Parlamentaras apgailestauja, kad trečiadienį Seimo Aplinkos apsaugos komitetas, svarstęs Želdynų įstatymo pataisas, nubalsavo, anot jo, „kad žalieji stogai gali būti supriešinti su natūraliais želdynais, ir galės būti plečiami jų sąskaita“.
„Pateikiau kompromisinį, mano nuomone, siūlymą bent gyvenamosiose miestų zonose pilnai išlaikyti natūralių želdynų normas, neleidžiant gudrauti ir plėsti užstatymo vizualizacijose rodant žaliuosius stogus. Deja, net šis kompromisas buvo atmestas (2 už, 5 susilaikė). Aplinkos komitetas nubalsavo, kad žalieji stogai gali būti supriešinti su natūraliais želdynais, ir galės būti plečiami jų sąskaita“, – sako Seimo Laisvės frakcijos narys K. Adomaitis.
Anot jo, pagal dabartinę tvarką daugiabučius su žaliais stogais bus galima statyti mažinant natūralius želdynus tai yra 1/6 visų želdynų bus galima atsisakyti, įrengiant žalią stogą.
„Kiek man žinoma, niekur pasaulyje žalieji stogai nėra supriešinami su želdynais. Žalieji stogai skatinami subsidijomis, mažinant NT mokesčius, leidžiant pristatyti papildomą aukštą, kartais (kur tikrai blogai) – privalomais reikalavimais. Bet niekur žalieji stogai nėra įrengiami natūralių želdynų sąskaita“, – Eltai sakė K. Adomaitis.
Jis apgailestauja, kad Lietuvoje aklai leidžiama susimažinti želdynus, įrengiant žaliuosius stogus, kurie gražiai atrodo vizualizacijose, tačiau realybėje dažniausia taip nėra.
„Žalieji stogai, sienos reikalingi miestuose ir teritorijose, kur ekosistemos funkcijos itin prastos būklės. Lietuvoje nėra įteisintos jokios metodikos, kuri vertintų miesto ekosistemos būklę, bet aklai leidžiama susimažinti želdynus, įrengiant žaliuosius stogus. Lietuvoje niekur nėra įtvirtinta žaliųjų stogų priežiūra, aprašyta jų kokybė. Todėl projektuose matome gražias vizualizacijas, o realybėje tai didina pastatų išlaikymo kaštus, gyventojai tiesiog stogus linkę išardyti, o galimai net ir pažerti akmenukai tarnauja kaip miesto želdynai“, – sako K. Adomaitis.
Parlamentaro nuomone, žaliųjų stogų įrengimas ir priežiūra turėtų būti reglamentuota.
„Esu už žaliuosius stogus. Jie turi būti skatinami, subsidijuojami, turi būti vertinama, kiek jie prisideda prie miesto ekosistemos, o žaliųjų stogų (ir sienų) priežiūra – aprašyta ir įtvirtinta. Suteiktos lengvatos turi būti panaikintos, jei žaliasis stogas neprižiūrimas ir panaikinamas“, – tvirtina K. Adomaitis.