Populiarus radijo ir televizijos laidų vedėjas 35 metų Aurimas Dautartas trečiadienio popietę amžinojo poilsio atgulė Kaune esančiose Petrašiūnų kapinėse, šalia nuo vėžio mirusio mažamečio broliuko.
Palydėti A. Dautarto į paskutinę kelionę susirinko gausus būrys draugų, kolegų ir gerbėjų.
Nors linksmai švietė pavasarinė saulutė, baltų gėlių puokštėmis ir vainikais nešini susirinkusieji suko į šalį ašarotas akis ir nudelbę žvilgsnius į žemę sekė paskui karstą. „Viešpatie, priimk šį savo sūnų į amžinosios ramybės karalystę ir užliek jį savo nežemiška šviesa“, – prie A. Dautarto kapo meldėsi kunigas.
Pasigirdus pirmųjų žemės grumstų, užmestų ant į duobę nuleisto karsto, garsui prie kapo pasirodė ir baltų rožių puokšte nešina A. Dautarto žmona Viktorija. Prie Petrašiūnų kapinių budėjo ir greitosios pagalbos automobilis. Baimintasi, jog sielvarto palaužtiems artimiesiems gali prireikti medikų pagalbos. A. Dautarto motina žvelgdama į žemėmis užpilamą sūnaus karstą nepajėgė sutramdyti širdį draskančios raudos.
Ilgus metus radijo stočių eteryje laidas bei naktiniuose klubuose pramoginius renginius vedęs A. Dautartas nusižudė praėjusio sekmadienio vakarą savo namuose.
Išgyvenęs skausmingas skyrybas su pirmąja žmona ir netekęs galimybės bendrauti su dukrele, vėliau paliktas mylimosios, su kuria ketino žengti prie altoriaus, A. Dautartas neseniai sukūrė naują šeimą ir sakė pagaliau besijaučiantis it ant sparnų. Deja, sparnai greitai nusviro, o pilka kasdienybė ir į vieną vietą susidėjusios problemos atėmė norą gyventi.
Dar prieš keletą dienų viename socialiniame tinklalapyje A. Dautartas pasidalijo su draugais keletu nuotraukų iš nardymo pamokų, o sekmadienio vakare, kaip įtariama, po konflikto su dešimčia metų jaunesne žmona Viktorija, pasitraukė iš gyvenimo. Kai žmona kitame kambaryje migdė dukrelę iš pirmosios santuokos, A. Dautartas pasiėmęs pririšo virvę prie balkono turėklų ir nutraukė sau gyvybę...
Žinia pribloškė
Sukrėsti šio drastiško žingsnio, A. Dautarto draugai, artimieji ir kolegos negalėjo patikėti tuo, kas nutiko. Visi it susitarę tvirtino, jog jokių nelaimės ženklų nebuvo įmanoma nujausti. Radijo stoties „Kauno fonas“, kurioje pastaruoju metu A. Dautartas dirbo laidų vedėju, darbuotojai tikino, jog jis turėjo nemažai ateities planų, džiaugėsi nuo balandžio pirmosios radijo stotyje startuosiančia nauja laida.
Nelaimės sukrėsti artimieji spėja, jog A. Dautarto žingsnis į nebūtį buvo spontaniškas ir visiškai neplanuotas. „Jis tikrai buvo išgyvenęs juodesnių ir sunkesnių periodų. O dabar, rodos, nebuvo jokios priežasties tokiam žingsniui, bet į žmogaus širdį juk neįsibrausi, tad sužinoti, kas joje dėjosi, ne taip paprasta“, – sako A. Dautarto artimieji.
Radijo stotyje po A. Dautarto mirties kurį laiką degė žvakelė, o sukrėsti gerbėjai nuo ankstyvo ryto siuntė užuojautos žinutes. Eteryje skambėjo liūdnos dainos ir prasmingi žodžiai skirti atminti išėjusį kolegą ir draugą.
O internetas mirgėjo spėjimais, kodėl A. Dautartas nusprendė pasitraukti iš gyvenimo.
Vieni kaltino jo pirmąją žmoną, atskyrusią nuo tėvo dukterį, kiti svarstė, kad į nebūtį galėję pastūmėti finansiniai sunkumai – jis buvo paėmęs buto paskolą, o pastaruoju metu neturėjo itin daug darbų. Dar kiti buvo įsitikinę, jog neradęs laimės ir antrojoje šeimoje A. Dautartas jautėsi vienišas, nesuprastas, o gera nuotaika tik dangstė savo tikrąją savijautą.
Šiaip ar taip, tikrąją priežastį jaunas vyras nusinešė į aną pasaulį – jokio atsisveikinimo raštelio ar paaiškinimo jis nepaliko.
