Pastarieji kruvini įvykiai Kaune iššaukė plačią visuomenės diskusiją apie blogą teisėsaugos institucijų darbą. Manau, kad turiu moralinę teisę išsakyti keletą pastebėjimų. Dirbant Seime ir ypač vadovaujant Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, teko nemažai prisiliesti prie teisėsaugos institucijų veiklos. Iš Seimo tribūnos, komitete, frakcijų posėdžiuose visada sakiau, kad tokia padėtis ilgiau tęstis nebegali.
Žymus parlamentinis tyrimas apie V. Pociūno žūtį Baltarusijoje ir VSD veiklą, kuriam teko vadovauti, turėjo tapti visiems pamoka, kad toleruoti tokią betvarkę valstybės institucijose neleistina. Tai tolygu nusikaltimui. Kiek man teko atlaikyti tiesioginio ir netiesioginio spaudimo iš aukščiausio rango valstybės vadovų, kad nesikiščiau ir nuleisčiau viską tylom. Nepasidaviau. Tada pradėjo šmeižti. Pajungė žiniasklaidą, ypač niekšiškai elgėsi „Lietuvos rytas“ ir vėliau iš ten atleista TV3 žinių tarnybos vadovė J. Butkevičienė. Visa tai darė finansuojami ir remiami dujų tarpininkės „Dujotekanos“, kurios neskaidrius veiksmus atskleidė VSD, o mes paviešinome. Jie mane asmeniškai dvejus metus tampė po teismus. Man ir mano šeimai tai kainavo daug. Buvau gavęs signalą, kad svarstyta mane pašalinti fiziškai. Visi šmeižtai buvo išgalvoti, niekas nepasitvirtino, bet mano ir mano artimųjų gerą vardą tie niekšai purvino ir už tai net neatsiprašė. Jie ką nori tą daro ir yra nebaudžiami. Kai kas gali pagalvoti, kad aš siekiau ar turėjau iš viso to kokią nors naudą. Patikėkite, jokios. Tiesiog stengiausi kiek galima padoriau ir sąžiningiau atlikti savo politiko ir piliečio pareigą. Pamenu, kai neapsikentęs, duodamas interviu žurnalistui dėl vilkinamos V. Uspaskich bylos, pasakiau, kad nesuprantu prokurorų debiliško sprendimo, kodėl kalbama ne apie norą nelegaliais 25 milijonais pakenkti Lietuvos valstybės politinei santvarkai, o apie kažkokias buhalterines klaidas. Nuo to priklauso ir bausmės. Dabar tik baudos ir maximum 4 metai, o aš manau, kad tai nusikaltimas Lietuvos valstybei, už ką M. Burokevičius atsėdėjo 15 metų. Tai ponas A. Valantinas įsižeidęs mane asmeniškai apskundė Seimo etikos komisijai. Kodėl apie tai rašau? Tiesiog noriu, kad suprastumėt, už susidariusią situaciją atsakingi visi vadovai, nes nieko nepadarė, kad būtų kitaip. O tuos, kurie bandė keisti situaciją tiesiog pašalino. Juk ir buvęs Prezidentas V. Adamkus ir premjerai A. Brazauskas, G. Kirkilas bei dabartinė valdžia išskyrus kalbas nieko nepadarė, kad teisėtvarka būtų tvarkinga, disciplinuota ir darbšti. Visi žinome apie klestinčią korupciją. Ką reiškia vien istorija su A. Valantino seserimi ir susidorojimas su Telšių mokesčių inspekcijos viršininku A. Naujoku. Šiam asmeninių sąskaitų suvedimui panaudojama VSD. O toliau ranka ranką plauna. Kai Seimas pareikalavo 12 svarbių pažymų iš VSD niekas tris metus jų nepateikė - ir nieko. Kiek korumpuotų, susikompromitavusių pareigūnų dirba specialiose tarnybose, kitose teisėsaugos institucijose, teismuose.
Atvejis Kaune tik pailiustruoja kokioje gilioje bedugnėje esame. Niekas tiksliai nežino, kuri pusė kalta. Bet tam išsiaiškinti tikrai metų nereikia. Tik gavę signalą, kad yra įtarimų apie pedofiliją, pareigūnai privalėjo greitai atlikti kratas, patikrinti konpiuterius, apklausti kaimynus bei, reikalui esant, panaudoti operatyvias priemones. Negalima pateisinti, kad tai buvo vilkinama beveik metus. Pareigūnai privalo nešališkai ginti visų piliečių teises, o ypač mažamečių. Jie turi pakankamai priemonių ir galimybių, kad arba patvirtinti kaltinimus, arba juos atmesti. Nesuprantama ir generalinio prokuroro A. Valantino pozicija. Juk šioje istorijoje buvo minimas Kauno apygardos teismo teisėjas J. Furminavičius. Teisėjas kiekvieną dieną nagrinėja bylas ir skelbia nuosprendžius Lietuvos Respublikos vardu, jo vardo negali temdyti jokie, nors ir mažiausi įtarimai. Norint teisėją patraukti bet kokion atsakomybėn be Seimo sutikimo to daryti negalima. Į Seimą kreiptis turi teisę Generalinis prokuroras. Tad kodėl nebuvo greitai viskas ištirta ir teisėjas arba išteisintas, o jei būtų įtarimų, turėjo būti nušalintas nuo pareigų. Pagaliau, jeigu D. Kedys neteisus, tai kodėl pas jį buvo ginklai. Šis pavyzdys kalba mūsų teisėtvarkos institucijų nenaudai. Parodo jų sustabarėjimą, biurokratinį, formalų reikalų tvarkymą. O Seimas kaltas, kad silpnai jas kontroliuoja. Ponui S. Šedbarui ne dabar reikia reikšti susirūpinimą, o vykdyti pastovią griežtą parlamentinę kontrolę. Tačiau jeigu VSD gali 3 metus siųsti Seimą kur nori ir nepateikia 12 pažymų apie valstybinių institucijų užvaldymo faktus, jų panaudojimą šešėliniam oligarchų interesam – tai belieka tik atsidusti. Iš gerbiamos populiarios LR Prezidentės D. Grybauskaitės norisi ne tik pažadų, bet ir pabarimų TV ekrane. Reikia įsakyti P. Malakauskui pateikti Seimui pažymas arba jį keisti. Ponui A. Valantinui duoti mėnesį, kad būtų iškeltos bylos už bylų tyrimo vilkinimą prokuratūros sistemoje arba išleisti į atsargą. Vienu žodžiu, visi turi suprasti, kad nebaudžiamai toliau tinginiauti ar kyšius imti nuo šiol nebeleis. Tik tada gali atsirasti sveikimo ženklų. Priešingu atveju bus taip kaip su Skuodo vaikučių žūtimi. Ministro R. Šukio ir policijos generalinio komisaro V. Grigaravičiaus neliko, o reikalai policijoje ir kitoje teisėsaugoje nė kiek nepagerėjo. Ko dar reikia, kad atsitiktų, kad visa sudrebėtų ir pradėtų nors kažką pozityviau daryti. Nors esu už teisybę nukentėjęs, bet pasiryžęs dar susikauti su neteisinga ir nežmogiška sistema, kuri negailestingai traiško žmonių likimus.
Algimantas Matulevičius, Pilietinės demokratijos partijos pirmininkas