• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį su vizitu Lenkijoje besilankantis Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius dalyvavo Antrojo pasaulinio karo pradžios 70-ųjų metinių minėjimo iškilmėse Gdanske.

REKLAMA
REKLAMA

Iškilmės vyko prie Gynėjų memorialo, esančio buvusių Gdansko pajūrio karinių įtvirtinimų - Vesterplatės (Westerplatte) - teritorijoje. Būtent čia įvyko pirmasis Antrojo pasaulinio karo mūšis, kai nacistinė Vokietija 1939 m. rugsėjo 1 d. užpuolė Lenkiją, prieš tai pasirašiusi nepuolimo sutartį su Sovietų Sąjunga.

REKLAMA

Lietuvos Premjeras kartu su kitais Europos šalių vyriausybių vadovais uždegė savo žvakę Vesterplatės Gynėjų kapinėse, pagerbė jų, o kartu ir visų kitų brutaliausio karo žmonijos istorijoje aukų atminimą, apžiūrėjo parodą "Vesterplatė - Pajūrio kurortas - Bastionas - Simbolis".

REKLAMA
REKLAMA

Iškilmingoje ceremonijoje kalbėjo Lenkijos Prezidentas Lechas Kačinskis (Lech Kaczynski), Europos Parlamento Pirmininkas Ježis Buzekas (Jerzy Buzek), Lenkijos Premjeras Donaldas Tuskas (Doonald Tusk), Vokietijos Kanclerė Angela Merkel (Angela Merkel), Rusijos Ministras Pirmininkas Vladimiras Putinas, Prancūzijos Premjeras Fransua Fijonas (Francois Fillon), Ukrainos Premjerė Julija Tymošenko ir Europos Sąjungai pirmininkaujančios Švedijos Premjeras Fredrikas Reinfeltas (Fredrik Reinfeldt).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lenkijos Prezidentas L. Kačinskis, kalbėdamas apie Antrojo pasaulinio karo priežastis, sakė, kad jį sukėlė totalitariniai režimai, nacionalizmas ir šovinizmas. O Rusijos Premjeras V. Putinas savo kalboje minėjo, kad karo priežastimi tapo "žeminanti" Versalio taika ir bailumas tų, kurie mėgino taikiai sustabdyti Hitlerio agresiją.

REKLAMA

Iškilmių metu Premjeras A. Kubilius davė interviu Lenkijos nacionalinei televizijai. Žurnalisto paklaustas, kaip jis vertina Rusijos požiūrį į XX amžiaus istoriją ir į Antrojo pasaulinio karo priežastis, kuris gerokai skiriasi nuo europietiškojo, Lietuvos Ministras Pirmininkas pasakė, kad Rusijoje, deja, iki šiol neįsąmoninta, kokių tragedijų sukėlė totalitarinis Stalino režimas. "Nepaisant to, - sakė A. Kubilius, - turime ir toliau vystyti ryšius su Rusija, tikėdamiesi, kad anksčiau ar vėliau ji susitaikys su savo pačios istorija".

REKLAMA

Antrasis pasaulinis karas prasidėjo po to, kai du diktatoriai Stalinas ir Hitleris sudarė Sovietų Sąjungos ir nacių Vokietijos nepuolimo sandėrį bei slaptais protokolais pasidalino Vidurio Europą.

1939 m. patekusi į dviejų totalitarinių režimų "įtakos zoną", Lietuva nuosekliai laikėsi neutralumo politikos. Laikydamasi tokios politikos Lietuva pirmosiomis Antrojo pasaulinio karo savaitėmis atsisakė nacių Vokietijos pasiūlymo surengti karinę operaciją ir atsiimti ilgaamžę sostinę Vilnių, tuo metu dar priklausiusį okupuojamai Lenkijai. Laikydamasi neutralumo politikos Lietuva pirmosiomis karo savaitėmis internavo savo teritorijoje tūkstančius besitraukiančių lenkų karių ir karininkų, daugelį jų išgelbėdama nuo žūties nacių arba sovietų nelaisvėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų