„Žiūriu į nuotrauką ir negaliu patikėti tuo, ką matau. Šiandienos karo kontekste, kai dalis visuomenės bendrai „metasi“ Ukrainos ginkluotei, kai kurie Lietuvos jaunuoliai dabinasi sovietmečio uniformomis paskutinio skambučio dieną. O vaizdu besidžiaugiantieji spaudžia patiktukus ir širdeles.
Mokyklos administracija galėtų pateikti paaiškinimą, kad visuomenei nereiktų spėlioti, kaip visa tai suprasti. Bent tai, ką matau nuotraukoje, mano manymu, netoleruotina ugdymo įstaigoje. Mokyklą baigiau prieš 20 metų, bet jau be šių uniformų. Tai kaip suprasti, kad dar po 20 metų, Ukrainos užpuolimo kontekste, jos buvo ištrauktos iš spintų, nupūstos dulkės, ir štai prašom, tadam!
Kažkas labai negerai su tos mokyklos administracija ir abiturientų mąstymu. Ar tai reiškia, kad 12 metų jie trynė mokyklos suolą, kad paskutinio skambučio metu pasidabintų sovietinius-okupacijos laikus menančia uniforma?.. Ta prasme 12 metų ugdymo rezultatas – sovietmečio uniforma. O kodėl ne tarpukario nepriklausomos Lietuvos detalės, kodėl būtent sovietmečio“, – dėl Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos abiturienčių aprangos feisbuke rašė viena moteris..
Tokių komentarų, kritikuojančių abiturienčių aprangą ir siejančių jas su sovietmečiu socialiniuose tinkluose – kelios dešimtys.
Mokyklos vadovė: kritika yra nepagrįsta
Naujienų portalui tv3.lt J. Tumo-Vaižganto gimnazijos laikinoji direktorė Jolanta Juodinytė pasakoja, kad šias uniformas moksleivės dėvi jau metų metus per Rugsėjo 1-osios ir Paskutiniojo skambučio šventes, todėl teigia, kad mokykla yra kritikuojama be reikalo.
„Prieš daug metų viena abiturientų laidų sumąstė šį dalyką, o jis yra tęsiamas kasmet – ieškoma uniformų, abiturientės rengiasi jomis. Mes ne kartą bandėme sakyti, kad gal jos nebūtinos, jos yra pasenusios, bet mes gerbiame jų pasirinkimą. Kai mes paklausėme, gal šiemet nereikia, vaikai net įsižeidė, kad jų laisvės taip yra varžomos,“, – patvirtino J. Juodinytė.
Ji taip pat priduria, kad šių uniformų nereiktų sieti su sovietmečiu, nes būtent šis modelis vyravo Antano Smetonos laikais.
„Kadangi mūsų gimnazija yra labai sena, išskirtinumas iš kitų – būtent Smetonos laikų gimnazijos uniforma. <…> Jei gimnazija turėtų savo uniformas, būtų kitaip. Tuomet savaime viskas atkirstų. Turėjom kalbą [mokykloje dėl uniformų], tačiau kilo keleto žmonių nepasitenkinimas, kad šitaip yra varžoma žmonių laisvė“, – patvirtina J. Tumo Vaižganto gimnazijos laikinoji direktorė.
Istorikas atsakė, ar šias uniformas reiktų sieti su sovietmečiu
Istorikas Algimantas Kasparavičius, vertindamas komentatorių kritikuojamų abiturienčių aprangas sako nieko blogo nežvelgiantis, nes būtent šių rudai juodų uniformų tradicija susiformavo XIX a. viduryje Prancūzijoje .
„Carinėje Rusijoje buvusios uniformos prieš Pirmąjį Pasaulinį karą yra labai panašios, kokios vėliau yra sukuriamos Smetonos Lietuvoje, tarpukario Lietuvoje. Tie žmonės, kurie adaptavo sovietinio laikotarpio uniformas, jie rėmėsi ta senąja mergaičių gimnazisčių tradicija dar Prancūzijoje. Beje, ir Vokietijos žemėse buvo labai panašios uniformos. Sieti tą rudą uniformą su sovietmečiu, yra labai trumparegiška ir labai nesąžininga. Ši diskusija yra gerokai perdėta – jauni žmonės pasirinko tą spalvą, jiems turbūt imponavo pati spalva, patys kirpimai, o jie – istoriniai“, – nurodo A. Kasparavičius.
Anot jo, teigti, kad Rokiškio J. Tumo-Vaižganto gimnazijos moksleivių vilkėta apranga per Paskutinio skambučio šventę yra sovietinė, nereiktų.
„Sovietmečiu žmonės daug ką nešiojo, pavyzdžiui, kostiumus. Tai galime sakyti, kad vyriškas kostiumas taip pat yra sovietmečio dalykas. Mes matome politikus, nešiojančius tamsiai pilkus kostiumus, bet nesakome, kad jie palaiko sovietinį režimą. Todėl manyčiau, kad tokiomis kalbomis mes galime traumuoti jaunus žmones.
Problema – ne kaip merginos apsirengė, o kaip dalis mūsų visuomenės bando įpūsti skandalėlį, kur jo tikrai nereikėtų“, – kalbėjo A. Kapsaravičius.