Ekonomistai sako, kad PVM yra Lietuvoje per didelis, o visai mokesčių sistemai trūksta progresyvumo, o verslo konfederacija siūlo PVM didinti. Kaip tai vertinate?
Yra du svarbūs elementai: pirmiausia, nekalbam apie jokį mokesčių pakilimą, kalbam apie gynybos finansavimo poreikį. Verslas turi gyvybinį interesą didinti gynybos finansavimą, nes verslas – viena iš sričių, kuri gali karo atveju daugiausia prarasti, nes verslininkai negali pabėgti, išvažiuoti.
Mes kalbame apie atskirą gynybos mokestį, kuris galėtų būti skaičiuojamas nuo skirtingų bazių. Gynyba, sutikime, yra visų klausimas ir vienokia ar kitokia forma visi turime prisidėti. Tam tikras progresyvumas yra, verslas pagal mūsų siūlomą modelį daugiau prisidėtų nei vienas statistinis pilietis.
Kodėl kariuomenės vadas tikina, kad tai, kokią ginkluotę nuspręstų pirkti, nėra piliečių reikalas?
Lietuva yra civilinė valstybė ir čia sprendžia politikai ką pirkti, o ką ne. Mano nuomone, net neabejoju, kai bus tos diskusijos, kad politikai kartu su visuomene spręs, kur yra geriausios investicijos. Kariuomenei ir politikams, kurie atsakingi už išlaidas, tenka labai didelė atsakomybė už tai, kad jie pagrįstų ir nekiltų nė menkiausios abejonės, jog vienos ar kitos išlaidos yra būtinos.
Netrukus Seimo rinkimai – ar nereikėtų palaukti, kol kiekviena partija pasiūlytų savo mokesčių sistemą gynybai ir kam konkrečiai pinigai būtų išleisti?
Atkreipčiau dėmesį, kad mes šį modelį pasiūlėme prieš lygiai dvejus metus, kai prasidėjo pilno masto agresija prieš Ukrainą pasiūlėme gynybos mokestį. Deja, mes nesulaukėme atsakymo ir gavome kritikos strėlių dėl šito mokesčio. Reikia pritarti, kad mes beviltiškai vėluojame ir tikriausiai galimas variantas, jog viskas spręsis po rinkimų, bet dar turime vilties, kad politikai susės ir susitars ir iki liepos 1 dienos bus sprendimas, kuris labiausiai atitiktų mūsų valstybės, verslo ir visuomenės interesus.
Visą pokalbį pamatykite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.