Po tragedijos socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sudarė darbo grupę, kuri plačiau aiškinsis situaciją. Vaiko teisės, anot I. Skuodienės, taip pat analizuos, ką buvo galima padaryti geriau, kad vaiko nužudymas neįvyktų.
Vis dėlto pagalba 5 mėnesių kūdikį auginusiai šeimai buvo inicijuojama.
„Taip, šeimai buvo teikta pagalba. Rugpjūčio mėnesį buvo paskutinis atvejo vadybos posėdis. Sekantis buvo planuotas vasario mėnesį. Buvo sudėliotos paslaugos, planas“, – žurnalistams kalbėjo I. Skuodienė.
Ji paaiškino, kad tokie laiko tarpai tarp atvejo vadybos posėdžių yra įprasta praktika.
„Paprastai kas pusę metų organizuojami atvejo vadybos posėdžiai, jeigu tarpuose nėra papildomos informacijos apie riziką šeimoje“, – teigė I. Skuodienė.
Tokios informacijos apie šeimą, kurioje augo nužudytas kūdikis, Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba per pastaruosius metus negavo, todėl iš turimų duomenų sunku pasakyti, ar buvo galima iš anksto įžvelgti aukšto lygio riziką šeimoje.
Tačiau, pasak I. Skuodienės, reikėjo atkreipti dėmesį į faktą, kad šeimoje yra kūdikis, o po vaikelio gimimo skirti didesnį dėmesį ir mamai, ir kūdikiui.
Vaiko teisių gynėjų duomenimis, šiemet jau sulaukta beveik 50 tūkst. pranešimų dėl galimų vaiko teisių pažeidimų. 2021-aisiais tokių pranešimų buvo apie 40 tūkst.
Ne visi šie atvejai pasitvirtina, tačiau ir pasitvirtinusių atvejų skaičius, anot I. Skuodienės, auga. Šiemet pasitvirtino beveik 70 proc. pranešimų.
„Tas skaičius nuolat auga ir tai yra labai svarbus vardiklis kalbant apie mūsų pačių nuostatas, požiūrį į tai, kaip vaikas jaučiasi šeimoje, ar patiria smurtą, ar patiria sunkumus tiek vaikas, tiek šeima“, – kalbėjo Vaiko teisių vadovė.
Aiškėja, kas laukia mamos ir brolio
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Klaipėdos padalinio vedėja Gintarė Noliūtė tvirtina, kad šeimoje yra dar vienas vaikas, kuris šiuo metu yra saugioje aplinkoje. Portalo duomenimis, abiejų vaikų tėčiai yra skirtingi, todėl nusikaltimo metu kitas vaikas buvo su savo tėvu, su kuriuo yra ir šiuo metu.
Kas laukia mirusio kūdikio mamos ir broliuko, paaiškės po situacijos vertinimo.
„Kol kas laukiame, kada mama sugrįš, kontaktuojame su vaiku, su vaiku besirūpinančiu vaiko tėvu, kalbėsime su mama, baigsime vertinti vaiko situaciją ir tuomet priimsime sprendimus“, – teigė I. Skuodienė.
Galimi du variantai: toliau teikiamos būtiniausios socialinės paslaugos šeimai arba, paaiškėjus, kad vaikas negali augti su mama, jo atskyrimas nuo gimdytojos.
„Paslaugos gali būti ir bus tęsiamos tiek mamai, tiek vaikui. Kitas žingsnis, įvertinus, ar šeima pajėgi pasirūpinti vaiku, ar ne, gali būti atskyrimas“, – paaiškino I. Skuodienė.
Vaiko mama visą laiką budėjo prie sunkios būklės 5 mėnesių kūdikėlio, kurio gyvybė trečiadienio vakarą užgeso.
Pro langą išmestas kūdikis mirė
Tėvo pro langą išmestas kūdikis mirė trečiadienį, apie 18 val. 30 min. Kaip informavo Kauno klinikų vaikų ligų klinikos vadovas Rimantas Kėvalas, vaikui buvo sunki galvos smegenų trauma.
„5 mėnesių kūdikis sužalojamas namuose, atvyksta kritinės būklės į Klaipėdos vaikų ligoninę. Pirmą parą būklė kritinė, netransportabili. Kolegoms pavyksta stabilizuoti būklę.
Pervežamas pas mus į Vaikų intensyvios terapijos skyrių. Tačiau vis tiek būklė išlieka kritinė. Kritinę būklę sąlygoja sunki galvos smegenų trauma, kuri iš esmės yra nesuderinama su gyvybe. Dėl to kūdikis mirė“, – pasakojo R. Kėvalas.
Traumą greičiausiai lėmė ne tai, kad vaikas buvo išmestas pro pirmo aukšto langą, o tai, kad prieš jį buvo smurtaujama tyčia. Profesorius paaiškino, kokiu atveju galima tokia trauma, kokią buvo patyręs 5 mėnesių kūdikis.