• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Seimo salę grįžusi Laisvės frakcijos iniciatyva dekriminalizuoti nedidelio kiekio kanapių turėjimą sulaukė didelio ažiotažo, baiminantis, kad tai gali paskatinti vartojimą. Projekto rėmėjai teigia, kad atsakomybė yra šiuo metu per griežta lyginant su kitomis Vakarų šalimis. Ar dekriminalizacija gali paskatinti narkotikų vartojimą? Ar pagalbos gali tikėtis tie, kurie nukentės nuo narkotinių medžiagų?

Į Seimo salę grįžusi Laisvės frakcijos iniciatyva dekriminalizuoti nedidelio kiekio kanapių turėjimą sulaukė didelio ažiotažo, baiminantis, kad tai gali paskatinti vartojimą. Projekto rėmėjai teigia, kad atsakomybė yra šiuo metu per griežta lyginant su kitomis Vakarų šalimis. Ar dekriminalizacija gali paskatinti narkotikų vartojimą? Ar pagalbos gali tikėtis tie, kurie nukentės nuo narkotinių medžiagų?

REKLAMA

Daugiau apie tai kalbėta „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas". Seimo narė Agnė Širinskienė pasisako prieš siūlymus dekriminalizuoti nedidelį kiekį kanapių ir sako, kad Seimas nesugebėjo žengti pilno žingsnio, tad Laisvės partija savo rinkėjams Kalėdoms kanapių nepadovanojo. Seime buvo atmestos Baudžiamojo kodekso pataisos.

„Tai reiškia, kad, tiesiog, toliau dekriminalizavimo procesas judėti negali, turės būti registruojamas naujas Baudžiamojo kodekso projektas turės praeiti pateikimą ir vėl patekti į svarstymo stadiją, kad abejų projektų stadijos susilygintų.

REKLAMA
REKLAMA

Tai reiškia, vėl papildomas procedūras, papildomus balsavimus ir, jau yra akivaizdu, kad Laisvės partija savo rinkėjams, narkotikų vartotojams, Kalėdoms kanapių nepadovanojo. Tai manau, su tuo reiktų pasidžiaugti ir pasveikinti, nes iš ties, projektas kelia didžiulį nerimą“, – laidoje sakė ji.

REKLAMA

Pasak, A. Širinskienės buvo neįmanoma sugaudyti narkotikais prekiaujančių asmenų, mat jie nuolat prie savęs laikė mažą dozę. Ji priduria, tokios patisos gali palengvinti „darbą“ tiems, kurie prekiauja mažomis dozėmis, tačiau užfiksuoti pasikeitimo momentą – beveik neįmanoma. A. Širinskienė sako, kad laisvės atėmimo bausmės nėra skiriamos, o dabar bandoma priimti sprendimus, kurie padėtų palengvinti prekybą narkotikais.

REKLAMA
REKLAMA

„Kur minėjo kolega Mitalas, kad 2017 metais reguliavimas keitėsi ir buvo kriminalizuota. Jis keitėsi dėl vienos elementarios priežasties, kad buvo matoma, jog yra neįmanoma sugaudyti narkotikais prekiaujančių asmenų, nes jie nuolat turėdavo prie savęs mažą dozę ir pagauti visada aiškino, kad jie turi savo asmeniniam vartojimui. Tai dėl tos priežasties ir atsirado pakeitimai, kurie, iš esmės, narkotikų dileriams (prekiautojams, aut. p.) gyvenimą apsunkiną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar priėmus pataisas, iš tiesų, vėl atsiras galimybė narkotikų pardavėjams nešiotis mažus kiekius, tvirtinti, kad jie turi savo vartojimui, o iš tikrųjų pagauti tą pinigų perdavimo ar pinigų prašymo momentą yra ganėtinai sudėtinga.

Ir tokios pataisos daugeliui narkotikų prekeivių labai palengvins rankas prekiauti mažais kiekiais. Tai tą dalyką įvardino ir daugelis opozicijos atstovų. Iš esmės, mes prisidengdami žmonių gydymu, jaunais žmonėmis, kad neva jie yra įkalinami, o to iš tikrųjų nėra, ir tą prokuratūra taip pat patvirtina, kad laisvės atėmimo bausmės nėra skiriamos, tai tais žmonėmis prisidengdami mes iš esmės bandome priimti sprendimus, kurie padėtų tikrai palengvinti prekybą narkotikais“, – kalbėjo Agnė Širinskienė.

