Kas kelia bene didžiausią nerimą Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT)? Vakar apie tai prabilę STT vadovai bedė pirštu į sukčiaujančius advokatus. Jų nutverti beveik neįmanoma, nes advokatai - tokie pat neliečiami kaip ir prezidentas, rašo „Respublika“.
Saugūs kaip prezidentas
STT direktorius Žimantas Pacevičius vakar patvirtino, kad korupcija teismuose egzistuoja. Bet, pasak jo, labiau už nesąžiningus Temidės tarnus teismų įvaizdžiui, ko gero, kenkia sukčiaujantys advokatai.
STT Korupcijos prevencijos valdybos viršininkas Vytas Rimkus tvirtino, kad tokių „yra daug“. Norėdami kuo daugiau užsidirbti, jie mulkina klientus sakydami, jog dalį pinigų reikia atiduoti teisėjams - už esą palankų sprendimą.
Teisininkais aferistais patikėję žmonės sumoka jiems didžiules sumas, o šias pastarieji dedasi į savo kišenę.
V.Rimkus pabrėžė: nutverti sukčiaujančius advokatus - itin sunku. Mat įstatymai jiems suteikia tokią pat neliečiamybę kaip ir prezidentui. Prieš advokatus negalima taikyti operatyvinės veiklos, be kurios STT šansai sumažėja iki minimumo.
Pasak STT pareigūnų, neliečiamybę advokatams suteikė prieš kelerius metus priimtos Advokatūros įstatymo nuostatos. Senajam Seimui jau buvo siūlyta jas keisti, tačiau parlamentarai nesureagavo. Prašyti panaikinti kone absoliutų advokatų imunitetą STT pareigūnai žada naujojo Parlamento narių.
„Svarstytinas“ klausimas
Patys advokatai, regis, nelabai žino, kaip reaguoti į STT vadovo pasiūlymą.
„Čia labai specifinis klausimas. Bet jis susijęs tik su operatyvinės veiklos vykdymu. Visais kitais aspektais advokatų imunitetas negali prilygti prezidento imunitetui, jis galiausiai yra susijęs tik su advokato atliekamais procesiniais veiksmais“, - „Respublikai“ teigė advokatas Andrius Smaliukas.
Čia pat jis pridūrė suprantąs Ž.Pacevičių. „Bet, suprantate, čia yra vienas iš tų klausimų, kada reikia pasverti atitinkamai interesus. Viena vertus, visuomenė suinteresuota sąžiningu advokatų darbu. Kita vertus, ta pati visuomenė suinteresuota, kad advokatai deramai galėtų atlikti savo funkcijas, nebijotų imtis atstovauti, ginti kriminalinius nusikaltėlius“, - samprotavo teisininkas.
Jei advokatas padorus - ko jam bijoti? „Matote, dažnai advokatas su klientu kalbasi apie konfidencialius dalykus. O advokato klientas - ypač baudžiamojoje teisėje - dažnai iš esmės pripažįsta tam tikras nusikalstamas veikas. Tokiu būdu surinkti duomenys neturėtų būti laikomi teisėtais, jei juos rinktų operatyvinės žinybos“, - klientų gerove susirūpino A.Smaliukas.
Patikslinus, kad kalbama apie advokatus, jis atitoko. „Teisingai. Teisingai, teisingai. Vienareikšmiškai. Manau, protinga reforma, kuri labai aiškiai užtikrintų ribotą gautos informacijos panaudojimą atliekant operatyvinę veiklą, yra svarstytina“, - geranoriškumą demonstravo teisininkas.
Tomas Beržinskas