Būsimasis premjeras patikino prezidentą, kad suburti kompetentingą Vyriausybę nebūsią sunku.
Vakar oficialiai įvardytas būsimosios - penkioliktosios Vyriausybės vairininkas. Prezidentas Valdas Adamkus pavedė Seimo rinkimų nugalėtojos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) lyderiui Andriui Kubiliui imtis iniciatyvos sudaryti naują Vyriausybę. Būsimojo premjero pavardė buvo žinoma po pirmojo rinkimų turo, tad į prezidentūrą konservatorių vadovas atvyko atlikęs nemažai „namų darbų“, pavyzdžiui, subūręs keturių į Seimą patekusių partijų koaliciją. Pasak prezidento atstovės spaudai Ritos Grumadaitės, A.Kubilius patikino šalies vadovą, kad šis partijų darinys būsiąs darbingas ir pasiryžęs veikti kartu. „Jausiuos kaip premjeras, kai bus įvykdytos visos konstitucinės procedūros“, - atsakydamas į žurnalistų klausimą apie savijautą sakė A.Kubilius.
LŽ žiniomis, būsimasis ministras pirmininkas V.Adamkų aplankė Turniškėse dar oficialaus vizito į prezidentūrą išvakarėse.
Nurodė prioritetus
Prezidentas tikisi, kad į būsimąją Vyriausybę koalicijos partnerės - TS-LKD, Tautos prisikėlimo partija (TPP), Liberalų sąjūdis (LS) bei Liberalų ir centro sąjunga (LiCS) - siūlys kompetentingus, problemas išmanančius, ryžtingus žmones, nebijančius imtis nepopuliarių, tačiau valstybei labai reikalingų sprendimų. Per daugiau nei valandą trukusį susitikimą su būsimuoju premjeru V.Adamkus išvardijo svarbiausius, jo nuomone, būsimos Vyriausybės veiklos prioritetus. „Tai energetinių projektų, elektros jungčių tiesimo spartinimas, esminė sveikatos apsaugos pertvarka, mokslo ir studijų reforma bei teismų sistemos pertvarka“, - sakė prezidento atstovė spaudai. Vienas svarbiausių pirmųjų darbų, kuris patikrins naujosios koalicijos gebėjimus dirbti ekonominio bei finansinio sunkmečio sąlygomis, - ateinančių metų biudžeto peržiūra.
Būsimasis premjeras tikino daugelį problemų, iššūkių, kurie laukia šalies, taip pat galimus jų sprendimo būdus matąs labai panašiai kaip ir šalies vadovas. Pasak A.Kubiliaus, vienas pirmųjų veiksmų, kurių imsis naujoji valdžia, - krizės prevencijos planas, kuris siesis tiek su šių metų biudžeto rezultatais, tiek su planuojamais ateinančių metų rodikliais. „Tam, kad toks planas būtų tikrai efektyvus, pasitelksime visą Lietuvoje esantį protą ir išmintį“, - sakė A.Kubilius.
Dar viena ministerija
Būsimasis Vyriausybės vadovas tikino, kad per susitikimą su V.Adamkumi apie ministrų kabineto personalijas bei postų dalybas nekalbėta. A.Kubilius neatmetė galimybės, kad vietoj 13 ministerijų gali atsirasti 14. Kol kas svarstoma, ar verta Ūkio ministeriją, kaip siūlo koalicijos partnerė LiCS, suskaidyti į dvi - viena būtų atsakinga už energetiką, kita - už verslą ir inovacijas. Konservatorių lyderio nuomone, tokią reorganizaciją galima būtų atlikti be papildomų lėšų. Be to, sumažėtų biurokratų.
A.Kubilius vakar pakartojo, kad TS-LKD ketina prisiimti atsakomybę už šalies ūkio, finansų, užsienio politikos, krašto apsaugos bei žemės ūkio reikalus. Rinkimų lyderiai taip pat neatsisakytų šefuoti energetikos reikalų. „Dėl kitų dalykų tarsimės su partneriais. Tikiuosi, kad artimiausiu metu Vyriausybės kontūrus jau turėsime“, - sakė A.Kubilius.
Paklaustas, ko reikalaus iš kandidatų į ministrus, būsimasis Vyriausybės vadovas tikino norįs matyti ryžtingą nusiteikimą dirbti ir gebėjimą tą daryti: „Kiek suprantu, visi koalicijos partneriai situaciją mato labai panašiai.“
A.Kubilius tikino su V.Adamkumi nekalbėjęs ir apie galimą užsienio reikalų ministerijos (srities, už kurią atsakingas prezidentas) vadovą. „Mes tik aptarėme pačią užsienio politikos tęstinumo svarbą“, - tikino konservatorių lyderis.
Beje, vakar TS-LKD ir TPP Seime nepasirašė partijų susitarimo dėl 2008-2012 metų Lietuvos užsienio politikos principų, strateginių gairių ir tikslų. „Mums pasirodė, kad tame variante, kuris buvo parengtas dabartinės Seimo daugumos,nepakankamai aiškiai atsispindėjo prezidento vykdytos užsienio politikos nuostatos“, - nenorą pasirašyti siūlomą dokumentą komentavo A.Kubilius.
Rūpinasi opozicija
Kalbama, kad TS-LKD užsienio reikalų ministro kėdę ruošia arba europarlamentarui Vytautui Landsbergiui, arba Seimo nariui Audroniui Ažubaliui (pakartotinai suskaičiavus balsus vienmandatėje apygardoje paaiškėjo, kad jis aplenkė socialdemokratę Viliją Blinkevičiūtę). Teigiama, kad pastarojo kandidatūra nepriimtina prezidentūrai. „Tarsimės su prezidentūra. Prezidento ir užsienio reikalų ministro sutarimas - gyvybiškai svarbus Lietuvai“, - sakė A.Kubilius.
Paklaustas, ar nesijaus nesmagiai remiamas prieštaringai vertinamo Darbo partijos (DP) lyderio bei jo kolegų, būsimasis premjeras teigė, kad niekas negali žmonių valia į Seimą patekusiai partijai uždrausti pareikšti paramą naujosios valdžios darbams. „Būdami mandagūs už tokią paramą galime tik padėkoti“, - sakė A.Kubilius.
TS-LKD lyderis teigė raginsiąs visas koalicijos partneres paremti seniai puoselėtą konservatorių iniciatyvą kai kuriuos Seimo postus - Etikos ir procedūrų, Antikorupcijos komisijų pirmininkų bei Audito komiteto vadovo - perleisti opozicijos atstovams.
Raimonda Ramelienė