Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia neturinti aiškaus atsakymo dėl galimo CŽV kalėjimo buvimo Lietuvoje. Tuo tarpu netiesioginių įtarimų šalies vadovė pripažino turinti ir pasiryžusi abejones išsklaidyti.
"Aiškaus atsakymo (dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje - ELTA) neturiu. Tuo metu buvau Briuselyje, kai tai galėjo būti. Netiesioginių įtarimų turiu ne tik aš, bet ir tarptautinė visuomenė. Keliaudama po užsienį girdėjau tik vieną klausimą, ne abejonę, ar jie buvo, o tik ką darysite", - antradienį per spaudos konferenciją sakė D. Grybauskaitė.
Pasak Prezidentės, Vakarai neabejoja tuo, jog toks kalėjimas mūsų šalyje galėjo būti. Šiuo metu Lietuva turi imtis ryžtingų veiksmų ir "apsivalyti".
"Noriu, kad būtume per vidurį. Lietuva, jeigu taip buvo, turi apsivalyti, prisiimti atsakomybę ir pareikšti, kad niekada to nebus. Niekada negalima Lietuvos dėl jokių kitokių interesų statyti į padėtį, kuomet ji gali tapti tarptautinių teroristų taikiniu. To negali leisti jokia Vyriausybė ir joks Lietuvos vadovas. Todėl tiek pati Lietuva, tiek JAV turi pateikti atsakymus į šiuos klausimus. Tokie paklausimai padaryti", - teigė šalies vadovė ir siūlė nesislėpti, nevengti kalbėti apie tai.
Anot jos, politinės sistemos ir demokratinės valstybės kokybė priklauso nuo to, kaip sugebama įžvelgti padarytas klaidas, jas pripažinti ir ateityje nekartoti.
"Todėl tai turi daryti abi šalys. Ta šalis, iš kurios išėjo informacija, ir ta šalis, kuri atsidūrė tame sąraše. Kol kas tyrimas daromas tik formaliai, tai yra, išsiųsti paklausimai ir nieko daugiau. Kartoju: politinės valios ir politinės kokybės klausimas Lietuvoje pakibęs ore. Vakarai lauks iš mūsų atsakymo ir žiūrės į Lietuvą įtariai, jeigu Lietuva nesugebės vienaip ar kitaip arba pašalinti visus šešėlius, kurie kabo virš Lietuvos, arba, jeigu taip buvo, prisiimti atsakomybę ir atsiprašyti prieš tarptautinę visuomenę ir žmogaus teises", - teigė ji.
D. Grybauskaitė akcentavo, kad galimo CŽV kalėjimo buvimo Lietuvoje klausimas bus vienas pagrindinių, kurį aptars antradienį popiet susitikusi su Europos Tarybos žmogaus teisių komisaru Tomu Hamarbergu (Thomas Hammarberg).
Kaip ELTA jau skelbė, informaciją apie galimai Lietuvoje veikusius CŽV kalėjimus pirmiausia paskelbė JAV žiniasklaidos kanalas "ABC News".
Šio kanalo žurnalistas Metju Koulas (Matthew Cole) sako rėmęsis keturiais šaltiniais, kurių jis įvardinti neketinąs, ir teigia, kad tuo visas procesas nesibaigs. Atsakydamas į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSG) komiteto pirmininko Arvydo Anušausko laišką, M. Koulas minėjo, kad Europos Taryba artimiausiu metu įrašys Lietuvą į sąrašą šalių, kuriose buvo tokios įkalinimo įstaigos.
Viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija Seimo NSG ir Užsienio reikalų komitetams nepasirodė pakankama priežastimi pradėti parlamentinį tyrimą. Jie tai daryti atsisakė ir įpareigojo Užsienio reikalų ministeriją dėl papildomos informacijos kreiptis į atitinkamas JAV institucijas.