• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pergalė, o ne abipusis susitarimas, yra Rusijos varomoji jėga, todėl Europos Sąjungos (ES) ir Rusijos bendradarbiavimas iš esmės negali būti suvokiamas kaip abiejų pusių laimėjimas, teigia britų leidinio "The Economist" korespondentas Vidurio ir Rytų Europai Edwardas Lucas (Edvardas Lukas).

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Lietuvos Seime viešėjusio britų žurnalisto, tarptautinių veikėjų tarpusavio sąveiką Rusija suvokia kaip žaidimą, kuriame vienas laimi, o kitas - pralaimi. Dėl šios priežasties E.Lucas skeptiškai vertina ES ir Rusijos bendradarbiavimo galimybę ir įtaria Rusiją tiesiog siekiant susišluoti visus partnerystės su ES vaisius.

REKLAMA

"Jiems visuomet nulinės sumos žaidimas atrodo natūralus dalykas", - diskusijoje sakė E.Lucas, kartu pridurdamas, jog Rusija transportuoja milijardus kubinių metrų dujų į Vakarus bei veda aktyvią informacinę kovą tik tam, kad laimėtų, o ne tam, kad pasiektų sutarimą su ES ar apskritai Vakarais.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak knygos "Naujasis Šaltasis karas: Kremliaus keliama grėsmė Rusijai ir Vakarams" autoriaus, Vakarai turėtų gyviau reaguoti į Rusijos "minkštosios" galios augimą ir imtis veiksmų, kurių pagrindiniai - atsakas į informacinį karą bei geras, nesukompromituotas valdymas.

"Minkštąja" galia paprastai apibrėžiami nekariniai valstybių pajėgumai, kuriuos jos gali naudoti kaip įtakos svertus bei savo galios skleidimo įrankius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Britų žurnalistas taip pat sako manąs, jog Vakarai turi būti aktyvesni ir į gynybos sąvoką įtraukti informacinį strateginį planavimą, tačiau iš esmės skeptiškai atsiliepia apie ES ir NATO gebėjimus pažaboti Rusijos galios plėtrą, nes šiose struktūrose nemažą įtaką išlaiko ir Rusijai nepriešiškos valstybės - Vokietija ir Prancūzija.

REKLAMA

Paklaustas, kodėl nuolat kalba apie galią, pinigus, dujas bei įtaką, o vengia diskusijos apie Rusijos identitetą, E.Lucas sako, jog Rusijos identitetas ir yra sukonstruotas ant šių pamatų.

"Rusijos identitetas yra pastatytas ant šito. Tai, sakyčiau, nėra valstybės identitetas, tai labiau imperinė tapatybė", - teigė E.Lucas. Pasak jo, ši tapatybė ypač išryškėja tuomet, kai Rusija demonstruoja savo galią prieš buvusias Sovietų Sąjungos valstybes, ypač Gruziją, Moldovą ir Ukrainą.

REKLAMA

Dėl šios priežasties "The Economist" žurnalistas sakė nematąs nieko keista, kai dauguma Rytų ir Vidurio Europos valstybių vykdo proamerikietišką užsienio politiką ar bent jau demonstruoja tokią orientaciją.

"Yra toks pavyzdys apie Lenkiją. Kai jų klausia, kodėl jūs tokie proamerikietiški, jie atsako: jūs norite, kad mes pasitikėtume britais, kaip tai darėme 1939-aisiais?", - pasakojo E.Lucas Lietuvos Seime surengtoje diskusijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų