Populiarumą išbarstęs buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas neslepia, kad artėjantys Seimo rinkimai Liberalų ir centro sąjungai bus labai svarbūs. Partijos lyderis dideles viltis puoselėja laikinojoje sostinėje ir teigia neatsisakysiąs Vilniaus ir Kauno dvimiesčio idėjos, rašo „Kauno diena“.
– Ir Kauno, ir Vilniaus politikai primiršo jūsų iškeltą dvimiesčio idėją. Susidaro įspūdis, kad ji buvo skirta tik jūsų partijos populiarumui kelti, nes ją reklamavo tik abiem miestams tuo metu vadovavę liberalcentristai.
– Idėja kilo jokiu būdu ne dėl populiarumo. Manau, kad jos įgyvendinimas padėtų Kaunui pakilti. „The Financial Times“ laikraščio priedas dvimiesčio idėją nominavo kaip Europos ateities regiono projektą. Artėjant rinkimams ši idėja bus pasiūlyta Kauno ir Vilniaus apskričių gyventojams.
– Tačiau Kaunas iki šiol nepajuto dvimiesčio privalumų, išskyrus nebent tai, kad abi savivaldybės rėmė pigių skrydžių bendrovės atėjimą į Kauno oro uostą, ir tai, kad miesto savivaldybė kartu su sostinės atstovais kartu dalyvaudavo nekilnojamojo turto parodose Kanuose. Gal kažko nepastebėjome?
– Gal užmirštama, kad dvimiesčio strateginiame plane Kauno oro uostas įvardytas kaip galimas nacionalinis. Taip ir turėtų būti, reikia spausti centrinę valdžią. Veikia bendros dvimiesčio turizmo programos, į Vilnių atvažiavę turistai būtinai nuvežami į Kauną ir atvirkščiai.
– Kauno miesto taryboje liko tik trys liberalcentristai. Kaip manote, kodėl Kaune smuko jūsų partijos populiarumas?
– Partijos nariai miesto taryboje, taip pat ir meras, nepateisino kauniečių vilčių. Natūralu, kad valdžioje sunku išlikti po dar vienų rinkimų. Buvimas valdžioje yra atsakomybė, o realios galimybės – mažesnės nei gyventojų lūkesčiai.
– Antrą kadenciją iš eilės Kauno politikų pagrindinis tikslas yra pastatyti sporto areną. Ar nemanote, kad liberalcentristai Kaune galėjo išlikti valdžioje, jei arenos statyba būtų prasidėjusi?
– Galbūt tai ir yra atsakymas. Apie areną daug kalbėta, bet padaryta nemažai klaidų. Tačiau miestas negali keletą metų gyventi turėdamas vieną tikslą – pastatyti sporto rūmus.
– Dabar Vilniaus valdžia gyvena vien diskusijomis apie nacionalinio stadiono statybą, kurios kaina jau sukėlė didžiules diskusijas.
– Šio projekto vykdymas netelpa į sveiko proto ribas. Projekto nėra, tačiau kažkas kažką jau stato. Nacionalinis lengvosios atletikos centras jau yra Kaune, tik jį reikia sutvarkyti. Vilniuje galima pastatyti mažesnį stadioną už maždaug 100 milijonų litų, pritraukiant privatų kapitalą.
– Jeigu būtumėte Kauno meras, kaip bandytumėte gerinti miesto įvaizdį?
– Kaune labai daug erdvės darbams. Čia būtų žymiai įdomiau dirbti nei Vilniuje. Sostinėje jau daug kas padaryta, pastatyta ant bėgių. Gal dabartinė valdžia kažkiek tempą sulėtins, bet tramvajaus jau nesustabdys.
– Tramvajų paminėjote turbūt ne šiaip sau. Ar Vilniui tebesiūlote šį sumanymą?
– Ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, Klaipėdoje riedės tramvajai, nes tai neišvengiama miesto raidos dalis. Gal per savo kvailumą tai padarysime po 10 metų, nors galime padaryti ir dabar.
– Akivaizdu, kad turite politinių ambicijų. Ar po „abonento“ skandalo atsisakėte minties apie kandidatavimą į prezidentus?
– Skandalai yra neišvengiami, jei turi poziciją ir ją gini. Tas skandalas man nemalonus, nemažai žmonių prarado tikėjimą manimi. Už tai noriu atsiprašyti.
Artimiausiuose Seimo rinkimuose sieksiu ministro pirmininko, kurį vadinčiau Lietuvos meru, posto. Jei tapčiau premjeru, dvimiestis būtų vienas pagrindinių prioritetų. Negalime leisti, kad Kaunas neduotų naudos valstybei, kurią privalo duoti.
Nesu kėlęs tikslo tapti Prezidentu, nes šis postas – vyresniam politikui. Mano žinios ir gebėjimai būtų naudingesni viešojo administravimo srityje. Ne veltui 2003 metais buvau išrinktas geriausiu jaunuoju viešojo administravimo politiku pasaulyje.
Dainoras Lukas