REKLAMA

Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas sakė, kad ši situacija yra labai daugiaprasmė, o daugelis šalių jau perėjo klaidžius ir ilgus kelius bandydamos subalansuoti šią situaciją.  

„Situacija tikrai yra daugiabriaunė ir daugybė šalių praėjo įvairiausius kelius bandydamos subalansuoti šitą politiką. Pavyzdžiui ta pati Čekija yra bandžiusi kriminalizuoti ir tada pamatė, kad situacija dar blogesnė, ir tada grįžo žingsneliu atgal, ir dekriminalizavo mažo kiekio narkotikų turėjimą be tikslo platinti.

REKLAMA

Tai daugybė šalių jau yra tą padariusius, tai kas čia dabar vyksta, kaip ir Jūs teisingai laidos pradžioje sakėte – gąsdinimas satanizmu, gąsdinimas dar kažkuo ir Seime tie racionalūs argumentai labai sunkiai kartais skinasi kelią, bet aš esu įsipareigojęs toliau stovėti mokslo ir racionalumo pusėje ir į tą pusę kviesti kolegas atsistoti, net Agnę Širinskienę“, – sakė Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į laidą paskambinęs klausytojas Mindaugas sakė esąs griežtai nusiteikęs prieš nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimo dekriminalizacimą. Jis sako, kad mokslas čia neturėtų būti kišamas visai.

„Tai aišku, kad prieš. Apie kokį mokslą šneka – aš nesuprantu. Man, kai kišamas mokslas į tokią sritį, tai prie ko čia yra mokslas? Pirma, tai toks jausmas, kad tie laisviečiai, jie vaikų neturi ar dar kas nors, ar jiems neįdomu visiškai. Man, tai kažkoks, nežinau, bardakų dardakas. Šiaip tai, žiauru yra tokie reikalai, kaip ten svarstyti tokius reikalus ir jeigu jiems taip patinka tie narkotikai, tai kas jiems draudžia važiuoti į tas Olandijas ar kur ir ten gyvent? Aš nemanau, kad čia be jų būtų blogiau“, – sakė klausytojas Mindaugas.

REKLAMA

„Psichikos sveikatos iniciatyva“ direktorė, gydytoja Nijolė Goštautaitė-Middtun mano, kad dekriminalizavus nedidelio kiekio narkotikų turėjimą savo reikmėms kanapių vartojimas jaunimui taps įdomesnis svaiginimosi būdas, todėl turėtume ruoštis suteikti pagalbą ne tik tam, kuris vartoja, bet ir tam, kuris eksperimentuoja.  

REKLAMA

„Viena vertus reikalingas. Tarkim, ir Nacionalinė tabako ir alkoholio koalicija palaikė dekriminalizavimo pačią koncepciją, tačiau pabrėžė, kad kartu būtinai turėtų eiti ir pagalbos stiprinimas. Todėl, kad tai, ką mes žinome iš kitų šalių, būtent tai, ką žinome iš mokslinių tyrimų, yra visiškai aišku, kad dekriminalizavus, liberalizavus, padidinus prieinamumą – kanapių vartojimas padidės. Ir jis padidės tarp jaunų žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl turime būtinai užtikrinti pagalbą šeimoms, tiems jauniems žmonėms, kad didėjant prieinamumui būtų galima bent jau suteikti pagalbą eksperimentuojantiems, tiems, kurie nukenčia, kurie patiria žalą.

Tai, iš esmės, palaikymas, kaip ir yra, tačiau į tai turime eiti atviromis akimis, suprasdami, kas vyksta, ir suprasdami, kad tam reikia ruoštis. Tai nėra toks visiškai nekaltas procesas, bet tai nereiškia, kad būtina apkrauti tiek teisėsaugos ir kalėjimo sistemas nesuteikiant kitų įrankių. Yra svarbu, kad jauni žmonės vien dėl to, kad jie eksperimentuoja arba vartoja nebūtų baudžiami kriminaline bauda, tačiau administracinės bausmės turėtų būti“, – sakė ji.

Reziumuojant, visi atvirai sako, kad legalizavus narkotikus, situacija pablogės. Tai kodel dėl mažos grupes narkomanu interesu juos legalizuoti reikia?
Šalis griežtai apribojo alkoholio pardavimo laiką, siekdama mažinti didelį alkoholio suvartojimą šalyje. O dabar nori šioje šalyje dar legalizuoti narkotiką, nu tikrai cirkas. Kaip ir kovoja šalis su svaigalais, bet ir nekovoja -išeina. Nežinom ko norim? Ar čia ką norim tik tą ir leidžiam?
Nors viena blaiviai mąsto.,
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų