• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šimtas litų dviem mėnesiams išgyventi vienišai mamai su pora mažamečių vaikų. Tuščiomis kišenėmis socialiai remtinas šeimas palikę įstatymų leidėjai veikiausiai mano, kad arba vaikai nenori valgyti, arba į skurdą nublokštos mamos tokios išradingos, jog sugalvos, kaip išmaitinti atžalas ir be valstybės paramos.

REKLAMA
REKLAMA

Liko be pajamų

Panevėžietė 29-erių Jurgita Finikovaitė – viena iš tūkstančių mamų, paliktų be išmokos vaikui.

REKLAMA

Du vaikučius – keturių mėnesių kūdikį ir septynerių metų pirmoką – vienos auginančios moters pajamos – tik iš valstybės gaunama parama. Teoriškai kas mėnesį moters sąskaita turėtų būti papildyta 787 Lt – socialinė pašalpa ir vaikui iki 2 m. priklausanti 97 Lt išmoka. Su išlaikyti atžalas vengiančiu tėvu moteris bylinėjasi teisme dėl alimentų.

REKLAMA
REKLAMA

Matyt, įstatymų leidėjai nusprendė, kad tokia suma trijų asmenų šeimai – prabanga. Jau trečias mėnuo, kai J.Finikovaitė nebegauna jos kūdikiui priklausančių 97 Lt. Šią savaitę moteris paskutinį kartą gavo ir socialinę pašalpą.

Jauna mama skaičiuoja, kad mažiausiai porą mėnesių jai su vaikais teks verstis iš 100 Lt – tiek šiuo metu likę jos piniginėje. Savivaldybės Socialinės paramos skyrius jai bent pažadėjo balandžio pabaigoje išmokėti nors 97 Lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Išmoką už vaiką iki dvejų metukų – 97 Lt – gaudavau 8-ą mėnesio dieną. Paskutinį kartą ją man pervedė vasario 8-ąją už sausį. Kai šį mėnesį pinigų nebesulaukiau, paskambinau į Socialinės paramos skyrių. Paaiškino, kad dar nespėjo man priklausančios išmokos peržiūrėti, gal iki balandžio tą padarys, tada ir perves už kelis mėnesius iš karto. Bet iš ko man dabar vaiką maitinti?“ – „Sekundei“ pasakojo į tokią situaciją įstumta J.Finikovaitė.

REKLAMA

Valstybės pinigų grobikė

Maža to, kurį laiką mamai su dviem vaikais teks verstis ir be socialinės pašalpos. Tokia valstybės parama skiriama trims mėnesiams, vėliau, jei finansinė šeimos padėtis nepagerėja, asmuo privalo rašyti prašymą pratęsti pašalpos mokėjimą.

Jurgitai paskutinį kartą 630 Lt pašalpa išmokėta kovo 8-ąją.

Dėl to, kad gavo pinigų, tokia diena moteriai netapo nė kiek šventiškesnė. Nors dviejų vaikučių mama galo su galu nesuduria, kita pašalpa bent du mėnesius vėluos, nes eilėje vien prašymui parašyti jai teks laukti iki balandžio pabaigos.

REKLAMA

„Dar vasarį Socialinės paramos skyriuje siūliausi parašyti prašymą, kad pratęstų socialinės pašalpos mokėjimą, bet mane į eilę įrašė atvykti tik balandžio 28-ąją. Parą dvi Savivaldybėje prie kabineto durų prasėdėčiau, kad tik leistų anksčiau tą prašymą parašyti ir pinigus anksčiau gaučiau. Bet kai nuėjau tik paklausti, ar negalima registracijos talono perkelti į artimesnį laiką, mane skyriuje apšaukė, išvadino valstybės pinigų grobike, atseit gimdau vaikus ir reikalauju, kad ne tėvai, o valstybė juos išlaikytų. Niekam neįdomu, kad teismas dar nespėjo alimentų mano vaikams priteisti“, – kalbėjo J.Finikovaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sprangi išlaikytinės duona

Moteris pasakoja, jog kadaise nė mintis jai į galvą nešovusi, kad taps valstybės išlaikytine, o savo vaikams neturės paduoti ko nors skaniau nei košių.

Ties skurdo riba motina tikina atsidūrusi, kai dėl etatų mažinimo baldų įmonėje neteko darbo. Likusi bedarbe netrukus pajuto, kad į pasaulį beldžiasi nauja gyvybė.

REKLAMA

„Išgirdusi, kad esu nėščia, Darbo birža manęs neregistravo. Aišku, kad tokios būklės nebūčiau galėjusi dirbti. O vyras ne iš tų rūpestingų tėvelių, kuriems vaikai rūpi“, – teigė J.Finikovaitė.

