Už neteisėtą ginklų disponavimą nuteisto buvusio parlamentaro Algirdo Petrusevičiaus advokato Egidijaus Bičkausko teigimu, jo ginamasis kenčia nuo „okupacinio sindromo“, dėl kurio ir įvykdė nusikalstamas veikas.
Trečiadienį teismui pradėjus nagrinėti A.Petrusevičiaus apeliacinį skundą, advokatas žurnalistams sakė, kad ši būsena yra „žmonių, kurie buvo labai daug laiko totalitarinėje priespaudoje, nukentėjo, kurie kovojo už laisvę, liekamieji reiškiniai“.
„Jiems ta nepriklausomybė... Jie į ją reaguoja žymiai jautriau nei daugelis iš mūsų, kuriems tai yra įprasta būsena, o tie žmonės, kurie visą gyvenimą kovojo, jiems ta kova, kaip ir nepasibaigusi“, - aiškino E.Bičkauskas.
Jo teigimu, medicininės sąvokos „okupacinis sindromas“ nėra, tačiau E.Bičkauskas norėtų, kad A.Petrusevičiui būtų atliktas psichologinis tyrimas. Advokato nuomone, po tokio tyrimo A.Petrusevičius galėtų būti įvardintas kaip „ne toks kriminalinis nusikaltėlis, kaip mes jį suprantame“.
Panašius argumentus E.Bičkauskas dėstė ir Lietuvos apeliacinio teismo (LAT) posėdyje, kuriame buvo pradėtas nagrinėti A.Petrusevičiaus skundas dėl Kauno apygardos teismo nuosprendžio.
Anot advokato, nuteistajam būdingas savotiškas „potrauminis stresinis sindromas“ ir „nepasitikėjimo sustiprėjimas“.
E.Bičkauskas kalboje pažymėjo, kad nuteistasis sovietmečiu buvo „valdžios skriaudžiamas, jo elgesys nebuvo savisaugis, nepriklausomybės atkūrimas buvo didelis iššūkis ir nebuvo toks idealistiškas kaip atrodė“.
„Jų supratimu, dabartinė valdžia susijusi su ta (komunistine) valdžia, todėl jai galima nepaklusti“, - dėstė advokatas.
Jo teigimu, A.Petrusevičiui reikalingas tyrimas, kuris pasakytų, ar nuteistasis buvo kokios nors išskirtinės psichologinės būklės, kai darė nusikalstamą veiką, kokią įtaką ji turėjo nusikaltimo padarymui.
Be to, teismo buvo paprašyta tenkinti prašymą atlikti papildomą medicininę ekspertizę dėl A.Petrusevičiaus rankos operacijos tam, kad medicinos ekspertai galėtų atsakyti, ar jis gali atlikti laisvės atėmimo bausmę.
Taip pat advokatas prašė teismo atlikti papildomą įrodymų tyrimą. E.Bičkauskas tvirtino, jog pirmosios instancijos teismas padarė neteisingas išvadas dėl Alberto Miceikos duotų parodymų. Jo teigimu, A.Miceikos parodymai buvo parašyti prokurorų ir jis nebuvo apklaustas Kauno apygardos teismo posėdyje, todėl teismas vertino parodymus subjektyviai. Remiantis šiais argumentais, gynėjai prašė teismo pakartotinai apklausti šį liudytoją.
Valstybinį kaltinimą palaikęs prokuroras Aidas Mažeika nesutiko su advokatų prašymais. Jo nuomone, šie tyrimai bylai jokios reikšmės neturi.
Toliau A.Petrusevičiaus bylą teismas nagrinės penktadienį.
Pirmosios instancijos teismas - Kauno apygardos teismas balandžio pabaigoje nuosprendžiu už neteisėtą disponavimą ginklais A.Petrusevičių pripažino kaltu. 71 metų nuteistajam buvo skirta 4 metų laisvės atėmimo bausmė.
Ketverių metų laisvės atėmimo bausmė A.Petrusevičiui Kauno apygardos teisme buvo skirta dar 2006-ųjų lapkritį, tačiau vėliau šį nuosprendį panaikino Aukščiausiasis Teismas, nusprendęs, kad bylą išnagrinėjo ir nuosprendį paskelbė neteisėta teisėjų kolegija.
A.Petrusevičius jau buvo pradėjęs atlikti laisvės atėmimo bausmę Vilniaus 1-uosiuose pataisos namuose, kur kali prasikaltę buvę valdžios atstovai. Panaikinus nuosprendį pernai rugsėjį jis buvo paleistas į laisvę.
Buvęs parlamentaras buvo vienas iš kariuomenės kūrėjų savanorių, pokario Lietuvos laisvės kovų dalyvis, Vyčio kryžiaus kavalierius.
Prieš tapdamas parlamentaru, nuteistasis dirbo Krašto apsaugos departamento ,,Vytis“ ginklų baro viršininku. Po Nepriklausomybės atkūrimo jis prisidėjo konstruojant ir gaminant pistoletus kulkosvaidžius ,,Vytis 1“, ,,Vytis 2“ ir ,,Vytis 3“ bei įvairių modifikacijų granatas.
A.Petrusevičius ir dar du kauniečiai Valstybės saugumo departamento pareigūnų buvo sulaikyti 2006-ųjų pradžioje, kai per kratas jų namuose buvo rasti dideli kiekiai nelegaliai laikytų šaunamųjų ginklų, šovinių ir sprogmenų.
Bylos nagrinėjimo metu kaltinamieji savo kaltės neneigė. Už neteisėtą disponavimą šaunamaisiais ginklais Baudžiamajame kodekse numatyta nuo 4 iki 8 metų nelaisvės.
1997 metų lapkritį, jam būnant Seimo nariu, A.Petrusevičiaus namuose Kaune teisėtvarkos pareigūnai atliko kratą, per kurią buvo rastas teisėtai įsigytas vardinis pistoletas ,,SIG-Sauer“ bei dvi apkabos šovinių, taip pat 90 šovinių pistoletui ,,Walter“, kurį parlamentaras irgi įsigijęs legaliai. Krata atlikta po anoniminio skambučio. Policija tąkart grąžino rastus ginklus ir atsiprašė.
1996-2000 m. kadencijos Seime A.Petrusevičius priklausė Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių) frakcijai, buvo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariu.
1953-56 m. A.Petrusevičius buvo Kauno pogrindžio organizacijos ,,Geležinis vilkas“ vado pavaduotojas. 1956 m. jis buvo suimtas ir kalėjo Mordovijos, Ozerlago, Vladimiro lageriuose. Į Lietuvą grįžo 1968 m.
1996 metų gegužę jis buvo išrinktas Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos pirmininku.