Trečiadienio popietę Kauno apygardos teisme buvo tęsiamas Kauno kriminaliniame pasaulyje žinomos Aguoninių, kai kada vadinamų Kamuoliniais, narių - Giedriaus Janonio (34 m.), pravarde Kamuolys, Deivido Čereškos (34 m.), pravarde Pyragėlis, Andriaus Juodžio (30 m.), pravarde Gruzinas ir Mariaus Pilvelio (31 m.) baudžiamosios bylos nagrinėjimas.
Pagrobtas iš namų
Visi keturi teisiamieji, priklausantys pagal savo lyderio pravardę vadinamai nusikalstamai grupuotei, kaltinami turto prievartavimu dideliu mastu ir šaunamojo ginklo pagrobimu iš kauniečio verslininko Šarūno Valasevičiaus (44 m.).
Ši istorija prasidėjo prieš keletą metų. Automobiliais ir nekilnojamuoju turtu prekiaujančio verslininko Š. Valasevičiaus teigimu, 2007 metų spalio mėnesį jis buvo pagrobtas savo namų laiptinės, apie dvi paras kažkur laikytas ir kankintas. Iš jo pareikalauta 100 000 eurų, vėliau išpirka sumažinta iki 50 000 eurų.
Verslininkas pasirašė jam padiktuotą skolos raštelį (tiesa, juo pagrobėjai vėliau kažkodėl nepasinaudojo).
Po dviejų parų pagrobtasis buvo supančiotas lipniąja juosta, nuvežtas ir išmestas kažkur netoli senojo kelio, vedančio iš Kauno į Marijampolę.
Šio pagrobimo kaltininkai nenustatyti ir kaltinimai niekam nepareikšti iki šiol.
Draugas pasiūlė „stogą“
Dar besigydantį ligoninėje Š. Valasevičių tuo metu geriausiu jo draugu laikytas Olegas Vorobjovas ėmė įtikinėti, kad užpuolikai tikrai neketina jo palikti ramybėje ir siūlė užsitikrinti vienos iš pačių įtakingiausių Kauno nusikalstamų grupuočių užtarimą.
Kol Š. Valasevičius svarstė, ar prasidėti su Kamuoliniais, kažkas jį „paskubino“ – taip ir nesurasti nusikaltėliai sumušė verslininko sūnų, sulaužė jam žandikaulį bei peršovė koją.
Tuomet Š. Valasevičius nebesipriešino tariamos apsaugos pasiūlymams ir susitiko su naujaisiais savo „globėjais“ Panemunėje, „Eglės“ restorane.
Reketininkai už „stogą“ pareikalavo pusės verslininko gaunamo pelno, įteikė mobilųjį telefoną su kortele ir supažindino su tarpininku, pravarde Uzbekas, per kurį ir reikėjo perdavinėti pinigus.
Vėliau tarpininku tapo Artūras Sutkus.
Kamuoliniai buvo nepatenkinti, kad nekaip besijaučiantis verslininkas mažai dirba ir mažai teuždirba, todėl sužinoję, jog Š. Valaskevičiaus draugė pardavė savo butą, jie pareikalavo sumokėti 150 000 litų. Verslininkas tikina, jog reketininkams pakluso ir atidavė reikalaujamą sumą.
Kai pasirenki gerus advokatus...
Visiems keturiems teisiamiesiems pateikti kaltinimai reketu veikiant organizuota grupe, tačiau tik M. Pilvelis teismo sulaukė tardymo izoliatoriuje.
Gaujos vadeiva laikomas G. Janonis-Kamuolys serga vėžiu ir medicinos ekspertai yra pateikę išvadą, kad bausmės įkalinimo įstaigoje jis negalės atlikti, net jei teismo bus pripažintas kaltu.
Nesuimtas ir Kamuolio dešiniąja ranka laikomas Deividas Čereška, o prieš kurį laiką suėmimas pakeistas į švelnesnę kardomąją priemonę ir A. Juodžiui - Gruzinui. Pastarojo advokatei pavyko įtikinti teismą, kad neseniai pagimdžiusi A. Juodžio sugyventinė serga pogimdyvine depresija, todėl nebūtų kam tinkamai prižiūrėti jų dukrelės.
Na, o A. Juodžio brolis Kastytis Juodis, pravarde Kostia, Kęstutis Boreika, pravarde Uzbekas, ir Artūras Sutkus, taip pat įtariami dalyvavę šioje turto prievartavimo istorijoje, nuo teisėsaugos pasislėpė ir sėkmingai slapstosi iki šiol.
Savaime suprantama, jog vis keturi teisiamieji, ginami puikių advokatų, savo kaltės nepripažįsta ir naudojasi teise duoti parodymus tik tada, kai bus išklausyti visi liudininkai ir nukentėjusieji.
Parodymus jau davė nukentėjusiojo sugyventinė Gintarė Ramanauskienė, kurią ne per seniausiai kažkas pačiame Kauno centre apipylė sieros rūgštimi ir moteriai iki šiol tenka tamsiais akiniais maskuoti sužalotą veidą.
Liudydamas Š. Valasevičius sakė, kad reketuotojams perduotus G. Ramanauskienei priklausančius 150 000 litų jis iš bendro seifo paėmė be sugyventinės žinios ir tik vėliau su ja atsiskaitė – dovanojo paveldėtos žemės.
Nukentėjusysis irgi nuodėmingas
Paskutiname šiais metais teismo posėdyje buvo numatyta užbaigti išklausyti Š. Valasevičiaus parodymus ir pereiti prie teisiamųjų apklausos. Vis dėlto nukentėjusiuoju pripažintas verslininkas nesugebėjo tiksliai atsakyti į teisėjo klausimą, už kurį parduotą sugyventinės butą jis gavęs tuos pinigus, iš kurių 150 000 litų perdavė reketininkams, ir kada tas butas buvo parduotas.
Š. Valasevičius tikino, kad dėl patirtų sužalojimų jis daug kartų operuotas su narkoze, todėl blogai prisimenąs tiek įvykių seką, tiek jų datas.
Namuose ji turįs visų savo sudarytų sandorių kopijas ir gali jas pateikti, jeigu teismas pareikalaus.
Tuo netruko pasinaudoti teisiamųjų advokatai, ko gero, ne be pagrindo įtarę, kad ne visi šio verslininko sandėriai su nekilnojamuoju turtu buvo skaidrūs.
Teisėjas palaikė advokatų pageidavimą pareikauti pažymos apie 2008–2009 metais turėtą turtą ir su juo atliktus sandorius. Kol šis dokumentas bus gautas iš Registrų centro, bylos nagrinėjimas atidėtas iki ateinančių metų sausio pabaigos.
Palikdami teismo salę, teisiamieji, išskyrus atgal į tardymo izoliatorių išvežamą M. Pilvelį, neslėpė puikios nuotaikos ir linkėjo savo advokatams bei žurnalistams linksmų švenčių.
Tad intriguojančios kriminalinės istorijos tęsinio iš Kamuolinių – Aguoninių gyvenimo, laukite jau kitais metais.
Remigijus RAINYS