Alytaus vaikų lopšelio darželio „Du gaideliai‘‘ auklėtiniai dūksta kieme, netrukus eis pietauti ir guls pietų miego. Artėjant vasarai, Alytuje kilo arši diskusija dėl vaikų darželių. Miesto valdžia sprendžia, ką daryti ir kaip sudrausminti tuos tėvus, kurie užrašo vasarai vaiką į darželį, bet jo neveda. Švietimo ir sporto skyriaus vedėja sako, kad dėl to darželiai vasarą būna pustuščiai.
„Lopšelių grupės gana neblogai lankė, o darželinukų – 30-50 procentų. Tik tiek ateina vaikučių“, – sakė darželio vedėja Rimvyda Ališauskienė.
Darželių vadovai pritaria: būtina ieškoti kažkokių priemonių. Esą dažnai tėvai tiesiog apsidrausdami užrašo vaiką vasarai, nors žino, kad į darželį neves.
„Tėveliai ir sako: mes nežinom kada mums reikės, tada mes rašom, kad lankysim, o tada žiūrėsim. Tai tokių atvejų irgi turim“, – tikino darželio direktorė Vitalija Vitkauskienė.
Siūloma, kad į darželį vasarą reikėtų priimti tik tuos vaikus, kurių tėvai pateikia pažymą, kad dirba. Nedirbantiems tėvams būtų rekomenduojama nevesti atžalos į darželį.
„Tėveliai parašo prašymą, kad jų vaikas lankys liepos mėnesį darželį ir atneša darbo faktą įrodantį dokumentą“, – tikino R. Ališauskienė.
„Tokiu atveju tai būtų tarsi truputėlį kaip įsipareigojimas, kad jie tikrai ves vaiką į darželį“, – sakė Alytaus vicemerė Jurgita Šukevičienė.
Tačiau toks siūlymas vasarą į darželį priimti tik dirbančių tėvų vaikus, sukėlė alytiškių nepasitenkinimą. Du mažus vaikus auginantis tarybos narys sako, kad už tokį siūlymą tikrai nebalsuos.
„Akivaizdu, jis yra labai radikalus. Vien tik tas skambėjimas, kad tėvelis nedirba ir negali vasarą atvesti vaiko. Jis galbūt nedirba dėl to, kad ieško darbo arba reikia būsto remontą padaryti ir tas vaikas negali kartu būti“, – aiškino Alytaus tarybos narys Andrius Jučas.
Nemažai kalbintų alytiškių taip pat nesutinka su valdžios ketinimais spręsti kam lankyti darželį, o kam – ne.
„Iš vienos pusės gal sutinku, nes nebūna vietų, kurių vaikų tėvai dirba, bet iš kitos pusės manau tėvai turi spręsti vesti ar nevesti“, – sakė gatvėje kalbintas žmogus.
„Aš manau, jei tėvai atostogauja, aš irgi esu tos nuomonės, kad vaikas turi kartu atostogauti. Nes ir jiems taip pat reikia atostogų nuo rutinos, nuo ritmo to darželio“, – tikino kitas praeivis.
Alytaus vicemerė sako, kad laikyti pustuščius darželius per vasarą miesto biudžetui labai brangiai atsieina. Darželius lanko nedaug vaikų, tačiau įstaigas reikia išlaikyti, mokėti darbuotojams atlyginimus.
„Mes turime tvarkyti viešuosius finansus atsakingai. Ir iš tikrųjų, jeigu kalbant skaičiais, tai darželiai kainuoja nepigiai. Kad jie dirbtų pustuščiai – nėra efektyvu. Ir tarkim, per metus laiko, jeigu pataupytume ir jie būtų optimaliai išnaudojami ir apkrauti, tai būtų galima sutaupyti apie du šimtus tūkstančių eurų“, – sakė vicemerė.
,Drausminimo viena iš priemonių galbūt galėtų būti ar tai mokesčių kėlimas, o galbūt ir avansu susirinkti pinigus ir tėveliai gal atsakingiau dėtų parašą, kad tie vaikai eis į darželį“, – aiškino tarybos narys.
Su tokia problema, kai vasaromis darželiai ištuštėja, susiduria kone kiekviena savivaldybė. Iš padėties sukamasi įvairiai – vienur dalis įstaigų visai uždaromos ir paliekamos tik kelios budinčios, kitur tėvai drausminami net piniginiu mokesčiu. Štai Plungėje, norintys vesti vasarą vaiką į darželį už mėnesį papildomai turi primokėti po 30 eurų.