Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas ragina kuo greičiau priimti dešimtus metus svarstomą Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, įstatymiškai reglamentuoti dirbtinio apvaisinimo procedūras ir užbaigti visuomenę šiuo opiu klausimu skaldančias diskusijas.
Ministras A. Čaplikas ragina Vyriausybės narius išsakyti savo požiūrį ir kuo greičiau rasti kompromisą.
Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybės posėdyje aptarta galimybė apsvarstyti ministrų pasitarime alternatyvius Pagalbinio apvaisinimo įstatymo variantus. Didžiausias diskusijas kelia įstatymo nuostatos dėl embrionų šaldymo ir leistino sukurti embrionų skaičiaus, taip pat dėl to, ar leisti dirbtinio apvaisinimo procedūras tik tarp partnerių.
Sveikatos apsaugos ministro sudarytos darbo grupės parengtame įstatymo projekte siūloma įteisinti lytinių ląstelių donorystę ne tik tarp partnerių, leisti embrionus šaldyti ir neriboti sukuriamo skaičiaus. Siūlomose alternatyvose reikalaujama lytinių ląstelių donorystę leisti tik tarp partnerių, drausti embrionų šaldymą ir sukuriamų embrionų skaičių apriboti iki trijų.
Sveikatos apsaugos ministras mano, kad abi alternatyvos svarstytinos, tačiau svarbiausia priimti šį būtiną įstatymą. Šiuo metu pagalbinis apvaisinimas reglamentuojamas vieninteliu teisės aktu - ministro įsakymu.
"Visi žino, kad realiai dirbtinis apvaisinimas šalyje vyksta, tačiau procesų kontrolės mechanizmo nėra. Tik aiškus teisinis reglamentavimas gali padėti užbaigti su šiuo opiu klausimu susijusias visuomenę skaldančias diskusijas", - sako sveikatos apsaugos ministras A. Čaplikas.
Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektas buvo parengtas ir pateiktas Seimui svarstyti dar 2003 m. sausio 21 d. 2008 m. šis įstatymo projektas buvo grąžintas tobulinti. Sveikatos apsaugos ministro sudaryta darbo grupė 2008-aisiais parengė Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektą (pavadinimas pakeistas vadovaujantis ES rekomendacijomis), kuris jau du kartus buvo derintas su suinteresuotomis institucijomis. Ministras A. Čaplikas kviečia Vyriausybės narius išsakyti savo požiūrį ir kuo greičiau rasti kompromisą.
Šį pavasarį visuomenės nuomonės tyrimo bendrovės RAIT Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu atlikta apklausa parodė, kad 48 proc. visų apklaustųjų pritaria tam, kad tradicinės šeimos, negalinčios susilaukti vaikų, galėtų pasinaudoti dirbtiniu apvaisinimu. Perpus mažiau - 24 proc. respondentų - pritartų dirbtiniam apvaisinimui ir tuo atveju, jei moteris gyvena be vyro ir nori vaiką auginti viena.
Susituokę respondentai, dirbantys asmenys, tarnautojai statistiškai dažniau nurodė sutinką, kad dirbtinis apvaisinimas būtų taikomas tik pilnoms šeimoms. Moterys, 25-34 metų respondentai, namų šeimininkės, asmenys vaiko priežiūros atostogose ir didžiųjų miestų gyventojai statistiškai dažniau pasisakė sutinkantys su dirbtiniu apvaisinimu, net jeigu moteris gyvena be vyro ir nori viena auginti vaiką.