Akmens meistro Petro Urbelio darbai džiugina sodybų šeimininkus ne tik Šiaulių, bet ir aplinkiniuose rajonuose, Palangoje.
Išklojama akmenimis
Atokioje Einoraičių gyvenvietės (Šiaulių rajonas) sodyboje praeivio akį patraukia labai dailus, iš spalvingų skaldytų akmenų sumūrytas kiemo židinys. Tokiais akmenimis aptaisytas naujo baltų plytų namo pamatas, iš skaldytų akmenų sumūrytas spalvingas tako palei gyvenamąjį namą bortelis.
„Šiame židinyje gali išsikepti ne tik šašlyką, bet, įstatęs dureles — ir bulvių plokštainį, net duoną,“ — tikina židinį įrengęs meistras Petras Urbelis. Vidus išklotas šamotinėmis plytomis, kaminas — iš apdailos plytų (pasak meistro, gali būti ir iš akmenų), virš kamino — skardos stogelis.
Gyvenvietės centre darbštusis meistras vienam sodybos šeimininkui įrengė tvoros pamatą su akmeniniais stulpeliais medinių lentučių skersiniams tvirtinti. Gal pusantro sprindžio storumo stulpelių briaunos labai tikslios ir tiesios.
Netoliese, Giedrių kaime, besikuriančio ūkininko sodyboje spalvingais skaldytais akmenimis aptaisytas viršutinis šulinio rentinys.
„Sudaužau kiekvieną akmenį...“
Pusamžis vyras sakė kartą prieš metus, per ilgą darbo dieną, priskaldęs net penkis kubinius metrus akmenų. „Sudaužau kiekvieną akmenį. Įsižiūriu į akmens luito siūles, tačiau gan dažnai tų siūlių nėra — turi pats nujausti, kurioje vietoje daužti kūju. Tik ne visi akmenys dailiai perskyla“, — sako Petras Urbelis. Jei akmuo nuskyla nedailiai, galima pabandyti jo plokštumą padailinti, šiek tiek įpjovus pobedito disku.
Pasak meistro, jis renkasi akmenis nuo 10— 15 centimetrų skersmens (tokio storio būna akmeninė sienų apdaila) iki tokių, kuriuos dar įstengia pajudinti.
Akmenų vis sunkiau rasti, bet dirvų artojai kiekvieną pavasarį jų plūgais vis dar iškelia į paviršių. Meistras vardijo liaudiškus įvairios geologinės sudėties akmenų vardus: arkliadančiai, druskiniai, korėtieji...
Meistras turi tris kūjus akmenims skaldyti — maždaug 15 kilogramų svorio ir mažesnius. Kūjui geriausiai tinkąs metalas iš traukinio vagono ašies. Gaminant kūjį iš kitokio metalo, sunku esą besurasti gerą kalvį, kuris jį užgrūdintų.
Jaunystėje P.Urbelis dirbo baldžiumi, mūrininku. Iš čia ir jo atliekamų akmens mūro darbų tikslumas, dailumas. Meistras apgailestavo, jog akmenskaldžio darbas — sezoninis. Užtat kai šilta ir nelyja, jo darbo diena trunkanti po 12— 14 valandų.
Antanas STAPONKUS