Reta proga pasižvalgyti po ligoninės tarnybines patalpas, kuriose gaminamas maistas pacientams. Ilgais Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės rūsio koridoriais keliaujame į virtuvę. Pakeliui prasilenkiame su darbuotojas, stumiančiais vežimėlius su šimtais padėklų, mat dabar pats darbymetis – artėja pietūs.
Pačioje virtuvėje pluša apie dešimt darbuotojų – čia lyg fabrike ant konvejerio kraunamos lėkštės su maistu. Šiandien meniu – kugelis, pupelių sriuba, kelios riekelės duonos. Visgi ši popietė neįprasta – maisto kokybės ligoninėje patikrinti užsuko speciali komisija, o apie būsimus tikrinimus pranešta vakar.
Sveikatos ministerija kartu su Maisto ir veterinarijos tarnyba tikrina patalpas, techniką, ar laikomasi higienos normų, ir pamatuojama net bulvių plokštainio temperatūra.
Iš virtuvės maistas išvežiojamas po visą gydymo įstaigą ir jau po kelių minučių atsiduria palatose.
Toks improvizuotas reidas surengtas neatsitiktinai. Iš anksto nepranešus į šios ligoninės virtuvę specialistai šiandien atvyko Lietuvoje netylant skundams dėl prasto maitinimo gydymo įstaigose. Štai tokios nuotraukos jau kurį laiką bado akis socialiniuose tinkluose. Taigi sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nusprendė įsitikinti, ar išties daugelyje ligoninių pacientams patiekiamas neestetiškai atrodantis ir net nelabai ligoniams tinkamas nesveikas maistas.
Ministerijos atstovas Almantas Kranauskas tikina, jog kasdien žmogus turi gauti apie 2000 kalorijų, tačiau neretai ligoninėse šis kiekis pasiekiamas per riebalus ir angliavandenius. Visgi čia, Lazdynuose, jis pažeidimų neužfiksavo. Tiesa, pastabų turi.
„Šiandien per pietus yra gana daug angliavandenių. Daržovių nedaug buvo. O vakarienei daržovių troškinys. Siūlytumėme, kad daugiau būtų daugiau daržovių. Aišku, nežinau, kaip kitos dienos, dar nedarėme analizės“, - sako ministerijos atstovas Almantas Kranauskas.
Po kraupių, pliurzę primenančių patiekalų nuotraukų paviešinimo nuspręsta ir keisti visą ligoninių maitinimo tvarką. Griežti reikalavimai, kurie dabar dar rengiami, bus privalomi, o ne rekomendaciniai, kokie buvo iki šiol.
Visgi Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės direktorius sako, jog dažnai pačios gydymo įstaigos už kokybę negali atsakyti, mat produktus bei patiekalus jiems tiekia įmonės, kurios dažnai lobsta ligonių sąskaita. Ir Lazdynuose besigydę žmonės anksčiau maistu išties skųsdavosi, tad teko priimti sprendimą ir maistą gaminti patiems. Algimantas Pamerneckas tikina, jog dabar net pavyksta sutaupyti. Jei anksčiau diena vienam pacientui kainuodavo per penkiseurus, tai dabar nesiekia keturių. O dažnai per dieną ligoniui maistas patiekiamas net penkis kartus. Beje, toje pačioje virtuvėje gaminama ir gydytojams.
„Kai tu perki paslaugą, tai kontroliuoti maitinimo kokybės, ir kas ten ką besakytų, tu neturi galimybės. Ką tau atveža, tą tu turi. Dabar mes skambiname ar einame ir šnekamės. Ir dietologai eina“, - sako ligoninės direktorius Algimantas Pamerneckas.
Koks visgi yra vidurkis, skiriamas vienam pacientui per dieną, ministerija atsakyti negali, mat pačios ligoninės sprendžia, kiek išleis maistui. Skiriamos lėšos negydymo reikmėms, į kurias įeina ir ūkio reikalai, ir darbuotojų atlyginimai, tad kiekviena gydymo įstaiga išlaidas maistui renkasi pagal savo galimybes. Štai Druskininkų ligoninės direktorius Viktoras Meižis sako, jog ne visos gydymo įstaigos gali pačios pasirūpinti maisto gaminimu, tad kreipiasi į pigiausias paslaugas siūlančias įmones.
Didelę dalį ligoninių maitinimo rinkos Lietuvoje yra užėmusios kelios įmonės, kurių savininkai susižeria milijonines pajamas. Šiomis dienomis visoje Lietuvoje bus tikrinama bent keliasdešimt gydymo įstaigų. Tiesa, net ir nustačius pažeidimus ligoninės nebus baudžiamos, pasak Aurelijaus Verygos, šie tikrinimai reikalingi problemos priežasčiai nustatyti.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.