Dėl paslaptingai plyšusių girtuoklio kepenų laisvės neteko 3 psichiatrijos ligoninės sanitarai.
Ankstų lietingo 2008-ųjų liepos 2-osios rytą trys Šiaulių policijos patruliai, važiuodami plentu iš Šiaulių Kuršėnų link tarnybiniu automobiliu, pro langą pamatė vaizdelį, dėl kurio stabdė ir apsuko mašiną. Vien nuskalbta pižama vilkintis pusamžis vyras basas apie 6-ą valandą ryto pėdino paplente.
Kai priėję policininkai keistojo permirkusio sustirusio keliautojo paklausė, kas jis ir kur susiruošė, vyras ėmė maldauti paleidžiamas ir vis lemeno esąs vargšas, namo į Kuršėnus traukiantis žmogelis. Tačiau prisiminti ir pasakyti savo vardą, pavardę bei adresą keistuolis, kad ir kaip stengėsi, nepajėgė. Arba nenorėjo.
Įsitikinę, jog pašnekovui – pasimaišęs protelis ir kad tai tikriausiai iš ligoninės pasprukęs kvanktelėjęs pacientas, pareigūnai iškvietė greitosios medicinos pagalbos automobilį.
Basas keistuolis
Tačiau atvažiavusiems medikams susikalbėti su keistuoliu buvo dar sunkiau. Pižama vilkintis vyras ėmė nerimauti ir blaškytis, todėl buvo nuvežtas į Šiaulių psichiatrijos ligoninę.
Ir čia jis atsisakė kalbėti, bet to ir nebereikėjo. Psichiatrijos ligoninės darbuotojai pažino, kad tai neseniai, birželio 30-ąją, pas juos buvęs 50 metų kuršėniškis Delirijus Tremensas (nukentėjėlio vardas ir pavardė pakeisti).
Į psichiatrijos ligoninę 2008-ųjų birželio 30-ąją Delirijų atvežė jo brolis. Jis paaiškino, kad D. Tremensas sunkiai serga alkoholizmu ir eilinį kartą nebeišsikapsto iš daugiadienio gėrimo „maratono“.
Negalvokite, D. Tremensas nėra degradavęs pilietis. Atvirkščiai, jis Kuršėnuose turi šeimą, dirbo įstaigos prižiūrėtoju bei taksistu. Tačiau Delirijus jau 20 metų serga alkoholizmu – išgėręs taurelę nebegali sustoti – alpėja, tirta, dreba, bet vis vien siekia butelio. Nuo 1990-ųjų D. Tremensas psichiatrijos ligoninėse gydytas net 5 kartus, 3 sykius jis atvežtas dėl sunkios alkoholinės psichozės – kliedesių.
Susirgo Baltąja karštine
Tąkart Delirijus gėrė gerą savaitę, kol nusilpęs ėmė šauktis artimųjų pagalbos. Brolis D. Tremensą atvežė į Šiaulių priklausomybių ligų centrą. Tačiau Lietuva – girtuoklių šalis, ten visos lovos iki paskutinės jau buvo užimtos Delirijaus likimo draugų.
Tuomet brolis mašiną pasuko į Šiaulių psichiatrijos ligoninę. Tačiau ir čia atvežtojo nepriėmė, nes psichiatrijos gydykla – ne blaivykla. Visgi nusilpęs alkoholikas neliko be pagalbos – jis buvo paguldytas į netoliese esančios Šiaulių respublikinės ligoninės Nefrologijos skyrių, kur sergančiajam į veną buvo įbesta lašelinė.
Po šios infuzinės procedūros D. Tremensas kiek atsigavo. Bet tik fiziškai, nes jam pasireiškė dažna alkoholikų blaivėjimo problema – Delirijus susirgo abstinencine psichoze, liaudiškai vaidinama Baltąja karštlige. Naktį D. Tremensui ėmė vaidentis, kad jį puola „žali velniukai“, todėl ligonis pakilo iš lovos ir, vilkėdamas vien su pižama, nutarė basomis pėdinti į namus, esančius už 23 kilometrų, Kuršėnuose.
Sanitarą puolė kumščiais
Naktimis ligoninės durys rakinamos. Manoma, kad Delirijus išsiropštė per langą ir, pasak kai kurių žmonių, lipdamas slydo bei smarkiai tėškėsi į žemę. Nežinia, kaip tai patikrinti, nes psichozės apimtas alkoholikas dažnai nieko neprisimina ir gali visiškai nejausti skausmo.
Na, o kaip iš ligoninės pabėgusį Delirijų sulaikė pro šalį važiavę policininkai, jau žinome.
Pastebėjus, kad vėl į Psichiatrijos ligoninę atvežtam D. Tremensui sutrikusi psichika, vyras buvo paguldytas į Ūmių būsenų vyrų skyrių. Netrukus Delirijaus psichika visai aptemo, jis puolė mušti bei smaugti slaugytojo padėjėją Vilių Kryžinauską. Pamatę incidentą pastarajam į pagalbą atbėgo slaugytojai Romaldas Vainauskas, Andrius Kalnikas bei Tomas Peleckas.
Psichikos ligoniai, žinia, labai stiprūs, tad 4 sanitarai vos ne vos D. Tremensą suraitę įvertė į lovą ir pririšo prie lovos specialiais minkštais diržais.
Išgelbėjo skubi operacija
D. Tremensas dar ne vieną valandą surištas blaškėsi, žvelgdamas į lubas kalbėjo su neegzistuojančiais žmonėmis, kliedėjo, kol po pusdienio ėmė silpti ir skųstis skausmais viduriuose.
