Spaudos konferencijoje dalyvauja „Agrokoncerno grupės“ generalinis direktorius Valdas Eimontas, „Agrokoncerno“ direktorius Edgaras Šakys, „Agrokoncerno grūdų“ direktorius Karolis Šimas ir „Agrokoncerno technika“ bei Latvijos „Latagrokoncerns“ valdybos pirmininkas Egidijus Šileika.
Susirinkę atstovai pagal savo sritį pristatinėja pozicijas. „Agrokoncerno grupės“ generalinis direktorius Valdas Eimontas tikino, kad viešai kalbėti nuspręsta sulaukus itin didelio susidomėjimo „Agrokoncerno“ veikla ir sklandančių kalbų viešumoje.
„Suprantame, kad didelis dėmesys yra dėl R. Karbauskio politinės veiklos, nes jis yra koncerno akcininkas. Tačiau nesivelsime į politiką. R. Karbauskis „Agrokoncerno“ veikloje nedalyvauja, sprendimų nepriima ir įtakos veiklai nedaro. Iki išrenkant Seimo nariu, jis dalyvaudavo tvirtinant „Agrokoncerno“ strateginius planus ir audituotas finansines ataskaitas.
Nuo to laiko, jis savo neturtines teises yra perleidęs kitiems asmenims ir verslo sprendimo nepriimija“, - sakė V. Eimontas.
Konkrečiai V. Eimonto paklausus, kam yra perleistos R. Karbauskio neturtinės teisės, jis nurodė, kad advokatui.
„R. Karbauskis neturtines teises yra perleidęs, o turtinės likę jam. Mano manymu, tai pirmas atvejis, kai verslininkas išėjęs į politiką, tai padarė. Neturtinės teisės perleistos vienam iš advokatų. Galima tokią informaciją rasti registrų centre“, - sakė V. Eimontas. Tačiau pasakius, kad tokios informacijos rasti viešai nepavyko, V. Eimontas nieko nekomentavo.
Išskirtinis dėmesys
Pristatydamas situaciją, V. Eimontas pabrėžė, kad niekuomet nesivaržys su Haroldu Mackevičiumi dėl iškalbos, nes koncerno atstovai yra verslininkai ir dirba savo darbą.
„Kalbant apie ūkininkus, neturime teisės skelbti išsamios informacijos apie juos dėl konfidencialumo sąlygų. Bet kiek įmanoma, pasakysiu, kokio „Agrokoncernas“ sulaukia išskirtinio dėmesio.
Susidaro įspūdis, kad negalime pirkti trąšų iš Rusijos, nors visos veikiančios panašios koncepcijos įmonės Lietuvoje tai atlieka. Susidaro įspūdis, kad negalim pirkti ir parduoti grūdų tokia tvarka, kokia nustatyta Lietuvoje, nors mūsų partneriai tai daro. Negalim pirkti žemės, nes stengiamės ją, esą, užgrobti. Negalim naudotis ES parama, nors atitinkam standartus. Negalim teisinėmis priemonėmis išieškoti skolų ir t.t.“, - žurnalistams sakė V. Eimontas.
Vienas iš viešumoje svarstomų klausimų buvo „Agrokoncerno“ valdoma žemė. Pasak V. Eimonto, dirbamos žemės jie turi 36 tūkst. hektarų, o iš jos nuosavos yra tik 22 tūkst. hektarų, kita – nuomojama. Jis pabrėžė, kad šiuo metu perkama visa žemė, yra tik ta, kurą jų žemės ūkio bendrovė nuomojasi iš kitų ir kuri bus toliau naudojama žemės ūkio produktų gamybai.
R. Karbauskio tėvo konsultacijos
V. Eimonto buvo paklausta apie R. Karbauskio tėvą Česlovą Karbauskį.
„Įtakos šiuo metu jis neturi praktiškai jokios. Jau apie pusmetį jis gyvena Vokietijoje ir teikia tik konsultacijos. Anksčiau jis irgi konsultantu dirbu. Konsultuodavo jis visais įmanomais klausimais, o sprendimus mes priėminėjam“, - sakė „Agrokoncerno grupės“ generalinis direktorius.
Santykiai su ūkininkais
Pasak V. Eimonto, jų klientų yra apie šeši tūkstančiai, o apimtys siekia šimtus milijonus.
„Ūkininkas yra laisvas pasirinkti, nėra prievartos imti trąšų, pirkti chemiją, parduoti grūdus. Jis net laisvas pasirinkti, mokėti pinigus iš karto, naudotis banko paslaugomis arba mūsų teikiama paslauga su atidėtu mokėjimu.
Jeigu ūkininkas renkasi pastarąjį, jis taikomas iki kitų metų derliaus – rugsėjo 30 d. Siekdami turėti garantą, kad grąžins pinigus, mes prašome, kad klientai, kurie ima produktus, pasirašytų vekselį. Neslėpdamas, galiu pasakyti, tie, kurie nuolat dirba su mumis, praktiškai nemato problemos dėl to ir net praėjus terminui, jie sumoka pinigus, o mes grąžinam vekselius.
Būna atvejų, kai sudėtinga grąžinti lėšas, bet tada kalbamės, aiškinamės, kokia situacija, kokias sumas skolingas, ar yra galimybė padengti“, - pasakojo apie santykius su ūkininkais V. Eimontas.
Jis pasakojo, kad šiuo metu yra 11 ūkininkų, su kuriais dirbama nuo penkių iki devynių metų dėl negrąžintų skolų, kurių suma virš trijų milijonų.
V. Eimontas priminė „Žvirblonių“ žemės ūkio bendrovės pavyzdį. Pastaroji dar 2008 m. atiteko vienam iš didžiausių kreditorių „Agrokoncerno“ įmonei. Jis tvirtino, kad jie ne perėmė šią bendrovę, o išpirko.
„Perėmimas, mūsų krypties verslo įmonėms, negalimas. Nieko perimti negali. Jeigu dengiam skolas, kurios mums lieka, tik pirkimo būdu varžytinėse arba tiesioginio sandorio būdu. Iš šios bendrovės buvo perpirko gyvenamąjį namą, 6 kombainus, 6 traktorius, vieną visureigį, 116 hektarų žemės ir dar kelis objektus”, - pasakojo V. Eimontas.
Be to, jis paneigė viešumoje sklandančią nuomonę, kad „Agrokoncerno“ įmonės netikrinamos.
„Įmonės audituojamos, konsoliduotas balansas audituojamas. Kasmet didžiosios įmonės yra audituojamos“, - sakė jis.
Algos ir gimstamumo skatinimas
UAB „Agrokoncerno grūdai“ dešimt metų vadovaujantis direktorius Karolis Šimas pasakojo, kad jie daugiausiai dirba Baltijos šalimis ir Lenkija. Pasakodamas apie eskaluojamus priekaištus dėl kokybės, atskleidė ne tik apie gamybos ir prekybos ypatumus, bet ir apie darbo sąlygas jų įmonėje.
„Pas mus atlyginimų vidurkis svyruoja nuo 900-1200 eurų, žinoma, priklauso nuo sezono. Be to, dirba 145 darbuotojai, iš jų tik penki administracijoje, o 140 dirba regionuose. Tad šios algos ne Vilniuje gaunamos, o regionuose“, - sakė K. Šimas.
Jis atskleidė, kaip skatinamas gimstamumas tarp jų įmonės darbuotojų – mokamos premijos nuo 1000 eurų ir daugiau už kiekvieną vaiką.
Pildysime.