Lietuvos į Europos Komisiją (EK) deleguotas Algirdas Šemeta neturėtų išsaugoti dabartinio portfelio, tačiau tolesnis darbas šioje institucijoje jam esą garantuotas.
Buvusio finansų ministro A.Šemetos, jau kurį laiką laikančio prestižinį biudžeto ir finansinio programavimo eurokomisaro portfelį, karjera toliau bus susijusi su Briuseliu. Neslepiama, kad būtent A.Šemeta į EK bus deleguotas ir naujai kadencijai. Tačiau kartu beveik neabejojama, kad jam atiteks kitas portfelis, o dabartinis pereis kitos šalies atstovui.
Laukiama spalio.
Ar dar ilgai A.Šemeta bus biudžeto ir finansinio programavimo komisaras, tiksliau sužinosime po spalio 2-osios, kai paaiškės pakartotinio referendumo dėl Lisabonos sutarties rezultatai Airijoje. Oficialiai dabartinės sudėties EK savo kadenciją baigia spalio 31 dieną. Teigiami minėto referendumo rezultatai lemtų kai kuriuos ES valdymo struktūros pokyčius. Todėl, kaip LŽ paaiškino EK atstovybės Lietuvoje atstovas spaudai Jurgis Vilčinskas, spalio 29-ąją susirinksianti Europos Vadovų Taryba turės pratęsti šios EK įgaliojimus, kol bus padarytos atitinkamos korekcijos bei suformuota nauja Komisija.
„Jei paaiškės, kad ES toliau gyvens pagal senąją Nicos sutartį, EK gali būti suformuota jau lapkritį“, - sakė J.Vilčinskas. Anot jo, kol kas oficialus startas siūlyti naujus kandidatus į EK nėra duotas. Patvirtintas tik naujasis Komisijos vadovas (kuris kartu yra ir senasis) - Jose Manuelis Barroso. Būtent nuo jo priklausys EK darbo organizavimas bei portfelių dalybos. J.Vilčinsko teigimu, atsakomybės sritys gali būti ir perskirstytos, kaip jau yra nutikę ne kartą. „Tikrai dar negalima pasakyti, kokie bus portfeliai ir kam jie atiteks“, - pažymėjo EK atstovybės Lietuvoje darbuotojas.
Laikomasi rotacijos taisyklės
Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojo Petro Auštrevičiaus teigimu, keičiantis EK kadencijoms tikėtis to paties posto nerealu. „Manau, kad ir šįkart taip neatsitiks, o mūsų atstovui bus pasiūlytas kitas portfelis. Atsakomybės rotacija yra viena taisyklių, kurios EK griežtai laikomasi“, - sakė parlamentaras.
P.Auštrevičiaus nuomone, laikytis tos pačios kėdės nebūtinai yra pats geriausias variantas, reikia išnaudoti platesnį galimybių spektrą. „Nejaugi 20 metų Lietuvai teks būti atsakingai už ES finansus?“ - stebėjosi P.Auštrevičius. Pasak jo, kiekvieno EK nario portfelis yra solidus ir garbingas, tačiau neabejotinai vieni yra labiau matomi.
P.Auštrevičius prisipažino iš koalicijos partnerių negirdėjęs, kad būtų kalbama ne apie A.Šemetą, o kitą kandidatą, galintį vykti į Briuselį. Politikas mano, kad A.Šemeta gali drąsiai pretenduoti ir įkitą kėdę EK.
Reikėtų rinktis
Kad Lietuvai pavyks išsaugoti turimą portfelį, abejoja ir europarlamentaras Zigmantas Balčytis. „Tokios yra tradicijos ir nieko nepakeisi. Planuoti Europos biudžetą labai svarbus reikalas, todėl ir kitos valstybės pretenduoja į šią vietą“, - sakė jis. Politikas mano, kad Vyriausybė, žinodama, jog antrą kartą negaus to paties portfelio, galėtų paieškoti ir kito kandidato į naująją EK. „Žinoma, tai priklausys nuo prezidentės, Seimo daugumos pozicijos“, - teigė Z.Balčytis.
„Manau, kad A.Šemeta ne to lygio politikas, kuriam antrą kartą būtų patikėtas toks postas“, - LŽ sakė buvusi europarlamentarė ekonomistė Ona Rainytė-Bodard. Anot jos, negalima lyginti dabartinės prezidentės Dalios Grybauskaitės, ilgą laiką dirbusios EK, ir jos vietą Komisijoje užėmusio A.Šemetos. „Jis turi nelabai gerą įvaizdį, nes jo reformos Lietuvoje ne tik nedavė rezultatų, bet ir pakenkė ekonomikai. Nėra argumentų, kodėl jis turėtų būti už biudžetą atsakingas komisaras“, - įsitikinusi O.Rainytė-Bodard. Tačiau ji teigė nematanti jokios tragedijos, jei Lietuvai būtų skirtas kitas „aukšto lygio portfelis, dėl kurio kovoja stipriausios valstybės“.
Buvusi europarlamentarė nemano, kad jis turėtų atitekti būtent A.Šemetai. „Kai svarstoma daugiau variantų, galima išsirinkti geriausią kandidatą. Dabar tėra vienas, tačiau nebūtinai geriausias“, - sakė O.Rainytė-Bodard.
Tikisi svarbaus baro
Priminsime, kad premjeras Andrius Kubilius šią savaitę pareiškė, jog ir naujos kadencijos EK A.Šemetai turėtų būti patikėtas svarbus ekonominės finansinės politikos baras, leidžiantis veiksmingai prisidėti prie dabar svarstomų ES ekonomikos ir finansų reformų įgyvendinimo.
EK reikalus analizuojanti Briuselio žiniasklaida teigia, kad mažiausiai 8 iš 27 dabartinių eurokomisarų gali būti tikri, jog liks dirbti Komisijoje. Esą tų valstybių vyriausybės dėl šių kandidatų jau apsisprendė. Tarp tokių minimi Antonio Tajani (Italija), Janezas Potocnikas (Slovėnija), Siimas Kallas (Estija), Viviane Reding (Liuksemburgas), Olli Rehnas (Suomija), Karelas De Guchtas (Belgija), Andris Piebalgas (Latvija) ir A.Šemeta. Prie šio būrio esą galima priskirti dar tris eurokomisarus, dėl kurių esą bus apsispręsta artimiausiu metu. Tai ispanas Joaquinas Almunia, kiprietė Andrioulla Vassiliou bei britė Catherine Ashton.
Raimonda Ramelienė