Išeina talentingieji
Prieš keletą metų nebūtį pasirinko kitas žinomas žmogus – Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorius, režisierius ir kompozitorius Saulius Mykolaitis (40 m.). Jį, taip pat pasikorusį savo namuose Vilniuje, rado artimieji, su pareigūnais išlaužę buto duris. Su gyvenimo drauge taip pat aktore Rūta S. Mykolaitis neseniai buvo susilaukęs sūnaus ir džiaugėsi gyvenimo permainomis. Dar turėjo dukterį iš pirmosios santuokos, su ja nuolat bendravo ir ja rūpinosi.
Vieno talentingiausių vidurinės kartos teatro aktorių savižudybė tuomet taip pat sukrėtė jo draugus ir artimuosius. Daugelis teigė, jog S. Mykolaitis dažniausiai buvo geros nuotraukos, spinduliavo gyvenimo džiaugsmu. Tiesa, kai kurie kolegos kalbėjo, jog jautrios sielos kūrėją lemtingam žingsniui galėjo pastūmėti tai, kad jo režisuotas ir gausiai publikos lankomas spektaklis „Mažasis princas“ taip ir nesulaukė teatro kritikų atsiliepimų.
S. Mykolaitis taip pat nepaliko jokio atsisveikinimo raštelio. Panevėžyje, Ramygalos kapinėse palaidoto aktoriaus kapas ir šiandien gausiai lankomas jo talento gerbėjų.
Meno pasaulis ne taip seniai gedėjo ir iš gyvenimo pasitraukusio kompozitorius Antano Rekašiaus (75 m.), kuris gyvenimą baigė šūviu į smilkinį. Nepakeliamos netekties naštos užgriūti artimieji spėliojo, kodėl talentingas menininkas pasirinko mirtį. Tiesa, skirtingai nuo kitų nusižudžiusiųjų, A. Rekašius dažnai užsimindavo nematantis prasmės gyventi. Jis sirgo sunkia depresijos forma ir prieš tragišką mirtį nedaug beišeidavo iš namų.
Dėvi kaukes
Psichologė-psichoterapeutė Genovaitė Petronienė teigia, jog žinomi žmonės dažnai nešioja „kaukes“, tad nuslėpti savo tikrąją būseną jiems netgi lengviau negu kitiems. „Populiarūs, žinomi žmonės, daug ir dažnai bendraujantys su kitais, tarsi užsideda kaukes, už kurių slepia savo tikruosius jausmus ir emocijas. Kad jie skendi depresijoje, išgyvena ir yra sugniužę, galima nė neįtarti“, – sako G. Petronienė. Pasak jos, tokie žmonės dažnai meluoja net sau. „Palūžęs žmogus neretai net sau negali pripažinti, jog jaučiasi ypač blogai ar galvoja apie pasitraukimą iš gyvenimo, tad kaltinti artimųjų ar draugų, jog jie nepastebėjo tikrosios žmogaus būsenos – negalima“, – tikina G. Petronienė. Ji yra įsitikinusi, jog spontaniškai žmonės nesižudo. „Dažnai gali „pribaigti“ tiesiog paskutinis lašas. O tuo „lašu“ gali tapti bet kas – kad ir kivirčas šeimoje. Bet paprastai žmogus, kuris, kaip mums atrodo, staiga nusižudo, jau kuris laikas būna išsiderinęs, sutrikęs, nematantis prasmės gyventi“, – teigia G. Petronienė.
Anot jos, apie savižudybę mąstantis žmogus dažnai niekam nesipasakoja dėl to, kad iš anksto būna nusprendęs, jog jam niekas negali padėti. Būna tarsi apimtas transo būsenos ir nebetiki jokia pagalba. „Jeigu artimieji pastebi nors kokį ženklą, jog žmogus kremtasi, išgyvena ar užsimena apie savižudybę, tokį reikia nedelsiant „tempti“ pas gydytojus. Jeigu vis dėlto gydytis kategoriškai atsisakoma, artimieji turi mesti visas jėgas ir bandyti prakalbinti tokį užsisklendusį žmogų. Klausimo „Ar viskas gerai?“ šiuo atveju nepakanka – tenka įdėti be galo daug darbo ir laiko, vis dėlto reikia bandyti“, – įsitikinusi G. Petronienė.
Pasak gydytojos, žinomų žmonių savižudybės neigiamai veikia ir aplinkinius. „Kai kurie žmonės pagalvoja, kad jeigu jau populiarus žmogus ryžosi tokiam žingsniui, tai galbūt savižudybė iš tiesų yra gera išeitis. Štai po jaunimo garbinamo „Nirvanos“ grupės lyderio Kurto Kobaino savižudybės gerokai padaugėjo nusprendusiųjų pasitraukti iš gyvenimo savo noru“, – sako psichologė-psichoterapeutė G. Petronienė.
Vis dėlto savižudybė niekada nebūna išeitis. Anot gydytojos, gyvenimas tuo ir gražus, kad margas – po juodžiausių akimrkų visada ateina gražių dienų, kurių tikrai verta sulaukti...
Giedrė POTELIŪNAITĖ
Iš gyvenimo pasitraukė televizijos laidų ir renginių vedėjas A. Dautartas
Aurimas Dautartas: „Ar man dar verta gyventi?“