Pagaliau tai, apie ką Tautos ateities forumas kalba seniai ir siūlo išeitis, kyla didžiulis skandalas. Aišku, kalba eina apie šilumos kainas.
Laisvė - daugumai, o laisvė prisivogti - mažumai
Jei buvome prievarta sukišti į SSRS bendrą centralizuotą ūkį, tai dar nereiškia, kad iš jo išsilaisvinę stačia galva turėjome pasinerti į gana suktus laukinio kapitalizmo verpetus. Tačiau mūsų politiniai lyderiai nesupranta, kad reikia veikti atsargiai, pasitariant su visuomene. Kaip kokie sovietiniai politrukai su entuziazmu griovė viską - net dulkės rūko. Taip atsirado dar suktesnių veikėjų, vietinių ir iš užsienio, kurie rėkdami (viskas turi būti privatizuota) patys sau turtus mūsų saskaita krovėsi .Šiandieninis ne vienas toks milijonierius drįsta į akis iš TV ekrano mestelti darbo žmogui pažeminimą: o kam tu, girdi, dirbi už minimalią algą? O kaip tu žmogus surasi geriau apmokamą darbą, kai net virš 300 000 piliečių jau pora metų išvis jokio darbo negauna.
Dideliu kriminalu kvepiantis pavyzdys yra šalies šilumos ūkis. Tiesa, jis niekada nebuvo privatizuotas. Tačiau dar D.Prunskienės Vyriausybė (kaip ir daug ką) pasiskubino jį nemokšiškai išparceliuoti po savivaldybes. Nesu prieš savivaldą,bet ar mes ją turim? Klanai ,klaneliai valdo mūsų regionus. Bet tai nieko bendro su vietos gyventojų savivalda tai neturi. Į savivaldą veržiasi verslinikai, sudarydami sandorį verslinikas- savivaldybė. Tarybos narys (verslininkas) balsuoja už merą, o tas jam atsilygina savivaldybės viešaisiais pirkimais. O gyventojų, piliečių interesai, galų gale skaidrumas ir viešumas - lai lieka durneliams.
Savivaldybės kaip vietinių klanų irštvos
Būtent taip savų „chebryčių“valdomoms savivaldybėms ir atiteko toks garantuoto turto šaltinis kaip miestų ir miestelių šilumos ūkis. Kitaip ir negalėjo būti, kai ten sėdi gobšuoliško mastymo veikėjai (ypač tai matome Vilniuje). Juk su kokiu skandalu buvo išnuomuoti Vilniaus šilumos tinklai buvusiai “Rubikono“ grupei (dabar ji keičia pavadinimus - mėto pėdas). Net valstybės kontrolė pasakė: tai daroma, nusižengiant įstatymams. Ponui A.Zuokui – Abonentui tai buvo nė motais. Negana to, daug šią aferą teisngai kritikavę R.Pakso ir A.Kubiliaus bendaržygiai, pasikeisdami valdantys Vilnių visą šią kadenciją, nesugebėjo garbingai išlaikyti „rubikončikų gūndymų“ ir nenutraukė šios nusikalstamos sutarties. Šalis nemažai girdėjo apie ukmergiečių nesibaigiančią kovą dėl šilumos ūkio susigražinimo savivaldybei. Kovoja Trakai, Prienai ir dar visa serija kitų miestų. Tačiau kol kas - nesėkmingai. Ši nuomos afera pasirodė visame gražume, kai nuomininkai net neįsileidžia savivaldybės kontrolierių patikrinti realios situacijos įmonėse. O Vilniuje padarytas dar vienas akivaizdus nusikaltimas, kai taip vadinamus taršos leidimus pardavė „Vilniaus energija“ už 177 mln. Lt ir niekas nežino...kur tie pinigai. Šilumos kainos derinamos su savivaldybėmis, tačiau tvirtinamos Valstybinėje kainų ir energetikos kontrolės komisijoje tik formaliai. Nes viskas daroma, nežinant realios padėties įmonėse, o vertinant tik jų pateiktus „popierius“. Niekas niekada netikrino realios įmonių šilumos savikainos: o iš ko ji realiai susidaro? Yra „įdomios“ informacijos: remonto, kiti darbai ar reikalingos žaliavos šilumos įmonėms funkcionuoti perkamos per savas dukterines įmones dešimteriopai užaukštinant kainas ir įkainius. O visa tai galutiniame rezultate ir išaugina tokią milžinišką šilumos savikainą. Ukmergėje išaiškėjo nusikalstama veika, įkeičiant be savivaldybės žinios šilumos ūkio turtą ir gautą kreditą panaudojant visai kitiem tikslam.Tačiau niekas tokių atvejų netiria, nes prisidengiama privatinės (nors ir aferistinės) nuosavybės neliečiamumu.
Šilumos kainų nepagrįstumas įrodomas dar ir tuo, kad visa apskaita, t.y.šiluminiai mazgai, bent jau Vilniuje yra taip pat perimti „Vilniaus energijos“, o neadministruojami pačių gyventojų.Todėl susidariusias skolas šilumininkai padalina tiems, kurie dar moka. Juk negali pelningai gyventi įmonė, jeigu nemaža dalis gyventojų nebegali susimokėti. Koks privatininkas laikykis įsikibęs nuostolingo verslo? Visa Lietuva stebėjo ukmergiškių batalijas, kurios nenurimę iki šiol. Kas labiausiai neramina: šalies Vyriausybė, Seimas, minėta kainų komisija bei valstybės kontrolė (nekalbant jau apie teisėsaugą )negina viešo - daugumos šalies žmonių - intereso.Tai pasireiškė teisngumo ministro A.Šimašiaus ir premjero A.Kubiliaus viešuose pasisakymuose, kad, girdi, Ukmergės savivaldybė privalo nusileisti privatininkams, lupikaujantiems gyventojus.
Piketai už tai, kad šilumos ūkius perimtų valstybė
Tautos ateities forumas - taf lt kviečia pradėti ilgalaikias PILIEČIŲ PROTESTO AKCIJAS – PIKETUS PERAUGANČIUS Į MASINIUS MITINGUS REIKALUJANT VALDŽIAI KUO GREIČIAU PERIMTI IŠ PRIVATININKŲ ŠILUMOS ŪKĮ. Šilumos ūkis turi būti valdomas savivaldybių su bendru valstybės kordinaciniu centru, kuris tvarkytų ir strateguotų investijcijas ir to ūkio vystymą. Reikia susitarti su gyventojais: miestuose greito atsijungimo nuo cenralizuoto šildymo nenusimato, tai tiesiog neįmanoma padaryti techniškai. Be to, sutvarkius šilumos ūkį panaudojant moderniausią techniką (o tai mums leidžia ES lėšos ir viršpelnių nesivaikymas) galima pasiekti, kad centralizuotos šilumos kainos būtų konkurencingos su alternatyviais šildymo šaltiniais. Negalime leisti tęstis šiam chosui. Kur šio svarbaus ir jautraus ūkio sektoriaus vystymo strategija? Baikime svaičioti, kad šiame sektoriuje (apskritai visose komunalinėse paslaugose) įmanoma konkurencija. Tai apgavystė, siekiant pasipelnyti. Niekada nebus konkurencijos elektros, dujų, valdens, kanalizacijos kitų komunalinių paslaugų tiekime gyventojams. Tai natūralios monopolijos ir kiek energetikos ministras bekalbės apie elektros biržą - ten yra pardavinėjama tik rusiška elektra. Bet - dalyvaujant net 21 tarpinikui.
Tad gal užtenka išradinėti dviračius? Valstybė gali ir privalo valdyti natūralias monopolijas ir ypač tuos ūkio sektorius, kurie atlieka visuomeninę funkciją - tenkina daugelio žmonių interesus.
Daktaras Algimantas Matulevičius