Seimo Europos reikalų komiteto (ERK) pirmininkas Andrius Kubilius aiškinasi, ar žemės ūkio ministrė Kazimira Prunskienė neįsivėlė į kontroversiją dėl Lietuvos ir Rusijos derybų objekto - gyvų gyvulių gabenimo per sieną.
A. Kubilius paprašė premjero Gedimino Kirkilo paaiškinti, kaip vertina ministrės elgesį, kai ji, nesuderinusi su komitetu, ES Žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje praėjusių metų pabaigoje pasisakė už veterinarijos punkto gyviems gyvuliams pervežti per šalių sieną pastatymą.
Kaip kreipimesi į premjerą pažymi ERK pirmininkas, šis klausimas, kurio įgyvendinimui būtų reikalingas ES teisės aktų keitimas, nebuvo pristatytas Seimo ERK posėdyje svarstant Lietuvos pozicijas prieš vykstant į ES Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos posėdį.
Seimo ERK pirmininkas prašo premjero nuomonės, ar toks ministrės pasisakymas, nesuderintas su komitetu, nėra Lietuvos pozicijos rengimo ir derinimo procedūros pažeidimas.
Ministrė kartą jau įsivėlė į kontroversiją dėl minėto punkto, kai, gruodžio viduryje Maskvoje susitikusi su Rusijos pareigūnais užtikrino, kad Lietuva remia Rusijos siekį gabenti gyvus gyvulius per Europos Sąjungos teritoriją, nors tai jau būtų laikoma Kaliningrado tranzito išimtimi.
Pasirodžius pranešimams apie ministrės vizitą, kilo sąmyšis, įtarus, jog jis nebuvo derintas Užsienio reikalų ministerijoje.
Tuomet užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas BNS sakė, jog pasiūlymą steigti tokį gyvulių pergabenimo postą tikisi po žiemos švenčių aptarti Vyriausybėje.
Pagal Lietuvos vyriausybės nustatytą tvarką, visi šakinių ministerijų siūlymai dėl ES teisės išimčių ar pakeitimų, kurie šiuo atveju būtų būtini, turi būti derinami Vyriausybėje. Kaliningrado tranzito klausimams nagrinėti premjero potvarkiu yra įkurta ir speciali darbo grupė, kurioje derinami atskirų žinybų interesai.
Lietuvos vyriausybės siūlymai taip pat turėtų suderinti ir su Seimu, kuris 2004 metais priėmė rezoliuciją, draudžiančią bet kokias naujas išimtis ES teisėje Kaliningrado tranzito atžvilgiu. Bet koks ES šalies narės siūlymas dėl ES teisės pakeitimo yra derinamas ir su Europos Komisija bei visomis kitomis ES šalimis. Galutinį sprendimą tokiu atveju priima ES Taryba.
Gyvų gyvulių iš Rusijos tranzitas yra draudžiamas dėl itin prastos veterinarinės kontrolės. Beje, pati Rusija tuo pagrindu užblokavo Lenkijos mėsos importą.