Moteris neslepia: sunku be pajamų, bet ir ne ką lengviau būti valstybės išlaikytine.

„Nors kaip su žmogumi Savivaldybėje kalbėtųsi. Šalies įstatymų nei mes, nei Savivaldybės darbuotojai nepakeisim, juos priima Seimas, bet Socialinės paramos skyrius su žmonėmis galėtų bendrauti pagarbiau. Neprašau pinigų pramogoms, tik maistui ir mokesčiams susimokėti, kad manęs su vaikais neišmestų lauk“, – teigė vieniša mama.



Pinigų siūlo palaukti

REKLAMA

Be pajamų likusi J.Finikovaitė – ne išimtis. Teisės aktai išimčių nenumato ir daugiavaikėms šeimoms. Panevėžietės Odetos K. trims vaikučiams Panevėžio savivaldybė skolinga 312 Lt. Tokia suma susidarė jau už du mėnesius nesumokėjus vadinamųjų vaiko pinigų – 52 Lt, mokamų mažas pajamas gaunančioms šeimoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paskambinusi į Socialinės paramos skyrių Odeta K. sulaukė tokio paties paaiškinimo, kaip ir Jurgita: išmokų vaikams teks palaukti dar bent mėnesį.

Daugiavaikė mama esą neturėtų piktintis, mat pinigus gaus iš karto už du mėnesius. Tačiau Odetos K. tai neguodžia.

„Aš uždirbu 725 Lt, vyras – 300 Lt su trupučiu, auginame tris atžalas. Mūsų šeimai tie 156 Lt, gaunami už vaikus, yra dideli pinigai. Nejaugi Socialinės paramos skyriaus darbuotojos nesupranta, kad ir mūsų vaikai valgyti nori. Jiems nepasakysi: pakentėkit dar mėnesį, kol pinigėlius perves“, – supratimo iš valdininkų tikisi mama.

REKLAMA

Užkrovė papildomo darbo

Odetos K. šeima socialinės pašalpos negauna, sutuoktiniai sutiktų iš skurstančios valstybės atsisakyti ir vaiko pinigų, jei tik turėtų galimybę patys užsidirbti tiek, kad galėtų aprūpinti savo atžalas.

Tačiau darbo rinkos ekspertai vilčių išgyventi be valstybės paramos nesuteikia. Prognozuojama, kad 2010-aisiais Panevėžyje darbo neturės 15 tūkst. darbingo amžiaus gyventojų.

REKLAMA

Į aklavietę įstumta ir pati Panevėžio savivaldybė: pašalpų gavėjų minia auga, o įstatymų leidėjai papildomai dar įpareigojo savivaldybes peržiūrėti, ar išmokas vaikams gaunančios šeimos atitinka nuo metų pradžios įsigaliojusiame įstatyme nurodytas sąlygas.

Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Zita Ragėnienė svarsto, kad neatsitiktinai įstatymų leidėjai nenumatė terminų, per kiek laiko savivaldybės privalo tą padaryti.

REKLAMA
REKLAMA

„Nei darbuotojų, nei pinigų jiems išlaikyti niekas neskyrė. Peržiūrėti išmokas mums yra papildomas darbas. Logiška, kad jis užtrunka. Kad socialinės paramos skyriams užkrautas milžiniškas darbas, pripažįsta ir pati Socialinės apsaugos ir darbo ministerija“, – teigė Z.Ragėnienė.

Panevėžio socialinės paramos skyriaus darbuotojams teks peržiūrėti iki šiol išmokas už vaikus gavusių 9120 šeimų pajamas. Pasak Z.Ragėnienės, didžioji jų dalis šiemet valstybės paramos dar nėra gavusios.

„Sausį praktiškai niekam nemokėjom. Pinigus už vaikus pradėjome skirti tik kovą“, – pripažįsta pavaduotoja.

Nespėja suktis

Socialinės paramos skyriaus vedėjas Viktoras Michailovas nieko paguodžiamo neturi ir socialinių pašalpų gavėjams.

„Kad per vieną dieną keli šimtai žmonių skyriaus neužplūstų, pradėjome registruoti. Socialines išmokas tvarko tik 18 darbuotojų, o per praėjusius metus dėl socialinių pašalpų panevėžiečiai kreipėsi daugiau nei 50 tūkst. kartų“, – skaičiavo V.Michailovas.

Laiku negavusiuosius valstybės paramos vedėjas ramina bent jau tuo, kad jiems priklausantys pinigai niekur nedings – nors ir vėliau, bet bus išmokėti.

Taigi, iš ko socialiai remtiniems ir jų vaikams gyventi, kai valstybė vėluoja mokėti, – jų pačių reikalas.

Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų