Vakar Alytaus miesto savivaldybėje vyko seminaras-diskusija miestų kompleksinės plėtros klausimais, rengiantis regioninės politikos įgyvendinimui 2014 –2020 metais. Kompleksinės plėtros patirtį pristatė Alytaus, Utenos ir Marijampolės savivaldybių specialistai. Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio miestų atstovai pateikė pasiūlymų dėl atskirų teritorijų dalių kompleksinio atsinaujinimo.
Diskusijų apibendrinime dalyvavo vidaus reikalų ministras Artūras Melianas. Buvo surengta įgyvendintų ir įgyvendinamų Alytaus regioninio centro kompleksinės plėtros 2008–2013 metų investicinės programos projektų, finansuojamų Vidaus reikalų ministerijos administruojamos Europos Sąjungos struktūrinės paramos priemonės lėšomis, apžiūra vietoje.
Alytiškių patirtis svečiams patiko
Vidaus reikalų ministerijos Regioninės politikos departamento direktorius Arūnas Plikšnys, kurio vadovaujamos įstaigos pagrindinis šių metų veiklos uždavinys – parengtą nacionalinės regioninės politikos strateginių gairių 2013–2020 metų projektą integruoti į Nacionalinės pažangos programos projektą bei užtikrinti efektyvų bendradarbiavimo programų įgyvendinimą, kalbėjo, kad šio susibūrimo tikslas – sugundyti didžiuosius Lietuvos miestus toliau dalyvauti projektuose. Ministerijos atstovo teigimu, vien tai, kad susirinkta Dzūkijos sostinėje, išduoda čia atliktų darbų svarbą bei užmojų pavyzdingumą.
Alytaus mieste baigtus ir dar vykdomus miesto viešųjų erdvių plėtros projektus svečiams pristatė Alytaus miesto savivaldybės administracijos Investicijų skyriaus vedėja Neringa Rinkevičiūtė-Bakum ir Statybos skyriaus vedėjas Sigitas Stumbras. Alytaus regioninio centro kompleksinės plėtros 2008–2013 metų investicinę programą sudaro 13 projektų pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos Regioninių ekonomikos augimo centrų plėtros priemonę, kurių bendra vertė yra 121,928 mln. litų.
Marijampoliečiai pasidžiaugė tuo, kad, kitaip negu kiti miestai, koncentruojasi į stambesnius šešis projektus, nors žiūrint į miesto žemėlapį, tvarkomos zonos nėra didelės. Sunkiausia įgyvendinti buvo Jono Basanavičiaus centrinės miesto aikštės viešųjų erdvių sutvarkymo projektą. Pasak Marijampolės savivaldybės specialisto Dariaus Cinaičio, aikštės darbai yra baigti.
Utenos savivaldybės atstovė Donata Lubienė dalijosi patirtimi, kaip sekasi vykdyti devynis projektus. Visi pašnekovai tikino, kad programos privalumai nenuginčijami: kompleksiškai tvarkomos esamos ir plėtojamos naujos miestų viešosios erdvės didina miesto zonų patrauklumą gyventojams ir investuotojams. Viešosios erdvės tampa saugesnės, geresnis miesto estetinis vaizdas.
Problemos visų miestų panašios
Visų trijų savivaldybių pranešėjai įvardijo beveik tas pačias projektų įgyvendinimo problemas. Techniniai projektai ne visada buvo tobuli, techninės priežiūros specialistams pritrūkdavo profesionalumo, ne visada rangovai būdavo pasirengę darbui. Trukdžių sukeldavo žemės nuosavybės teisės įregistravimas, sudėtingos, ilgai trunkančios viešųjų pirkimų procedūros, Viešųjų pirkimų įstatymas yra interpretuojamas skirtingai. Trūksta glaudesnio ryšio tarp Vidaus reikalų ministerijos ir Centrinės projektų valdymo agentūros.
Didžiųjų šalies miestų savivaldybių atstovai pateikė savų pasiūlymų dėl miestų atskirų teritorijų dalių kompleksinės plėtros. Dar nežinomos finansavimo sumos, tad didesnė diskusija neišsirutuliojo.
Atidžiai pranešėjų klausęsis ministras A.Melianas tikino, kad mato, jog Lietuva gražėja. „Daug girdėjau ir apie Alytaus patirtį. Stengsimės, kad vykdantieji projektus kuo mažiau susidurtų su biurokratinėmis kliūtimis, ypač viešųjų pirkimų srityje. Sieksime, kad ne tik didmiesčiai gautų finansavimą, bet ir mažesni miestai", – teigė ministras.
Seminaro dalyviai kartu su ministru vietoje susipažino su įgyvendintais ir dar įgyvendinamais Alytaus regioninio centro kompleksinės plėtros 2008–2013 metų investicinės programos projektais, finansuojamais Vidaus reikalų ministerijos administruojamos Europos Sąjungos struktūrinės paramos priemonės lėšomis.
Lankantis miesto stadione ministras A.Melianas teigė, kad stengsis ieškoti galimybių stadiono sirgalių tribūnų uždangoms įrengti. Nebus paprasta, sakė garbus svečias ir paatviravo, kad futbolą myli. Jį lydintys ministerijos darbuotojai, gėrėdamiesi tvarkingu europiniu stadionu, juokaudami klausė, kad turbūt lenkų aistruolių ši sporto arena dar neturėjusi.
Svečiai iš ministerijos puse lūpų tarstelėjo, jog alytiškių patirtis gera ir kad jie bandys rasti lėšų nebaigtiems projektams per dvejus metus užbaigti.
Aldona KUDZIENĖ