Pavojingai kritęs kraujospūdis bylojo, kad Delirijui gali būti pažeisti vidaus organai. Echoskopu nustačius, kad D. Tremensui dėl traumos keliose vietose plyšusios kepenys ir vidaus organus semia kraujas, vyras buvo skubiai pervežtas į operacinę gretimoje ligoninėje.
Chirurgai suspėjo pačiu laiku. Ligonį pavyko išgelbėti, po dviejų savaičių jis išrašytas į namus. Susiūtos kepenys suaugo, tik medikai, gąsdindami mirtimi, visiškai uždraudė gerti.
Tada prasidėjo įdomiausioji šios istorijos dalis. D. Tremensas policininkams parašė pareiškimą, kad Psichiatrijos ligoninėje buvęs slaugytojų sumuštas. Ar įsivaizduojate, kokia trauma alkoholikui netekti galimybės išgerti – Delirijus iš Psichiatrijos ligoninės pareikalavo 80 000 litų kompensacijos už moralines kančias.
Sanitarai kaltę neigia
Pirmam jį tramdyti puolusiam V. Kryžinauskui Delirijus pretenzijų kažkodėl nereiškė, iš prokurorų rodomų nuotraukų A. Kalniko neatpažino, bet jį, kaip ir R. Vainauską su T. Pelecku apkaltino tyčia žiauriai sumušus bejėgiškoje būklėje – kai jis gulėjo lovoje surištas. Apklausiamas Delirijus pridūrė, kad buvo ne tik mušamas, vienas iš smurtavusių slaugytojų esą jį dar su pagalve dusino, kitas, girdi, ant krūtinės užlipęs šokinėjo. Tik nepatikslino, šokinėjo kartu su žaliaisiais velniukais, ar paeiliui...
Apkaltintieji trys slaugytojai Delirijaus pareiškimą pavadino alkoholinės psichozės apimto paciento kliedesiais. Pasak šių sanitarų, Šiaulių psichiatrijos ligoninė moderniai suremontuota, ligoniai stebimi vaizdo stebėjimo kameromis, todėl smurtas būtų nufilmuotas ir jį būtų pamačiusi ligoninės vadovybė. Be to, jei Delirijus iš tikro būtų buvęs 4 vietų palatoje mušamas, tai neišvengiamai būtų matę ir paliudiję ir kiti pacientai bei juos lankę artimieji.
Žudomas tylėjo?
Pagaliau, taip daužomas, jog plyšta vidaus organai, žmogus taip rėktų nesavu balsu, jog drebėtų visa ligoninė. Tačiau riksmų ar pagalbos šauksmų niekas nepamena.
Apkaltintieji pareigūnams pasiūlė išsiaiškinti, ar D. Tremensas nesusiplėšė kepenų kai naktį bėgdamas iš Nefrologijos skyriaus ropštėsi ir krito per langą? O gal jį kas sumušė paryčiais basą ir kliedintį pėdinantį per Šiaulius?
Šiaulių psichiatrijos ligoninės direktorius, Lietuvos psichiatrų asociacijos valdybos narys bei prezidentas psichiatras Eugenijus Mikaliūnas tvirtino, kad alkoholinės psichozės apimti pacientai negali aiškiai prisiminti įvykių. Pasak direktoriaus, nė vienas iš apkaltintųjų nė karto nepastebėtas smurtaujantis prieš psichiatrijos ligoninės pacientus.
Paslaptingi buki paviršiai
Tačiau Šiaulių apygardos teismas rėmėsi Valstybinės teismo medicinos tarnybos ekspertų išvadomis, kuriose teigiama, jog daugybiniai kepenų plyšimai padaryti „bukais kietais paviršiais“. To užteko, kad įtariamieji būtų pripažinti kaltais.
Už sunkų pusamžio paciento sveikatos sutrikdymą Romaldas Vainauskas (40 m.), Andrius Kalnikas (28 m.) bei Tomas Peleckas (27 m.) nuteisti kalėti po 2 metus. Iš ligoninės alkoholikui priteisti 15 000 litų kompensacija.
Dėl tokios neteisybės šokiruoti nuteistieji nuosprendį apskundė, bet Apeliacinis teismas visus skundus atmetė.
Įsiteisėjus nuosprendžiui T. Peleckas, A. Kalnikas bei R. Vainauskas patys su daiktais atvyko į policijos komisariatą. Romaldas moja juos išlydėti į piketą susirinkusiems bendradarbiams (Ligoninės archyvo nuotr.)
Išlydėdami piketavo
Išlydėti į koloniją išvežamų bendradarbių prie Šiaulių 1-ojo policijos komisariato susirinko kone visi Šiaulių psichiatrijos ligoninės medikai. Kai kurios moterys net verkė, ir visi tvirtino esą įsitikinę, kad jų bendradarbiai sanitarai nuteisti nekaltai, piktinosi, kad teisėsaugininkams nerūpi nei tiesa, nei žmonių likimai.
Teismo sprendimo atvykę vykdyti trys Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninės darbuotojai po ašaromis aplaistytų kolegų apkabinimų laikėsi tvirtai (nuotr. Balsas.lt)
Kolonijoje jau užrakintų slaugytojų paskutinė viltis – Aukščiausiasis Teismas, kuris dar kartą nagrinės šią keistą istoriją dėl plyšusių alkoholiko kepenų. Na, o mes kitame „Akistatos“ numeryje papasakosime, kaip psichiatrijos ligoninėse tramdomi ūmūs psichikos ligoniai.
S. STASAITIS