• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viešoji įstaiga Alytaus verslo inkubatorius gyvuoja nuo 1998-ųjų pabaigos. Jo dalininkai - Ūkio ministerija, Alytaus miesto savivaldybė, Alytaus kolegija ir viešoji įstaiga Alytaus verslo inovacijų centras.

REKLAMA
REKLAMA

Dzūkijos sostinėje veikiančiam verslo inkubatoriui sunkios dienos prasidėjo maždaug prieš dvejus metus, kai finansavimą jam nutraukė Ūkio ministerija. Gautos europinės lėšos daugeliu atvejų panaudotos mokymams rengti.

REKLAMA

Nuo praėjusių metų pabaigos inkubatoriui įsiskolinus kolegijai už bendrabutyje suteiktų patalpų nuomą, komunalines paslaugas, taip pat pasibaigus patalpų suteikimo sutarties terminui, kolegija inkubatoriaus paprašė atlaisvinti patalpas bendrabutyje. O inkubatorius ėmė skubinti išsikraustyti įmones iš kolegijai priklausančio pastato.



Inkubavosi iki dvidešimt įmonių

REKLAMA
REKLAMA

Prieš dvylika metų Alytaus verslo inkubatorius, kaip ir kiti iki šių dienų išlikę penki šalies inkubatoriai, būrėsi turėdamas kilnią idėją - padėti besisteigiančioms verslo įmonėms: jas konsultuoti, buveinėms suteikti pigesnes patalpas, bendromis pastangomis ieškoti pigesnių ryšio priemonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Alytaus verslo inkubatorius neatsitiktinai įsikūrė kolegijos bendrabučio patalpose. Dabartinė kolegijos direktorė, tuomet direktoriaus pavaduotoja Danutė Remeikienė buvo viena iš iniciatorių įkurti šį inkubatorių, jam ėmėsi ir vadovauti.

REKLAMA

Būdavo metų, kai čia inkubuodavosi net iki dvidešimt veiklą pradedančių įmonių, kurias neretai įsteigdavo buvę kolegijos studentai. Inkubatorių įmonės palikdavo jau sustiprėjusios. Dalis jų veiklą nutraukdavo neradusios vietos po saule.

Kolegija inkubatoriui 650 kv. metrų patalpas pagal panaudos sutartį, susimokant tik už komunalines paslaugas, iš pradžių suteikė penkeriems metams. Paskui dar tokiam pat laikotarpiui ir tokiomis pat sąlygomis. Vėliau patalpas išnuomojo už simbolinį mokestį, mokant vieną litą už 1 kv. metrą.

REKLAMA

Iš inkubatoriuje dirbančių įmonių už naudojamą plotą buvo imama atsižvelgiant į nuomojamų patalpų kainas mieste, o iš inkubuojamoms nepriklausančiųjų - brangiau. Turimais duomenimis, pastaruoju metu 1 kv. metras inkubatoriuje nuomojamų patalpų inkubuojamoms įmonėms atsiėjo 6-7 litus, šiai kolegijai nepriklausančioms - 22 litus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes - ne labdaros organizacija”

Nuo inkubatoriaus įsikūrimo Ūkio ministerija jam išsilaikyti skirdavo maždaug po 100 tūkst. litų per metus. Iš šių pinigų buvo išlaikomi inkubatoriaus darbuotojai, kurių, kaip prisimena dabartinis inkubatoriaus direktorius Žilvinas Varanka, vienu metu buvo iki dešimt. Taip pat buvo įsigyjama kompiuterinė įranga. Už europines lėšas, gautas per projektus, daugeliu atvejų buvo vykdomi mokymai pradedantiems verslininkams.

