad yra dešimtys kasdienių autobusų, kuriais lietuviai masiškai vyksta į Baltarusiją. Dėl šios priežasties, net nesupranta tikrojo konteksto.
„Visi kalba apie tai, kad kad paleistas kažkoks groteskinis 11 valandų važiuosiantis traukinys iš Vilniaus į Taliną, kur dar ir du kartus reikės persėsti į kitą traukinį. Tai čia net ne traukinys. Tas traukinys iki Latvijos važiuoja, ten reikės du kartus persėsti. Net vieno bilieto negalima nusipirkti, reikės tris kartus nusipirkti bilietą.
Ir apie tai pasakoja, kaip apie progresą. Kur prožektoriaus spindulys yra nukreipiamas, apie tai žmonės ir šneka“, – sakė pašnekovas.
A. Užkalnis laidoje tvirtino, kad sudėtingų geopolitinių iššūkių fone, kad kai kurie gyventojai, jei prireiks, turės valios gintis, kiti ne.
„Deja, išankstiniu būdu patikrinti šito nelabai įmanoma. Pamatysime“, – sakė jis.
Visą „Žinių radijo“ laidą žiūrėkite čia:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!