Prioritetinė sritis, tautos išgyvenimo užtikrinimo pagrindas- šeima - naikinama. Valdžia, viena ranka glostydama ir ramindama motinystės atostogose esančius tėvus, kita ranka sudarinėja aiškią ir sistemingą strategiją paramos šeimai naikinimui įteisinti, teigia Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovės (NAMS).
Pasak sambūrio narės Rasos Paulavičienės, kol antradienį Seimas beveik vienbalsiai balsavo už Prezidentės veto įvardintus siūlymus paramą motinoms ar tėvams mažinti proporcingai socialiai pažeidžiamoms grupėms, šie pažadai jau subliūško formuojant "Sodros" gaivinimo planą. Su šiuo planu aktyvioms mamoms teko susipažinti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje (SADM).
"Vakar dienos įvykiai buvo viso mūsų politinio farso apogėjus, nes ryte Seimui bene vienbalsiai balsavus už Prezidentės veto, lyg ir oficialiai pabandžius įrodyti visuomenei ir Prezidentei, jog šeima vis dėlto yra svarbi ir gerbiama, paskui po pietų viskas buvo labai greitai pamiršta. Kelia nerimą faktas, jog dabartiniame Nacionaliniame susitarime projektuojami paramos šeimai mažinimai labai skaudžiai palies konkrečiai kiekvieną, ypač auginančius vaikus", - trečiadienį naujienų agentūros ELTA salėje surengtoje spaudos konferencijoje sakė R. Paulavičienė.
Jos teigimu, daugumos balsų sprendimu priimtas šalies vadovės veto tampa nieko vertas susipažinus su Vyriausybės pozicija dėl motinystės, mažinant jai paramą ne tik trims etapais per kompensuojamą uždarbį, bet taip pat ir per vaikui skiriamus pinigus, jau jam esant ikimokyklinio bei mokyklinio amžiaus.
Nacionaliniame susitarime ketinama motinystės išmokas jau esamoms mamoms ir naujai išeinančioms motinystės atostogų nuo sausio 1 dienos mažinti 10 proc., nuo 2010-ųjų spalio 1 dienos mamoms mokėti 85 proc. buvusio atlyginimo pirmus metus ir 60 proc. antruosius, mažinti motinystės išmokų lubas, numatoma mažinti "vaiko pinigus" - iki 525 litų asmeniui. Valdžia užsimojo trumpinti vaiko pinigų išmokų mokėjimo laiką iki 7 metų, kai šiuo metu asmuo gauna paramą iki 24-erių metų, kol jis mokosi dieniniame skyriuje, bei nemokėti vaiko pinigų, jei vienas iš tėvų yra motinystės/tėvystės atostogose. Už dvynukus bus mokama ne daugiau kaip 150 proc. buvusio atlyginimo, nors iki šiol buvo mokėta 200 proc. Be to, jau antradienį Seimas 10 proc. nuo kitų metų liepos 1 dienos sumažino motinystės išmokas būsimoms motinoms. Tuo tarpu žadėtos nefinansinės kompensavimo priemonės per mokestines lengvatas ir paslaugas šeimoms, pavyzdžiui, darželių plėtra ir kokybės gerinimas, irgi kažkur dingsta.
"Visame Ligos ir motinystės įstatymo pakeitimų įteisinimo procese Vyriausybės ir SADM atstovai oficialiai teigė, kad kartą priėmus šios paramos mažinimo strategiją daugiau apie tai nebus kalbama. Tačiau vos po kelių valandų yra pateikiamas naujas siūlymas mažinti motinystės išmokas. Vadinasi, įstatymas Lietuvoje yra priimamas tik kelioms valandoms. Apie kokią saugią ir palankią aplinką šeimai galime diskutuoti?" - retoriškai klausė NAMS pirmininkė Rita Baltaduonytė-Leonienė.
NAMS atstovių teigimu, Vyriausybės ketinami vykdyti veiksmai ne tik neskatina visuomenės būti socialiai aktyvia, bet supriešina piliečius, kviečia neprisidėti, nemokėti mokesčių, nerodyti oficialaus atlyginimo ir pan. Mamos neabejoja, kad sukuriamas netikrumas dėl ateities, įmokų stabilumo, tikėjimo socialiniu teisingumu, teisine ir demokratine valstybe.
"Keista, kad pastaruoju metu konservatoriai, labai aiškiai deklaravę savo pagrindine prioritetine sritimi paramą šeimai ir šeimą įvardiję kaip valstybės pagrindus, iš tikrųjų vykdo ją žlugdančią politiką. Pastarieji veiksmai leidžia daryti prielaidas, jog prioritetai yra visiškai pamiršti. Šeimos koncepcijoje įteisinti paramos šeimai prioritetai labai gražiai skambėjo prieš rinkimus. Deja, rinkimai praėjo ir negreitai bus. Valstybėje yra labai sudėtinga situacija, nepastebime ir nematome pastangų tausoti ir vertinti mūsų valstybės pamatus", - aiškino R. Paulavičienė.
NAMS atstovės, paklaustos, kaip bandys atkreipti visuomenės dėmesį į šias problemas, sakė, kad siūlys valdantiesiems atrasti blaivaus proto, logikos. Prie to turėtų itin prisidėti "Sodra", pateikdama konkrečius siūlymus, kaip ji galėtų sutaupyti.