REKLAMA

Ne vienos šiame inkubatoriuje dirbusios įmonės atstovai sakė nelabai supratę, kam reikėjo remontuoti dar gerai išsilaikiusias kai kurias inkubatoriaus patalpas, bet kai buvo pinigų, jų niekas neskaičiavo. Pinigų užteko inkubatoriaus darbuotojams išsilaikyti, mokymams organizuoti, kompiuterinei įrangai įsigyti ir patalpoms remontuoti.

REKLAMA

Alytaus verslo inkubatoriui sunkios dienos atėjo maždaug prieš dvejus metus Ūkio ministerijai nutraukus finansavimą, sumažėjus inkubuojamų įmonių, nes jos čia negaudavo lauktų paslaugų, taip pat stojus ekonomikos sunkmečiui.

Praėjusių metų pabaigoje inkubatorius iš kolegijos sulaukė raginimo atlaisvinti patalpas. Pasak kolegijos direktoriaus pavaduotojo strateginei plėtrai ir infrastruktūrai Nerijaus Cesiulio, už nuomą ir komunalines paslaugas įsiskolinta 13 tūkst. litų: „Mes - ne labdaros organizacija. Matome, kad jis nepajėgus susimokėti, skolos didės, baigėsi nuomos sutartis, todėl ir paprašėme išsikraustyti į jam kaimynystėje savivaldybės skirtas patalpas. Įmonių inkubatorius dabar turi mažai, jam užtenka ir savivaldybės suteiktų patalpų. Dėl inkubatoriaus užimtų patalpų bendrabutyje turime savų sumanymų. Galbūt čia įsikurs tarptautinių studijų centras, gal jas panaudosime mokslinėms laboratorijoms.”



Turtas areštuotas, įmonės iškraustomos

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo pernai rudens Alytaus verslo inkubatoriui vadovaujantis Ž.Varanka tvirtino, kad dabar čia liko tik du darbuotojai, dirbantys puse etato, - direktorius ir valytoja. Iki tol inkubatoriui laikinai vadovavęs Eimantas Chaleckas, dabar einantis konsultanto pareigas Lietuvos inovacijų centre, įsikūrusiame inkubatoriaus patalpose, atleido šešis inkubatoriaus darbuotojus.

REKLAMA

Ž.Varankos teigimu, jiems inkubatorius su išeitinėmis kompensacijomis skolingas apie 40 tūkst. litų. Todėl dalis inkubatoriaus turto dėl skolų, siekiančių 60-70 tūkst. litų, yra areštuota.

Pastaruoju metu jame veikė šešios įmonės. Trys iš jų šios savaitės pradžioje prieštaravo direktoriui dėl išsikėlimo. Pagrindinė nesutikimo išsikelti į inkubatoriui priklausančias savivaldybės patalpas kitapus kolegijos bendrabučio priežastis - noras skubiai iškraustyti, pirmadienį raštu įspėjus, kad trečiadienį patalpos būtų atlaisvintos.

REKLAMA

Miesto savivaldybė inkubatoriui yra suteikusi beveik tokio pat dydžio patalpas kaip kolegija bendrabutyje. Tačiau jų planavimas prastesnis. Svarbiausia - nėra konferencijų salės, kuri reikalinga pasitarimams rengti.

Patalpas turintiems palikti viešosios įstaigos Lietuvos inovacijų centro atstovams kyla klausimas, kaip kolegija gali perimti iš europinių struktūrinių fondų paramos sukurtą turtą - pavyzdžiui, atliktą patalpų remontą, nupirktus kondicionierius, nesibaigus penkerių metų laikotarpiui, nes tiek laiko minėtas turtas turi tarnauti inkubatoriui. Ž.Varanka davė suprasti kolegijos prašymą atlaisvinti inkubatoriui skirtas patalpas bendrabutyje vykdysiantis bet kokia kaina. „Net Ūkio ministerija neturi aiškios politikos dėl verslo inkubatorių, ko galima reikalauti iš mūsų”, - stebėjosi puse etato dirbantis inkubatoriaus direktorius.

 Alma MOSTEIKAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų