1 pav. Planuoti ir esami alkoholinių gėrimų vartojimo pokyčiai (litrai absoliutaus alkoholio, tenkantys vienam gyventojui)
Per minimą laikotarpį alkoholinių kokteilių pardavimas padidėjo 72 proc., vyno pardavimas padidėjo 4 proc., kitų fermentuotų gėrimų (įskaitant sidrą) pardavimai padidėjo 20 proc.
Alaus pardavimas sumažėjo 4,8 proc., tačiau tai įvyko dėl gamybos perorientavimo. Pastebima tendencija, kad tradiciškai alų gaminančios įmonės pradėjo gaminti alkoholinius kokteilius, sidrą. UAB ,,Švyturys-Utenos alus” 2-3 kartus 2007 metais padidino alkoholinių kokteilių gamybą, 80 proc. padidino fermentuotų gėrimų (sidro tipo) gamybą; UAB ,,Gubernija” 73 proc. padidino fermentuotų gėrimų gamybą; UAB ,,Ragutis” 42 proc. padidino fermentuotų gėrimų gamybą.
Alkoholizmo pasekmės
Registruotos alkoholinės psichozės skaičiai nuo 2000 metų išaugo beveik du kartus (2 pav.). Drįstu tvirtinti, kad alkoholinės psichozės augimo tempai aplenkia Lietuvos BVP augimo tempus.
2 pav. Alkoholinės psichozės (skaičius 100 000 gyventojų).
Jau 2006 metais Statistikos departamentas skelbė, kad 2005 m., palyginus su 2000 m., pastebimai (apie 40 proc.) padaugėjo asmenų, mirusių dėl apsinuodijimo alkoholiu bei nuo alkoholio vartojimo sukeltų ligų.
Iki šiol drastiškai daugėja nuolat girtaujančių vaikų (3 pav.). Tai rodo nepakankamą alkoholinių gėrimų pardavimo nepilnamečiams kontrolę, visuomenės abejingumą ir vaikams bei paaugliams nuolat brukamas teigiamas alkoholio vartojimo nuostatas, kurias pirmiausia palaiko alkoholio reklama, toleruojant visuomenei ir kai kurioms politinėms partijoms.
3 paveikslas. Moksleivių alkoholio vartojimas ESPAD tyrimo duomenimis (15–16 m. amžiaus moksleiviai, 10 ir daugiau kartų vartoję alkoholio per pastarąsias 30 dienų), procentais:
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė informacijos apie nepilnamečių rūkymą, alkoholio, narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimą apibendrinime 2007 m. išreiškia didelį susirūpinimą didėjančiu alkoholio vartojimu tarp nepilnamečių. 2005 metais buvo nustatyti 645 nusikalstamų veikų, kurias padarė neblaivūs nepilnamečiai, atvejai, o 2006 metais nustatyti jau 747 tokie atvejai.
Yra žinoma sukrečianti Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbta statistika apie su alkoholio vartojimu susijusias mirties priežastis (6 lentelė)
6 lentelė. Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbtos su alkoholiu susijusios mirties priežastys:
Atkreiptinas dėmesys į tokius skaičius: mirties nuo stemplės vėžio – 75 proc. priežastis yra alkoholio vartojimas; pankreatito – 40-60 proc.; autoavarijų – 42 proc.; žmogžudysčių – 46 proc. ir t.t.
Taigi, nematyti tokių tiek lietuviškų, tiek ir tarptautinių tendencijų yra tiesiog nusikalstama. Nematyti, kad ligšiolinės lietuviškos kovos su alkoholizmu priemonės yra visai neveiksnios – taip pat yra nusikalstama.
Jei skelbiame karą karui keliuose, tai neskelbti karo alkoholizmui tiesiog negalime.